Fırat TANIŞ, Sanatın Farklı Dallarıyla İnsana Değen Öyküler

Sanatın farklı dallarıyla insana değen öyküler anlatan
Fırat Tanış 

F Tipi, Bir Zamanlar Anadolu’da, Somuncu Baba, Geniş Aile gibi birçok dizi ve sinema oyununda yer alan ünlü oyuncu Fırat Tanış, şimdilerde ilgiyle izlenen İstanbullu Gelin dizinde Adem Sezgin karakteriyle izleyici ile buluşuyor. Oyunculuğun yanında müzik ve resim dallarında da eserler veren Tanış, Mor’üyalar adlı albüme söz, müzik ve yorumcu olarak imza attı. Şimdilerde Gelin Tanış Olalım, Ayrılık ve Martı oyunlarıyla turneden turneye koşan Tanış ile Ayrılık oyunu öncesi bir araya geldik ve keyifli mi keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Tüm içtenliği ile sorularımızı yanıtlayan, sanatın farklı dallarıyla insana değen öyküler anlatan Fırat Tanış sizlerle…

HABERHAYAT: Samsun’a hoş geldiniz, nasıl buldunuz Samsun’u?
FIRAT TANIŞ:
 Geçtiğimiz ay Gelin Tanış oyunumuzu sahnelemek için Samsun’a gelmiştim. O zaman da şimdiki gibi yağmurlu ve soğuk bir havaydı. İstanbul’da yüzünüzü denize döndüğünüzde, güneş sol tarafınızdan doğuyor. Burada ışık, her şey çok farklı. Benim için Samsun’un ilk bakışta en belirgin özelliği bu. Doğa da çok farklı. Karadeniz hemen kendini belli ediyor. Samsun doldurma bir arazi üzerine kurulmuş. Hatta Karadeniz’in karşı kıyısından Rusların nato verdikleri bile söylenir.

HABERHAYAT: Fırat Tanış kendini nasıl tanımlar? Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
FIRAT TANIŞ:
 Herkes için başka biriyim. Kızım için babayım, izleyenler için izledikleri roldeki kişiyim. Eşim için kocayım, babam için oğulum, kimilerine göre mütevazi, kimlerine göre burnu büyük, kimilerine göre bonkör, kimilerine göre cimri… Herkese göre başka biriyim.

HABERHAYAT: Ayrılık oyunu ile Samsun’dasınız. Oyundan biraz bahseder misiniz?
FIRAT TANIŞ:
 Behiç Akın’ın yazmış olduğu Ayrılık’ı, Prof. Dr. Sevinç Çelenk yönetti. Kendisi Gelin Tanış Olalım’ın da hem yazarı hem yönetmeni. Aynı zamanda İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi bölüm başkanı. Ayrılık; çağdaş insanın, çağdaş kadın erkek ilişkisindeki açarları ve açmazlarını mizahi bir dille anlatıyor. Ayrı olan ve erkeğe göre bir yıl on iki, kadına göre yıllar sonra buluştukları günü de sayarlarsa bir yıl on üç gün sonra, bir şekilde buluşmuş bir evli çiftin, ilişkilerini kritik etmelerini anlatıyor. Çağdaş dünyada daha çok erkek ve kadın ilişkileri üzerine bir hikaye.

HABERHAYAT: Geçtiğimiz ay Samsun’da da sahnelediğiniz Gelin Tanış Olalım tiyatro oyununuz da bir taraftan devam ediyor. Nasıl gidiyor oyun?
FIRAT TANIŞ:
 Gelin Tanış Olalım’ın seyircisi beş benzemez. Her partiye oy veren geliyor. Bu anlamda çok birleştirici, bütünleştirici ve kapsayıcı bir oyun. Gayet güzel reaksiyonlar alıyoruz.

HABERHAYAT: İlgiyle izlenen İstanbullu gelin dizisinde hırslı bir karakter olan Adem Sezgin karakterini canlandırdınız. Dizide hayat verdiğiniz karakterin sizinle özdeşleşen yanı var mı?
FIRAT TANIŞ:
 “1990’ların sonundan bu zamana kadar televizyon kahramanlarının hepsinin ortak özelliği nedir?” diye sorsanız, hepsinin biraz siniri bozuk derim. Hepsinin sinirleri bozuk, hepsine biraz toprakta yürümelerini öneririm. Hayatı bu kadar ciddiye almamalarını, hayatın geçici olduğunu öneririm. Oynadığım rolle çok özdeşleşen yanım yok. Her insanın içinde ne kadar sindirimsizlik varsa bende de var. Emin olun herkes de var. Ben Adem’in herkesle kesiştiği noktaları çıkarmaya çalışıyorum. İnsanlar da herhalde kendilerinden bir pay buluyorlar. Karakterin kötü yanlarının haklı sebeplerini ortaya çıkarmak gerektiğini düşünüyorum. Seyircinin karakteri biraz affetmesi gerekiyor.

