ELİF ADEM    
Aynadaki kahramanın sırrı, pes etmemek

Girişimci iş kadını Elif Adem

Oğluna hediye olarak gelen tulumu internet aracılığıyla satıp iş dünyasına atılan ve kısa sürede 28 ülkede çalışan uluslararası bir şirkette yönetici olan Elif Adem, şimdi diğer kadınlara yol göstermek istiyor. “Aynaya bak kahramanını gör” diyen girişimci iş kadını Elif Adem’in hayatında umutsuzluğa yer yok. O, başarının sırrını pes etmemek olarak görüyor ve ekliyor; hangi yola çıkarsak çıkalım, yarıda bıraktığımızda kazanma şansımız asla olmuyor
………………
Bu ay HaberHayat’a bir başarı hikâyesini taşıyoruz. Umuyoruz ki, girişimci iş kadını Elif Adem’in anlattıkları herkese ilham olur.

HABERHAYAT: Sizi tanıyabilir miyiz?
Elif ADEM:
36 yaşındayım, Amasyalıyım. Ortaokulda itibaren bir yatak firmasının ana bayii, yerel gazete, belediye tiyatrosu gibi çeşitli yerlerde çalışmaya başladım. Üniversitede önce turizm işletmeciliği okudum. Ardından Sahne Sanatları Dramatik Yazarlık Bölümü Özel Yetenek Sınavı’na girdim ve kazandım. Okul bittikten sonra İstanbul’da halk eğitim merkezi ve bazı özel kuruluşlarda yaratıcı drama koçu olarak çalıştım. Oğlum 6 aylıkken radyo sinema ve televizyon bölümünde yüksek lisansa başladım. Eşimin işi sebebiyle 2012 yılında Amerika’ya taşındık. İşime oradan devam ederken 2014 yılında şu an çalıştığım firma aile tanıştım ve iş ortağı oldum. 2015 yılında Türkiye’ye kesin dönüş yaptım. Şu an hızla büyüyen bir ekibi organize ediyorum.

HABERHAYAT: Girişimcilik yolculuğunuz nasıl başladı?
Elif ADEM:
Aslında benim ‘ben girişimci olmalıyım’ söylemiyle başlayan bir hikayem yok. Ama zaman içerisinde şunu gördüm; bu iş bana göre. Mezun olduktan sonra işsiz kaldığım bir dönem oldu. Anne olduğum dönemde de çalışmak istedim, ancak engellerim vardı. Evde bir iş yapmak için sermayemin olması gerektiğini düşünüyordum. Nasıl para kazanabilirim diye düşünürken yeni doğan oğluma hediye olarak getirilen kıyafetler gözüme çarptı. Ticarete girişim oğlumun kıyafetleriyle oldu diyebilirim. Onları internet aracılığıyla satışa sundum. Devamı da geldi.

HABERHAYAT: Peki, bu girişiminize yakınlarınızın yaklaşımı nasıl oldu?
Elif ADEM:
Pek çok yakınım “Yapma, olmaz, bu kadar kolay olsa herkes yapar, insanlar neden sana güvenip ürün satın alsın” gibi yorumlar yaptı. Motivasyonumu dibe çekmeye çalışanlar vardı. Böyle insanlar maalesef yakın çevremizde oluyor. Ama pes etmedim, çünkü başka çarem yoktu.

HABERHAYAT: Bu olumsuz yaklaşımlar sizi nasıl etkiledi?
Elif ADEM:
Bu tür yorumlar beni olumlu yönde etkiledi. Bu durum belki de Karadenizli olmamın getirisidir. Bazen diyorum ki ‘iyi ki böyle yapmışlar’.

HABERHAYAT: Hemen karşılık buldu mu bu girişiminiz?
Elif ADEM:
Hayır, hemen satış yapamadım. İnsanlar yakınlarından alışveriş yapmak istemeyebiliyor. Bu noktada ben de yeni insanlara nasıl ulaşabilirim diye düşündüm ve bazı projeler geliştirdim. Çevresi olduğunu düşündüğüm insanlarla küçük anlaşmalar yaptım. Sayfamda bulunan ürünleri incelemelerini istedim. Onlar ürün alıp beğendiklerinde arkadaşlarına tavsiye etti ve böylece büyüdü. İlk sattığım ürün ikinci el bir tulumdu. Bu işten para kazanmaya başlamam iki ayı buldu. Bir sermaye koymadığım için kazandığım her kuruş kardı. Bu işi yaparken yüksek lisansa başladım. Eşimin işi sebebiyle Amerika’ya taşındık. İşimin avantajlarını orada da gördüm.

HABERHAYAT: Sonrasında neler oldu, nasıl bir yol kat ettiniz?
Elif ADEM:
Bir firmadan doğrudan satış ile ilgili iş teklifi geldi. Bu işe başlarken de çok fazla negatif yorum aldım, ama ilk işimden tecrübeli olduğum için denemek istedim.

HABERHAYAT: Bu işi yapma kararınızı nasıl verdiniz?
Elif ADEM:
Bir karar vermeden önce bir terazi oluşturuyorum. Kaybedebileceklerim ve kazanabileceklerimi tartıyorum. Çocukluğumdan beri her adımımda bunu yaparım. Herkese de tavsiye ederim. Bu işe girerken de bunu yaptım ve denemeye değer olduğunu gördüm. Çünkü bir şey kaybetmeyecektim. Bu iş benim için Türkiye’ye açılan kapı oldu. Bu süreçte birçok kişiye ulaştım. Başlangıçta evde iş imkânı bulamayan kadınlara ulaşmayı planlamıştım, ama şimdi kadınlı erkekli pek çok kişi işimizin başındayız.

HABERHAYAT: İnsanlar, böyle bir iş yaparak kolaylıkla para kazanılabileceğini düşünebiliyor. Bu tür yaklaşımlarla karşı karşıya geldiğinizde, onları nasıl yönlendiriyorsunuz?
Elif ADEM:
Bu tür yaklaşımlarla çok sık karşılaşıyorum. İnsanlar “Kısa yoldan hemen köşeyi dönelim’, ‘ siz çok kazanıyorsunuz ben de böyle kazanmak istiyorum” diyebiliyor. Ben onlara şunu söylüyorum: Evet, siz de yapabilirsiniz. Zaten bizim sloganımız “Aynaya bak kahramanını gör.” Bunu yapabilirsiniz ama oraya kadar gidecek ayaklara sahip misiniz? Buna hazırsanız size bunu anlatabilirim, diyorum. Bir boks maçı düşünün, ringde olup mücadele mi edeceksiniz yoksa sadece seyirci mi olacaksınız önce buna karar vermelisiniz. Pes etmemek çok önemli, mutlaka bir şeyler yapmak gerekiyor. Eğer insansak bizi ottan böcekten ayıran yönlerimiz olmalı. Yaşadığımız sürece bir üretimin parçası olmamız gerekiyor. Yaşamak için sadece yemek, içmek uyumak yeterli değil. Kadın için hiç değil. Çünkü bizler doğamız gereği üretiyoruz. Aslında yemek yaparken bile üretmiş oluyoruz. Bizim yapımızda bu var özümüze geri dönmemiz gerekiyor.
HABERHAYAT: Bu süreçte sizi en çok ne etkiledi?
Elif ADEM:
Beni en çok etkileyen, birlikte yola çıktığımız, attığım adımları anlattığım, bununla cesaretlenip adım atan kadınlardan aldığım mesajlar oluyor. Örneğin; bir kadından aldığım meyve suyu fotoğrafı beni çok duygulandırmıştı. Bu, belki sıradan bir meyve suyunun fotoğrafıydı, ama o kadın bu meyve suyunu kendi parasıyla almanın mutluluğunu yaşadığını ifade etmişti. Bu durum beni çok duygulandırmıştı. Bir kadının kendi parasıyla çocuğuna herhangi bir şey alması müthiş bir gurur. Bir paylaşımınız bazen pek çok insana yön verebiliyor, bu çok güzel.

HABERHAYAT: Birçok ülkeye yayılmış bir organizasyona sponsorluk yapıyorsunuz. Bu nasıl bir duygu?
Elif ADEM:
28 ülkede çalışan uluslararası bir şirkette görev alıyorum. Türkiye’nin her yerinde ayrıca birçok ülkede çalışma arkadaşlarım var. Hep şunu söylüyorum; ben dünyanın en zengin insanıyım. Maddi olarak değil, manevi yönden böyle hissetmek çok güzel.

HABERHAYAT: Aldığınız ödüller, elde ettiğiniz başarılar size neler hissettirdi?
Elif ADEM:
Bunların hepsi çok teşvik edici. İş hayatına başlayan herkesin maddi kaygıları olur. Kimseye ihtiyaç duymayayım diye başlıyorsunuz ve ilerledikçe şunu görüyorsunuz ki insanların ihtiyaçları sadece ev araba gibi şeyler değil. Bunlar yetersiz kalabiliyor. Bizim farkına varamadığımız bir ihtiyacımız daha var; takdir görmek. Bunu, temel ihtiyaçlarımızı karşılayıp takdir görmeye başladıktan sonra fark ediyoruz. Evde bir bölüm oluşturdum ve oraya aldığım ödülleri koyuyorum. Orayı gördüğümde kendime şunu söylüyorum: “Aferin Elif, güzel şeyler yaptın. Ama bitmedi, şimdi bu ödüllerin aynılarını pek çok kadının alması için uğraşacaksın”. Bu benim motivasyon kaynağım.

HABERHAYAT: Girişimci olduğunuza pişman olduğunuz ve keşke mesaili bir işte çalışsaydım dediğiniz oldu mu?
Elif ADEM:
Hiç pişmanlık duymadım. Belki sorumluluklarım daha az olur, daha az koştururdum ama sabah gidip akşam döneceğim bir iş yaşam tarzıma, hayallerime uygun değildi. O yüzden başka bir iş yapsam sürekli bir özlem duygusu olurdu, diye düşünüyorum. Beden yorgunluğu çok çabuk geçiyor. Ama vicdani rahatlık insanı ayakta tutan şey oluyor.

HABERHAYAT: Sloganınız "Aynaya bak kahramanını gör"ün ve pembe eldivenlerin hikâyesini anlatır mısınız?
Elif ADEM:
Şirketimizde, başkanlık unvanı aldığınız zaman isminizin bulunduğu bir yıldızı çakıyorsunuz. Bu yıldızı çakarken de lider kişi yıldızın yanına kendisini ifade eden bir obje bırakıyor. Bu bir gelenek olmuş durumda. Ben, unvan değişikliğinden dolayı iki kere yıldız çaktım. İlkinde özellikle kadınlara bir mesaj vermek, “Biz yaptık siz de yapabilirsiniz” i göstermek istedim. Bu süreçte birçok kadının hikâyesine tanıklık ettim ve kadının şiddeti yaptıklarını gösterebilmektir, diye düşünüp pembe eldivenleri seçtim. Bu eldivenler hem gücü hem de kadını simgeledi. İlk yıldızımıza bu pembe eldivenleri koyarak “Biz de varız” dedik. Diğer yıldızdaysa ekibimiz büyümüştü. Artık kadın erkek bu yolculuğa devam ediyorduk. Bana hep nasıl yaptığımızı sorup yol göstermemi istediler. Ben de hep şunu tekrarladım: Her insan kendi hikâyesinin kahramanıdır, başka bir kahraman beklemeyin! Sizin hayatınızı başkası değiştiremez, değiştirse bile kendine göre değiştirir, bu da sizin hayatınız olmaz. Bu düşünceyle ikinci yıldızımızın yanına bir ayna koyduk. Böylece “ Aynaya bak kahramanını gör “ sloganı ortaya çıktı.

HABERHAYAT: Başarınızın sırrını bir cümleyle özetleyecek olsanız ne derdiniz?
Elif ADEM:
Pes etmemek. Hangi yola çıkarsak çıkalım yarıda bıraktığımızda kazanma şansımız asla olmuyor.

HABERHAYAT: Bundan sonrası için neler hedefliyorsunuz?
Elif ADEM:
Bu süreçte çeşitli sosyal yardım projelerinde çalıştım ve şirketimin 28 ülkede yardıma ihtiyaç duyan çocuklar için yürüttüğü “Global kids fund” in Türkiye’deki ilk bağışçısı oldum. Türkiye’de çalışmalara başlamasına öncülük ettim. Önümüzdeki günlerde de düzenleyeceğimiz, hazır pek çok proje ile ‘kadınlar ve çocuklarla’ konulu çalışmalarımızı paylaşacağız.

HABERHAYAT: Sahne sanatları dramatik yazarlık bölümünü bitirmiş biri olarak kitap yazmayı düşünüyor musunuz?
Elif ADEM:
Aslında hikayemi bir kitaba dönüştürmek gibi düşüncem var. Ama biraz daha tecrübe etmem gerektiğini düşünüyorum.

HABERHAYAT: Bir kadın, anne ve yönetici olarak aynaya baktığınızda gördüğünüz Elif için neler söyleyebilirsiniz?
Elif ADEM:
Aynaya baktığımda 8-10 yaşlarında ufak bir kız çocuğu görüyorum. Bir gün eski evimizde bulunan çocukluğumdan kalma kitaplarımı karıştırırken oraya “Bir gün herkes seni tanıyacak” yazdığımı gördüm ve çok şaşırdım. Çünkü zor bir dönem yaşıyorduk. Belki de o zorluk insanı tetikleyen güç oluyor. Aynaya baktığımda, “Aferin şimdi başka çocuklara yol gösterme zamanı” diyorum.

HABERHAYAT : Son olarak neler söylemek istersiniz?
Elif ADEM:
Keyifli söyleşi için size ve tüm HaberHayat çalışanlarına çok teşekkür ediyorum. Anlattıklarımın kadınlara ışık olmasını temenni ediyorum.

Burcu Düzgün ÇOBAN
RÖPORTAJLAR
 
Telif Hakkı © Haber Medya Grubu
RSS Samsun haber İletişim