Deha Bilimlier’den Aşk Kokan Şarkılar

Adı Aşk

Yıllar önce bir reality show ile ismini duyuran Deha Bilimlier, 5555 adlı single çalışmasıyla profesyonel müzik kariyerine adım attı. Ardından Mutasyon, Kalben, Tanrım  gibi büyük beğeni toplayan çalışmalara imza atan Bilimlier, yeni albümü Adı Aşk’la başarısını taçlandırdı. Aşk kokan dört parçadan oluşan Adı Aşk’ta Zeki Güner, Ertuğ Ergin ve İlyas Yalçıntaş gibi isimlerin kaleme aldığı eserleri seslendiren Bilimlier, düzenleme ve aranjelerde de Febyo Taşel, Mpirgkel ve Mustafa Ceceli ile çalıştı. Bir sonraki çalışmasının cover albüm olacağının müjdesini veren Deha Bilimlier özel açıklamaları ile sizlerle…

HABERHAYAT: Müzik yolculuğunuzdan bahseder misiniz?

DEHA BİLİMLİER: 2008 yılında 5555 adında bir albüm çıkardım. Vazgeç Kalbim adlı, sözü müziği bana ait olan bir şarkı ile güzel bir çıkış yakaladım. Vazgeç Kalbim ile tanınmaya başladım, şarkı çok sevildi. Bu şarkı ile 120’ye yakın şehirde konser verdim. İnsanlarla birebir diyalog içerisinde olmam, beni çok başka yere taşıdı. Arkasından Mutasyon adlı bir albüm hazırladım. Sevgili İskender Paydaş albümün müzik direktörüydü. Albümde Sezen Alsu, Gökalp Ergen gibi çok güzel müzisyenlerle çalıştım. 10 şarkılık bir albüm hazırladık. Albüm, kendi kitlesini oluşturdu ve sevenlerimiz olmaya başladı. O albümden de Teşekkürler ve Alayına İsyan gibi dört tane şarkıya klip çektik. Arkasından Tanrım adlı cover şarkıyı çıkardım. Özünde arabesk bir şakıydı ama biz bu şarkıyı Mustafa Ceceli ile birlikte başka bir hale getirmeye karar verdik. Temposu daha fazla olan, daha rock ve daha pop havada bir şarkı hazırladık. Tanrım, hayatımda bir dönüm noktası oldu. Bu şarkı ile beraber daha büyük kitlelere ulaşmaya başladım. Yoldan geçen arabalarda, statlarda şarkım çalmaya başladı. Bu da yeni yapacağım iş için beni kamçıladı. Tanrım şarkısı daha güzel yere geldiği için işim daha da zorlaştı. Bundan sonra yapacağım çalışma daha büyük önem arz etti.

HABERHAYAT: Türkiye sizi Akademi Türkiye adlı bir reality show ile tanıdı. Yarışma hayatınıza neler kattı?

DEHA BİLİMLİER: Yaklaşık 14 sene önce Akademi Türkiye yarışması ile gündeme geldim. O dönem yarışmadan çıkan isimler daha değerliydi.  Şu anki yarışmalar çok çabuk tükeniyor. Tabii ki yarışmada yaptıklarınızdan çok, yarışma sonrasında neler yaptıklarınız önemli. Asıl yarışma, yarışmadan çıkınca başlıyor. Çok çalıştım, çok uğraştım. Emek verdim, albümler ve single’lar yaptım. Ayakta kalmamın tek sebebi canlı performansla şarkı söyleyebiliyor olmam. Konserler verebilmek için her yerde şarkı söyledim. Azmettim, direndim diyebilirim. Emeksiz yemek olmuyor.

HABERHAYAT: Fi dizisinde şarkıcı kimliğinizle yer aldınız. Sizin için nasıl bir deneyimdi?

DEHA BİLİMLİER: Tanrım şarkısının gücü ile Fi dizisinde rol aldım. Genellikle TV dizileri izlemiyorum ama Fi dizisini izliyordum. Ülkemizdeki ilk internet dizisiydi. Filmde Ozan Güven, Serenay Sarıkaya gibi çok özel isimler yer alıyordu. Bu dizide olmak beni bambaşka kitlelere taşıdı. Çünkü internet dizisi izleyen kitle, evde TV izleyenlerden farklı bir kitle. O yüzden benim için çok güzel bir deneyimdi. Çok güzel geri dönüşler aldım.