HABERHAYAT: Dizi ile ilgili son beş bölüm olduğuna dair haberler çıktı…
FIRAT TANIŞ:
 Çıkan haberlerin yalan olduğu konusunda yetkili isimler açıklama yaptı. İnsanlar televizyonda gördükleri şeyleri filtrelesinler, sosyal medyadaki haberleri iki kez filtrelesinler.

HABERHAYAT: Bazı oyuncular yer aldıkları projeyi, kendi oyunculuğunu izlemiyor. Siz İstanbullu Gelin’i izliyor musunuz?
FIRAT TANIŞ:
 Hayır, izlemiyorum. Bunu söyleyince insanlar bana gönül koyuyor. “Sen nasıl çalıştığın emek verdiğin diziyi izlemezsin” diyorlar. Televizyon çok ilgimi çekmiyor. Bir de vakit meselesi. Bunun için gerçekten vaktim yok.

HABERHAYAT: Televizyon neden ilginizi çekmiyor? Programların çok iyi olmadığını mı düşünüyorsunuz?
FIRAT TANIŞ:
 Televizyon, reklam verenin kanal sahibi ile yaptığı anlaşmaya bağlı, tamamıyla ticari bir alan. Televizyonun eğitimle ilgili bir alan olduğunu düşünmüyorum. Bence televizyonda gördüğünüz hiçbir şeye inanmayın.

HABERHAYAT: Üç oyun bir dizi… Bunun yoğunluğun altından nasıl kalkıyorsunuz?
FIRAT TANIŞ:
 Yoğunluktan 3 gündür kızımı göremiyorum. Bu yoğunluğun altından inançla kalkıyorum. Başka türlü olamaz herhalde.

HABERHAYAT: Oyunculuğunuzun yanı sıra Mor’üyalar isimli güzel bir albümle sevenlerinizle buluştunuz. Nasıl gelişti bu süreç?
FIRAT TANIŞ:
 Aslında çok başka işler değil yaptıklarım. Hepsinin ortak bir yanı var. Sahnede de şarkı söylerken de resim yaparken de yaptığım şey bir öykü anlatıcısı olmak. Yaptığım işlerin hepsini sanatın farklı bir dalı olarak görüyorum. Hepsinin kendine göre bir yoğurt yiyişi var ama hepsi de o yoğurdu yiyor.

HABERHAYAT: Peki, devamı gelecek mi müzik çalışmalarınızın?
FIRAT TANIŞ:
 Devamının gelebilmesi için vakit gerekir. Keşke haftanın 20 gün olduğu bir gezegende ve sistemde yaşıyor olsaydık hepsini sığdırabilirdik zamana. Ama o zaman da farklı dertlerimiz olurdu. İnsanoğlu doyumsuz.

HABERHAYAT: Bu kadar güzel işlere imza atan Fırat Tanış, nasıl bir projede yer almak ister?
FIRAT TANIŞ:
 Biyografi oynamayı, yaşamış bir kahramanı canlandırmayı çok isterim. Bunun da oyunculuğun şahikası olduğunu düşünürüm. Çünkü elimizde hakkında yeterli veri olmayan, hayali, gerçek dışı bir kahramanı oynamak belki de herkesin kendinden bulabileceği bir şeyle örtüşür. Nasıl konuştuğunu, nerede ne yaptığını bildiğimiz, ne yaptığına dair belgeler olan, nasıl göründüğünü bildiğimiz kişiyi canlandırmak ayrı bir şey. Bunu yapmak isterim bir gün.

HABERHAYAT: Sık sık Samsunlu tiyatroseverlerle buluşuyorsunuz. Samsun’da sizi tekrar görecek miyiz?
FIRAT TANIŞ:
 Samsun’a tekrar geleceğiz ama tarihi net belli değil.

HABERHAYAT: Bilinmeyen bir özelliğinizi HaberHayat okuyucuları ile paylaşır mısınız?
FIRAT TANIŞ:
 Evimde yaklaşık 50 parça enstrüman koleksiyonum var. Hemen hemen hepsini kullanabiliyorum.

HABERHAYAT: Son olarak neler söylemek istersiniz?
FIRAT TANIŞ:
 Bütün Samsunlulara sevgiler. En kısa zamanda tekrar görüşmek dileğiyle. Tüm HaberHayat ekibini emeklerinden dolayı kutlarım. Size hayatınızda sağlık ve başarı dilerim.

Röportaj: Mehtap YILDIZ

Beğene bileceğinizi düşündüklerimiz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir