Kerem Fırtına’nın En Yakın Arkadaşı Bir Deli!

Kerem Fırtına’nın En Yakın Arkadaşı Bir Deli!

Kurtlar Vadisi, Martılar ve İstanbul, Üvey Baba, Oda, Esrarlı Gözler, Bu Kalp Seni Unutur mu? ve Karadayı ile izleyici karşına geçti Kerem Fırtına. Her karaktere başka bir tat kattı. Ama birçoğumuzun hafızasına reyting rekorları kıran dizi Kiralık Aşk’ın İso’su olarak kazındı. Hepimiz onu oyuncu kimliği ile tanıdık ama şimdiler karşımıza En Yakın Arkadaşım Bir Deli kitabıyla çıktı. Bir iç hesaplaşma üzerine yazdı En Yakın Arkadaşım Bir Deliyi, adeta kendisiyle hesaplaştı. Biz de bu iç yolculuğunu Kerem Fırtına’dan dinlemek istedik ve kendisi ile En Yakın Arkadaşım Bir Deli’den oyunculuğa, radyo programcılığından projelerine kadar her şeyi konuştuğumuz keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

HABERHAYAT : Sizi oyuncu kimliğinizle tanıyoruz ama Benim Arkadaşım Bir Deli isimli çok güzel bir kitapla okuyucu ile buluştunuz. Kitaptan biraz bahseder misiniz?

KEREM FIRTINA : En Yakın Arkadaşım Bir Deli, iç hesaplaşma üzerine yazdığım bir kitap. Kitapta ben ve ben konuşuyoruz. En Yakın Arkadaşım Bir Deli dediğim kişi aslında benim.

HABERHAYAT : Kitap yazmaya nasıl karar verdiniz?

KEREM FIRTINA : Ben kitap yazmaya karar vermedim, yazdıklarım benim içimden çıktı. Yıllardır yazıyorum ama kitap yazmak, edebiyat alanına adım atmak benim için bir cüretti. Kitap yazayım, bu alanda da yer alayım, diye bir düşüncem olmadı. Her şey bir anda gelişti. Hesaplamadım, plan yapmadım. Şu an film senaryosu yazıyorum. Romantik komedi tarzında bir sinema filmi projem var. Eylül ya da ekim ayı gibi vizyonda olacak. Aynı zamanda En Yakın Arkadaşım Bir Deli’yi tiyatroya uyarlayacağım. Eylül ayında En Yakın Arkadaşım Bir Deli’nin ikinci serisini okuyucu ile buluşturacağım.

HABERHAYAT : Biraz da iç dökümü gibi yazdıklarınız… Peki, bir role girmek mi daha zor yoksa duygularınızı kâğıda dökmek mi?

KEREM FIRTINA : İkisi apayrı şeyler ya da ben kıyaslayamam. İkisi de atmosfer. Ama kitabın bir anlamı olması için filtresiz ya da filtresizliğe en yakın olan olması geriyordu. Çünkü kendimi anlamaya çalışırken aldığım mesafe yanıltırdı.

HABERHAYAT : Yazarlığınız kadar iyi bir okuyucu musunuz?

KEREM FIRTINA : Kitap okumayı çok severim, çok da kitap okurum. Ama yoğun tempoda çalıştığımız dönemler maalesef daha az kitap okuyabiliyorum. Kitap okumak gerçekten stresi alıyor. Kafanızın dağılmasını istiyorsanız ya da canınız sıkkınsa kitap okuduğunuzda o konudan uzaklaşıyorsunuz.

HABERHAYAT : Kurtlar Vadisi, Martılar ve İstanbul, Üvey Baba, Oda, Bu Kalp Seni Unutur mu?, Karadayı, Kiralık Aşk gibi önemli projelerde yer aldınız. Oyunculuk sektörünü nasıl değerlendirirsiniz?

KEREM FIRTINA : Yabancı dizilerin 25 ya da 55 dakikalık süreleri olduğunu görüyoruz. Ülkemizde gerçekten iyi senaryo yazarları, iyi oyuncular ve iyi yönetmenler var fakat süreleri 130 dakikalara kadar uzanan diziler yapılıyor. Senaryo üzerinde aylarca çalışılıyor ama 120 dakikadan oluşan diziler, 4,5 günde yazılmak zorunda. Sektörde bölümlük ya da sezonluk anlaşmalar yok. Dizi beğenildiyse devam ediliyor. Dizinin planlanmayan bölümleri hafta içerisinde yazılmak zorunda kalınıyor ve kısa zaman zarfında çekimlerin tamamlanması gerekiyor. Tabi bu da çok yorucu oluyor.