HABERHAYAT: Peki, sizi oyuncu kimliğinizle daha sık görecek miyiz?

DEHA BİLİMLİER: Ekranda oyuncu kimliğimle yer alacağımı zannetmiyorum. Çünkü, dizi ya da film çekmek dünyanın en zor şeyi. Klip çekimlerinde bile çok yoruluyorum. Biraz hiperaktifim, klip çekimlerinde bile sıkılıp daralıyorum. Büyük konuşmak istemem ama dizi ya da film çekmeyi düşünmüyorum. Onun yerine klip çekiyorum.

HABERHAYAT: Kariyerinizle ilgili en büyük hayaliniz nedir?

DEHA BİLİMLİER: Kariyerimle ilgili büyük hayaller peşinde değilim. Kendi kitlemi oluşturmak istiyordum ve bunu başardım. Tüm Türkiye’ye hitap etmek çok kolay bir şey değil. Her şarkıcı kendi kitlesini oluşturuyor ve zaten onlara şarkı söylüyor. Konserlere de gece programlarına da bu oluşturduğu kitle geliyor.

HABERHAYAT: Sektöre adım atarken desteğini gördüğünüz isimler oldu mu?

DEHA BİLİMLİER: Sektöre adım atarken destek gördüğüm bir isim olmadı. 35 yaşıma geldim ve şuna karar verdim: Destek olmalarından vazgeçtim, köstek olmasınlar beni için yeterli.

HABERHAYAT: Mutasyon adlı albümünüz ile profesyonel müzik hayatına adım attığınız süreç, son çalışmanız Adı Aşk’la büyük bir ivme kazandı.  Adı Aşk ile ilgili neler söylemek istersiniz?

DEHA BİLİMLİER: Adı Aşk albümümün çıkış parçası Hançer. İlyas Yalçıntaş’a ait bir şarkı. Klip yönetmenliğini Murat Joker yaptı. Aşkı sert bir şekilde anlatan, biraz dik kafalı bir şarkı. Ben de aslında bu yaz günlerinde herkes hareketli şarkı yaparken dik kafalılık yapıp slow bir şarkı ile sevenlerimle buluştum. O yüzden dikleşmeyi, karşı olmayı her zaman sevmişimdir. Single’da dört şarkı var. Bir tanesi Papatya. Sözü müziği Zeki Güner’e, aranjesi Mustafa Ceceli’ye ait. Biri Tanrım’ın versiyonu. Biri Hançerim diğeri de Yunan bir arkadaşa yaptığımız bir versiyon.

HABERHAYAT: Adı Aşk müzikseverler tarafından nasıl karşılandı?

DEHA BİLİMLİER: Dinleyiciden çok güzel geri dönüşler alıyoruz. Bu ilginin artarak devam edeceğine inanıyorum.

HABERHAYAT: Neden Adı Aşk?

DEHA BİLİMLİER: Albümün ismi Adı Aşk, çünkü şarkılarda aşk kokuyor. Her şarkıda aşk var.

HABERHAYAT: Peki, birbirinden güzel çalışmalara imza atan Deha Bilimlier ne tarz müzikleri dinliyor?

DEHA BİLİMLİER: Herkesi dinliyorum. Türkü, pop yada yabancı şarkılar dinliyorum. Geçtiğimiz günlerde Dubai’ye gittiğimde takside Hint şarkısı dinledim, bayıldım. Evde 3-4 gün o şarkıyı dinledim. Benim için müziğin bir tarzı yok.

HABERHAYAT: İlerleyen günlerde sizi hangi projelerde göreceğiz? Hayranlarınıza sürprizleriniz neler?

DEHA BİLİMLİER: Papatya’ya klip çektikten sonra, maksi single defterini kapatıp bir cover albüm hazırlamak istiyorum. Yavaş yavaş şarkıları oluşturmaya başladım. Bir yıl sonra cover albümle sevenlerimle buluşacağım.

HABERHAYAT: Son olarak neler söylemek istersiniz?

DEHA BİLİMLİER: Sizleri seviyorum. Şarkıyı alan, dinleyen, indiren, beğenen, beğenmeyen, dinlemeyen herkese sonsuz teşekkürler ediyorum. Herkese sevgiler…

Beğene bileceğinizi düşündüklerimiz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir