ERMAN PALANCIOĞLU    
Herkes DJ olamaz, DJ olduğunu zanneder

DJ’likte 10 yıllık geçmişi geride bırakan Erman Palancıoğlu, eğlence sektöründe Samsun’un parlayan yıldızı olarak dikkat çekiyor. Mesleğin en önemli sorununu olarak herkesin DJ’lik sıfatını kullanmasını gösteren Erman, “Herkes DJ olamaz, DJ olduğunu zanneder” diyerek bu dayatmaya tepki gösteriyor.
---
Samsun’da eğlence sektörünün parlayan yıldızı Erman Palancıoğlu, 10 yıldır yaptığı müziklerle insanların beğenisini kazanıyor. Disk Jockey kelime anlamıyla müzik akışını kontrol eden meslek olan DJ’likte şehrin popüler ismi Erman, “Herkes DJ olamaz. DJ olduğunu zanneder” diyor. Hayalleri olduğunu ifade eden Malatyalı Palancıoğlu, Anadolu’da eğlence sektörü ve müziğe bakış açısının İstanbul’a göre farklılıklarına dem vuruyor. DJ’likte gelecek planı yapılamayacağının altını çizen başarılı yetenek Erman, mesleğin kadınların ilgisini çeken bir iş olduğunu fakat ilişkilerde güven problemi yarattığını söyledi. Erman Palancıoğlu’nun Haberhayat Dergisi’nin sorularını açık sözlülükle cevaplandırdığı dolu dolu röportajı ile sizleri baş başa bırakıyoruz…

HABERHAYAT: Bize kendinden bahseder misin?
ERMAN PALANCIOĞLU:
Malatyalıyım. 2005 yılında babamın tayini üzere Samsun’a yerleştik.

HABERHAYAT: DJ’lik kariyerin nasıl başladı?
ERMAN PALANCIOĞLU:
Samsun’a yerleştiğimiz yıl yaşım henüz 18 değildi. Dolasıyla kulüplerde DJ’lik yapamıyordum. Lakin Malatya’da radyoda çocuk programları sunuyordum. Samsun’da ilk Radyo Kulüp'te program yapmaya başladım. Yaşım da artık 18 olunca kulüplerde çıkmaya başladım.

HABERHAYAT: Kaç yıldır kulüplerde sahne alıyorsun?
ERMAN PALANCIOĞLU:
Profesyonel olarak 10 yıl önce kulüplerde çalmaya başladım.

HABERHAYAT: Hangi ruh halinde güzel müzikler yaptığına inanıyorsun?
ERMAN PALANCIOĞLU:
Yaz aylarında havalar cıvıl cıvıl ve insan yoğunluğunun olduğu zamanlar işimi yapmaktan ayrı bir zevk alıyorum.

HABERHAYAT: Günümüzde üretilen müzikleri nasıl buluyorsunuz?
ERMAN PALANCIOĞLU:
Türkiye'de üretilen müzikler kalıcı değil. 90’lı yılların müziği hala şu an bile kendini dinletiyor. Ama geçen yaz (2016) Türkçe pop müzikleri eskiyip çalınmıyor. Sıkıcı geliyor. Bu da müzik sektörünün an itibariyle tüketimi anlamına geliyor. Yani günü kurtarma müzikleri yapılıyor. Kaliteli yapılanlarda hala listelerimizde ve insanlar talep ediyor.

HABERHAYAT: Müzik hobi mi, iş mi?
ERMAN PALANCIOĞLU:
Müzik ne hobi, ne de iştir. Müzik yaşam tarzıdır.

HABERHAYAT: Albüm çıkardın mı? Gelecekte hangi şarkıcılarla albüm yapmak istersin?
ERMAN PALANCIOĞLU:
Henüz albümüm yok, ama planladığım zaman gelince yapmak istediğim çalışmalar var. Albüm olarak değil, şarkı diyelim.

HABERHAYAT: Yeni nesil meslektaşlarından beğendiklerin var mı?
ERMAN PALANCIOĞLU:
Erdem Kınay’ı beğeniyorum. Avrupa müziği alt yapılarını kullanarak farklı bir hava estiriyor.

HABERHAYAT: Son dönemde kabine giren herkesin kendini DJ olarak lanse ettiğini görüyoruz. DJ olmak bu kadar kolay mı?
ERMAN PALANCIOĞLU:
İşte en can alıcı soru. Şöyle izah edeyim. DJ’lik işi ciddi anlamda kolay bir iş değil. Gözlem var. O an insanların genelini mutlu etmeniz gerekiyor. Sizin hangi ruh halinde olmanız İnsanları ilgilendirmiyor. O atmosferi iyi koklayarak mutlu bir ortam oluşturmanız gerekir. O yüzden herkes DJ olamaz. DJ olduğunu zanneder.

HABERHAYAT: Gece hayatı ve müzik denilince akla ilk gelen şehir İstanbul. Anadolu'da bu işi yapmanın artıları ve eksileri neler?
ERMAN PALANCIOĞLU:
Anadolu’daki artılar, o bölgede iyi iş yapıyorsanız markalaşabiliyorsunuz. İstanbul’da iyi işte yapsanız kurtlar sofrası olduğu için araya kaynayabiliyorsunuz.

HABERHAYAT: Sizi dinlemeye gelenlerin istedikleri müzik türü açısından genel durumu nedir?
ERMAN PALANCIOĞLU:
Ülkemizdeki müzik türü eğlence odaklı olduğu için, sabit bir müzik tarzıyla sahneye çıkmanın sürekliliği olmuyor. Yabancı müzik çalarken insanların sıkıldığını anladığınızda mecburen Türkçeye geçiş yapmalısınız. Bunun gibi bir örnek durumu izah ettirmiştir umarım.

HABERHAYAT: Gelecekte kendini nerede görmeyi planlıyorsun? Hayallerin nelerdir?
ERMAN PALANCIOĞLU:
Gelecek diye bir şey söz konusu değil. Çünkü planlı bir iş değil bizim sektör. Bir anda ünlü olabiliyorsunuz. Bir şarkıyla patlayıp o üretimi sürdürmediğinizde kaybolabiliyorsunuz ama hayallerim var tabii ki.

HABERHAYAT:Kadınların DJ'lere bakışı nasıl? DJ olman ilişkilerini olumsuz etkiliyor mu?
ERMAN PALANCIOĞLU:
Etkilemez olur mu! DJ denilince akla çapkınlık gelir. O yüzden güven sorunu her daim olur. Kadınlarda bu neden ilişkiyi sonlandırabiliyor.

HABERHAYAT: Son olarak neler söylemek istersin?
ERMAN PALANCIOĞLU:
Emeklerinizden ötürü öncelikle sana ve HaberHayat ekibine teşekkür ediyorum. Müzik her daim hayatınızda olsun. Herkese sevgiler…
Tugay BAŞSAN

RÖPORTAJLAR
 
Telif Hakkı © Haber Medya Grubu
RSS Samsun haber İletişim