HABERHAYAT : Dizi mi sinema oyunculuğu mu?

KEREM FIRTINA : Hepsine kıymet veriyorum çünkü hepsi kendi içinde zor. Sizin ne yapmak istediğinize bağlı bu durum. Elimden geleni yapmak isteyen bir insanım. Şimdi yazdığım sinema filmi senaryosu için midemde asit dönüp duruyor. İyi bir şey olsun, içime sinsin istiyorum. Bu da beni tabii ki zorluyor. Dizi içinde durum böyle. Bir senaryoyu elime aldığımda “En iyi nasıl yapabilirim ya da kafamdaki en iyi şekilde nasıl canlandırabilirim?” diye düşünüyorum. Yaptığımız işlerin tamamında bir ekip sizin için ya da sizinle birlikte çalışıyor. En başta onlara duyduğunuz saygı sizi strese sokuyor. İşi önemsiz yapmak tarzım değil.

HABERHAYAT : Çok güzel ve özel bir ses tonunuz var. Seslendirdiğiniz şiirlerde ses tonunuzun güzelliği daha da açığa çıkıyor…

KEREM FIRTINA : Evet, ses tonum çok beğeniliyor. “Kiralık Aşk” dizisinde oynarken, Turgut Uyar’ın “Acıyor” şiirini okumuştum. Bir de Beşiktaş Müzesi’nin videosunu seslendirmiştim. Her ikisi de çok beğenildi. Ses tonumun güzel oluşunda, Sarp Akkaya ile birlikte yaptığımız 2 buçuk yıllık radyo programının da etkisi var.

HABERHAYAT : Bir dönem radyo programcılığı da yaptınız. Devamı gelecek mi?

KEREM FIRTINA : 2,5 yıl radyo programcılığı yaptım. Programın içeriğini içimizden geldiği şekilde düzenliyorduk. Net bir konu belirliyorduk ve o konu üzerinden ne konuşmak istiyorsak onu konuşuyorduk. Yeniden radyo programı yapmayı düşünüyorum. Programın adı Atık olacak. Her hafta konuk alacağım bir radyo programı olacak.

HABERHAYAT : Hayranlarınız sizi gördüğünde nasıl tepki veriyor?

KEREM FIRTINA : Herkesin çok güzel ilgisi var. Samsun’da da çok güzel bir ilgi ile karşılaştım. Sizin aracılığınızla herkese tekrar teşekkür ederim.

HABERHAYAT : İnsanlara çabuk güvenir misiniz? Çok çabuk dost edinebilir misiniz?

KEREM FIRTINA : Yıllardır birlikte olduğum çok eski dostlarım var. Hiçbir zaman dostlarımın yanlışı ile karşılaşmadım. Dostluklara çok önem veren, dostlarıyla yaşayan biriyim. Kolay güvenmekten ziyade hemen güvenirim. Tanıdıkça güvenmem çünkü tanıdıkça güvenmeyi sevmiyorum. Önce güvenirim, güven kırıcı bir durum olursa da geri adım atarım. Böyle bir şey de yaşamadım. Biraz içgüdümle hareket ediyor, iç sesimi dinliyorum. Bir insana güvenince, karşınızdaki kişinin size yanlış bir durum yapacağına pek inanmıyorum. Benim başıma gelmedi henüz. Tabii bir gün yanılabilirim ama henüz hiç yanılmadım.

HABERHAYAT : Kerem Fırtına’nın korkuları var mı?

KEREM FIRTINA : Kapalı alanda kalmaktan, yükseklikten, sıkışmaktan ve hayal kırıklığına uğramaktan korkarım. Özellikle de güvendiğim insanların hayal kırıklığı yaşatmasından korkarım ama böyle bir şey yaşamadım.

HABERHAYAT : Son olarak neler söylemek istersiniz?

KEREM FIRTINA : Çok keyifli bir röportajdı. Hepinize çok teşekkür ederim. Okurlarınıza ve sevenlerime sevgilerimi gönderiyorum.

Beğene bileceğinizi düşündüklerimiz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir