HATİCE    
Hatice Hüzünleri Sattı

“İner misin? Çıkar mısın?” isimli yarışma programında, müzik dalında birinci seçilerek profesyonel müzik hayatına adım atan Hatice; Farfara, Emiceoğlu Dursun, Kiraz, Kezban Yenge, Çıt Çıt gibi birçok hit parçaya imza attı. Şimdilerde yeni single çalışması “Hüzünleri Sattım”ı müzikseverlerin beğenisine sunan sevilen şarkıcı Hatice ile müzik yolculuğunu ve projelerini konuştuğumuz keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

HABERHAYAT: Kendinizden biraz bahseder misiniz?

HATİCE:
İzmir doğumluyum, 7 kardeşli bir ailenin kızıyım. Ailem hala İzmir’de yaşıyor. Ben işim dolayısıyla İstanbul’da ikamet ediyorum. Kendisiyle barışık, insanları seven, olduğu gibi davranan, iyimser, hoşgörülü, yardımsever, yalana tahammülü olmayan biraz da takıntılı biriyim. Fazla düzenliyimdir. Her şeyim saatlidir. Spora düşkünlüğümle bilinirim. Haftanın hemen hemen 6 günü spor yaparım. Yemek yemeği çok severim.

HABERHAYAT: Müziğe ilginiz ne zaman ve nasıl başladı?

HATİCE:
Klasik olacak ama özellikle ilkokul yıllarımda, ders aralarında öğretmenlerimin ısrarı üzerine şarkı söylerdim. İlerleyen yaşlarda akrabalarımın düğünlerinde şarkı söylemeye başladım. Böylelikle hem onları hem de kendimi mutlu ediyordum. Bu şekilde tecrübe de edinmiş oldum. İyi ki hayatım da müzik var.

HABERHAYAT: “İner misin? Çıkar mısın?” isimli yarışma programında müzik dalında birinci seçilmeniz müzik hayatınızı ne şekilde etkiledi?

HATİCE:
O yarışmada iki birincilik aldım. Finalde başarısız oldum, çünkü benden daha eğitimli, sahne duruşu olan, fazlasıyla sahne tozu yutmuş yarışmacılar vardı. Böyle olduğu için de hırslandım. Çünkü asla başarısızlığa tahammülüm yok, ya hep ya hiç mantığı önceliklerim arasında. Bir musiki cemiyetinde ses eğitimi aldım. Hem alaylı hem okulluydum. Günümüzde eğitim şart.

HABERHAYAT: Bir anda müzik tarzınızı değiştirip pop söylemeye karar verdiniz? Nasıl gelişti bu süreç?

HATİCE:
Aslında öyle değil. Bu sektöre 1999 yılında pop sound olan işlerle adım attım. İlk 3 albümüm bu yöndeydi. Türküydü ama zeminine baktığımızda teknik olarak poptu. Bu çalışmalardan sonra rahmetli eşimin anısına yaptığım “Bir tanem” albümü ortaya çıktı. Pop fantezi bir albümdü. İçinde rock şarkı bile vardı. Yani yaptığım yapıtlarda pop sound hep vardı. Son 7 yıldır tamamen pop şarkılardan oluşan çalışmalar yapıyorum. Bu kostümü kendime çok yakıştırıyorum.

HABERHAYAT: Son çalışmanız Hüzünleri Sattım nasıl ortaya çıktı? Kimlerle çalıştınız?

HATİCE:
Şarkının aranjörlüğünü Taylan Kaya, klip yönetmenliğini ise Erkan Nas yaptı. Söz ve müziği Nicolas Joya ait. Son iki single’da kendisiyle çalışıyorum. Kalemini, duygusunu beğendiğim, yetenekli biri. Böyle konularda bencil ve kendini üstün görmeye gerek yok. Evet, ben de besteciyim ama bazen yeteneklere yol açmak gerekir. Sektörün taze kana ihtiyacı var. Kapalı alanda çekim yapma kararı verdik. Klip günü hava yağmurlu olunca verdiğimiz kararın ne kadar doğru olduğunu gördük. Hava çok soğuktu ama kalpte iş aşkı olunca soğuk, kar, kış fark etmiyor. Klibin yapımcılığını ise Şeker Yapım üslendi.

HABERHAYAT: Şarkı seçimlerinizi neye göre yapıyorsunuz?

HATİCE:
Şarkıyı ilk dinlediğimde bana iyi geliyorsa onaylıyorum. Kendi yaptığım şarkılarda da durum değişmiyor. Tutacak şarkının yapımı bende 5 dakikayı geçmiyor. Üzerinde çok çalıştığım şarkıları es geçiyorum, çünkü duygusu yarım kalıyor. Müzik öyle bir şey, aşk yaşamak lazım.

HABERHAYAT: Müzik camiasına adım attığınız günden bu yana hayatınızda neler değişti?

HATİCE:
Daha çok sevenim daha çok dinleyenim var. İnsanların dışarda beni görüp birbirlerine omuz atmalarına hem çok gülüyor hem de gurur duyuyorum. Çünkü rahmetli babamın isteyip de yarım bıraktığı müziği ben tamamladım.

HABERHAYAT: Sektöre yeni adım atanlara tavsiyeleriniz var mı?

HATİCE:
Olmaz mı? Piyasa çok zor, çok çalışmak gerekiyor. Üretmek, hatta fazla üretmek, pes etmemek gerekir.

HABERHAYAT: Sosyal sorumluluk projelerine katılıyor musunuz?

HATİCE:
Elimden geldiğince katılıyorum. Keşke daha çok olsa, katılsak ve elimiz her yere yetişse. Batı, doğu, güney, kuzey, nerede kimin ihtiyacı varsa ulaşsak. Sosyal sorumluluk projelerinde gönüllü olmayı çok isterim.

HABERHAYAT: Güzellik sırlarınız neler?

HATİCE:
Spor yapıyorum, bir bebek gibi yaşıyorum. En geç gece 10.00’da yatarım. Sabah 7.00’de ayaktayım. Tabii ki ara ara güzellik bakımlarına da gidiyorum.

HABERHAYAT: Bir yılı daha geride bırakıyoruz. Sizin için 2017 nasıl geçti?

HATİCE:
Bu yıl benim adıma çok iyi geçti. İnşallah 2018 yılı hepimize önce sağlık getirsin, zaten gerisi hallolur. Yeni yıl ülkeme barış ve huzur getirsin, artık kadınlarımız zarar görmesin.

HABERHAYAT: Hayata geçirmeyi planladığınız projeleriniz neler?

HATİCE:
Sağlam bir proje olursa sinema film ya da komedi düşünüyorum. Çünkü tiyatral yeteneğim fazlasıyla iyi. Bir dizi projem var. Görüşmeleri devam ediyor, senaryo okuyorum. İnanırsam TV’de bir sürprizim olabilir. Önümüzdeki yıl sevenlerimle sahnede buluşmaya devam edeceğim. Ölmeden önce müzik kariyerimle alakalı düşündüğüm birkaç şey daha var. O da bana kalsın, top secret.

HABERHAYAT: Son olarak neler söylemek istersiniz?

HATİCE:
Hayatta yaptığımız her şey iyi ya da kötü hatıralarda kalır, önemli olan yapılan emeklerin birileri tarafından görülüp takdir edilmesi. Beyaz sayfalarınızı sözlerimle karalama fırsatı verdiğiniz için sizlere ve beni her daim destekleyen, görmediğim ama kalplerine dokunduğumu düşündüğüm tüm sevenlerime kucak dolusu sevgiler. Mutluluk en çok insana, bizlere yakışır… Sevgiler.

Mehtap YILDIZ
RÖPORTAJLAR
 
Telif Hakkı © Haber Medya Grubu
RSS Samsun haber İletişim