Murat TAVLI

Murat Tavlı’dan ‘Gözyaşlarım İftiharla Sunar
Genç ve yetenekli oyuncu Murat Tavlı, oyunculuğunun yanı sıra yazarlık yönüyle de büyük beğeni topluyor. Yahşi Cazibe, Yeşil Deniz ve No:309 gibi birbirinden önemli projelerde yer alan ve birbirinden değerli eserleri kaleme alan Murat Tavlı, şimdilerde dördüncü kitabı Gözyaşlarım İftiharla Sunar’ı okuyucularla buluşturdu. Eseri oluştururken karanlık köşelerde saklanan acılarıyla yüzleştiğini söyleyen Tavlı ile yeni kitabı Gözyaşlarım İftiharla Sunar’ı ve oyunculuk serüvenini konuştuk.

HABERHAYAT: Yeni kitabınız Gözyaşlarım İftiharla Sunar hayırlı olsun. Biraz yazım aşamasından bahsedebilir misiniz?

MURAT TAVLI: Çok teşekkür ederim. Yaklaşık 8 ay gibi bir sürede yazıldı Gözyaşlarım İftiharla Sunar. Eseri yazarken, kendimin de karanlık köşelerde saklanan acılarıyla yüzleştim. Oysa ne çok sessiz çığlık varmış yüreğimde.

HABERHAYAT: Kitabın adını neye göre koydunuz? Bir yaşanmışlık var mı?
MURAT TAVLI: Kitabımın adı Gözyaşlarım İftiharla Sunar, çünkü gerçekten gözyaşlarımın sayfalara ilmik ilmik işlendiği bir kitap oldu. Bu 4. kitabım ve belki de en cesur davrandığım kitap oldu. Kendimi ele verdim, isyan ettim ve sahiplerine teslim edemediğim ne kadar isyanım, cümlem varsa okurlarımla paylaştım. İfşa ettim her şeyi.

HABERHAYAT: Dördüncü kitabınızı çıkardınız. Dizi oyunculuğu, tiyatro, yazarlık. Hepsi nasıl bir arada olabiliyor. Nasıl yetiştiriyorsunuz her şeyi?
MURAT TAVLI: Üretmeden yaşayamam. Sahip olduğum her sermayeyi paylaşma derdindeyim. Yaptığım her iş, birbirini besleyen işler oluyor. Hepsine yetişmek yorucu olsa da yaptığım her işten öyle keyif alıyor, insanlarla öyle kucaklaşıyorum ki her yorgunluğumu tatlı tebessümlere esir ediyorum.

HABERHAYAT: Oyunculuğa nasıl başladınız?
MURAT TAVLI: Oyunculuk serüvenim, 13 yaşında öğretmenimin ceza olarak beni tiyatro kulübüne göndermesiyle başladı. Sınıfta taklit yaparken yakalandım ve “Madem bu kadar yeteneklisin seni sahneye alalım” dediler. Hayatım böyle şekillendi.

HABERHAYAT: En son oynadığınız diziniz No: 309 2,5 yıl sürdü. Dizi size ne kattı?
MURAT TAVLI: Her proje size bir artı katar. No: 309’la hayatı, dostlukları ve gerçekleri gördüm. Mesleki açıdan çok keyif aldığım bir rolü canlandırdım. O proje benim için her yönüyle unutulmaz oldu.

HABERHAYAT: Kadın fanlarınız daha çok. Hayranlarınızla yaşadığınız enteresan bir anınız var mı?
MURAT TAVLI: Kadınlar tarafından sevilmenin avantajı da var dezavantajı da. Bir kere tanımadığım her kadın tarafından trip yiyerek hayatımdaki trip boşluğunu dolduruyorum. “Beni tanıdınız mı?” diye sorduklarında, isterseniz “Hayır hatırlayamadım” deyin bakın neler oluyor. Enteresanlığın da ötesinde yaşadığım farklı anılarım oldu ama bunlar bende kalsın.

HABERHAYAT: Gündelik hayatınızda neler yaparsınız?
MURAT TAVLI: Bu kadar yoğun tempoda Murat Tavlı olmaktan sıyrılıp Murat olarak kaldığımda, ailemle birlikte zaman geçiriyorum. Çok fazla çalıştığım için, onları yeteri kadar görme şansım olmuyor. Yengeç burcu olduğum için evde olmak paha biçilemez bir keyif. Çocukluk arkadaşlarım dışında arkadaşım yok, gerek de duymuyorum. Çünkü içinde bulunduğum sektörler bu kavramlara maalesef uzak.

HABERHAYAT: Yeni projeleriniz var mı?
MURAT TAVLI: Yeni projeler her zaman olacak, olmak da zorunda. Güzel ve akılda kalıcı hikayelerle ekranlara geri döneceğiz ama önemli olan ekranda iş yapmaktan ziyade yaptığım işten gurur duymam. O yüzden seçici olmaya özen gösteriyorum.

HABERHAYAT: Tiyatro oyununuzdan biraz bahsedebilir misiniz?
MURAT TAVLI: Tiyatroname Esatgil oyuncuları tarafından 2017 yılında sahneye konan ”Can Erik” adlı oyunda, Can Erik karakterini canlandırıyorum. Tam bir aile komedisi, adeta komedi tufanı. İnteraktif bir oyun olduğu için seyirciyi de oyun boyunca hikayenin içinde tutuyoruz. Mutlaka gelin kaynaşalım, tiyatro paylaştıkça güzel! Bu yüzden yaşasın tiyatro!

HABERHAYAT: Sizi hangi rollerde oynamak heyecanlandırıyor?
MURAT TAVLI: Bu zamana kadar hep birbirinden farklı karakterler canlandırma fırsatı yakaladım. Bu bir oyuncu için gerçekten de çok keyifli bir durum. Tabii bir yandan da her projede tekrar bir mücadele içine girip, kendi rüştünü ispat etmek zorunda kalıyorsun. Komedi dalında ödüllü olmama rağmen, insanları ağlatabileceğim bir rol istiyorum. İzlediklerinde güldükleri adamın yazdıklarını okuduğunda ağlayan insanlar bunu bekliyor.

HABERHAYAT: Oynamam dediğiniz roller var mı?
MURAT TAVLI: Oynamam dediğim rol yok, gerçekten de inandığım her karakteri oynarım. Değerlerimle ters düşmediği müddetçe.

HABERHAYAT: Projeyi kabul ederken neye önem veriyorsunuz?
MURAT TAVLI: Projeyi seçme konusunda bir avantajım var. Yazan bir adam olduğum için senaryo analizi konusunda bir adım öndeyim. Kendimi evimde hissetmem çok önemli. İçine bürüneceğim karakter, bana kendimi evimde hissettirirse eğer o işin içinde olurum.

HABERHAYAT: Eklemek istediğiniz son bir şey var mı?
MURAT TAVLI: Çok yoğun bir imza programım var ve tiyatro oyunları hariç her hafta en az 500 kişiyle tanışıyorum. Gösterilen bu ilgi karşısında mahcup bir gurur içindeyim. Benimle yürüyen ve beni hiçbir adımımda yalnız bırakmayan bu güzel insanlara çok teşekkür ederim. Sahne tozunu ve kalemin mürekkebini ciğerlerimde soluduğum müddetçe sizlerle olacağım. Sevgiler…

 

Beğene bileceğinizi düşündüklerimiz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir