ÖZGE BİROĞLU    
Özge Biroğlu’ndan ilk single çalışması
Küf


Rafet El Roman'ın “Müzik Benim Hayatım” proje albümünde "Tek Mevsim" şarkısını söyleyerek adını duyuran Özge Biroğlu, şimdilerde "Küf" çalışmasını müzikseverlerin beğenisine sundu. Yaklaşık 2 yıl üzerinde çalışılan şarkıların her biri kendi alanında başarılı olan müzisyen grubu ile tamamlandı. Şarkının prodüktörlüğünü ise yıllarca vokalistlik yaptığı Rafet El Roman üstlendi. Türk pop müziğinin yeni seslerinden Özge Biroğlu’nun Küf’e ve müzik yolculuğuna dair açıklamaları sizlerle…

HABERHAYAT: Sizi tanıyabilir miyiz? Kendinizden biraz bahseder misiniz?

ÖZGE BİROĞLU:
İstanbul doğumluyum. İktisat bölümü mezunuyum. Uzun yıllar bir firmada muhasebe sorumlusu olarak çalıştım ama hiçbir zaman müzikten kopmadım.

HABERHAYAT: Müzik hayatınıza tam olarak ne zaman girdi?

ÖZGE BİROĞLU:
Müzik, hayatıma çok küçük yaşlarda girdi. Çocukluğumda aile ve arkadaş ortamında şarkı söylerdim. Ortaokul döneminde küçük davetler ve gecelerde sahne aldım. Üniversite yıllarında ise söz yazmaya başladım. Şu anda kendi yazdığım şarkıları dinleyiciye ulaştırmayı başardığım için kendimi çok şanslı hissediyorum.

HABERHAYAT: Müzik sizin için ne ifade ediyor?

ÖZGE BİROĞLU:
Müzik benim için bir tutku. Eğer böyle olmasaydı, uzun yıllar emek verip, şarkılarımı müzikseverlere ulaştırmak için çaba göstermezdim.

HABERHAYAT: Uzun yıllar Rafet El Roman'ın vokalistliğini yaptınız. Kendisi ile nasıl bir araya geldiniz?

ÖZGE BİROĞLU:
Kendisiyle 2010 yılında ‘Müzik Benim Hayatım’ projesiyle tanıştım. Bu arada ben muhasebeciydim. Rafet bey her fırsatta bundan bahseder. Herkes benim ünlü bir muhasebeci olduğumu düşünecek diye korkuyorum. Sonrasında işten ayrıldım ve Rafet beye vokal yapmaya başladım. Bu arada hayatımda müzik hep vardı. Üniversiteyi yaz tatilinde sahne alarak biriktirdiğim harçlıklarla bitirdim diyebilirim. Tabii ki ailemin de desteğiyle.

HABERHAYAT: Vokalistlik yaptığınız günlere dair unutamadığınız bir anınız var mı?

ÖZGE BİROĞLU:
Vokalistlik yapmaya, ilk olarak Rafet El Roman sahnesinde başladım. Bazı konserlerde Demet Akalın’a vokal yaptım. Rafet El Roman’a vokal yapmaya başladığım ilk gün çok heyecanlandım ve şarkıyı söylemek yerine dudağımı şarkıyı söylüyormuş gibi oynattım. Mikrofondan sesimin gelmediğini fark eden tonmaister, sürekli mikrofonun sesini açmaya çalıştı. Açtığı halde halen ses gelmiyordu çünkü ben sadece dudak oynatıyordum. İlk sahnemde böyle bir anım var. Aklıma geldikçe gülüyorum kendime. Tabii ki sonraki konserlerde böyle bir şey yapmadım. Şarkılara gerçekten eşlik ettim.

HABERHAYAT: Küf adlı şarkınızdan bahseder misiniz? Klipte kimlerle çalıştınız?

ÖZGE BİROĞLU:
Küf, hareketli bir aşk şarkısı. Sözü müziği bana ait olan şarkının, düzenlemesi ünlü DJ ve aranjör Suat Ateşdağlı imzası taşıyor. Şarkıyı yaklaşık iki yıl içinde tamamladık. Klipten birkaç gün önce dinleyicinin beğenisine sunduk. Klibimizi sevgili yönetmen arkadaşım Onur Aldoğan çekti. Klip çekimlerinde bize dansçılar da eşlik etti. İçimize sinen bir klip çalışması oldu. Umarım izleyen herkes benim gibi düşünür.

HABERHAYAT: Söylemenin yanı sıra aynı zamanda şarkı da yazıyorsunuz. Yazdığınız şarkıların bir hikayesi var mı yoksa bir anda ilham geliyor ve yazıyor musunuz?

ÖZGE BİROĞLU:
Söz yazmak benim için zor değil. Hani “İlham geldi” derler ya. İlham gerçekten geliyor birden kelimeler notaya dökülüyor. Hiç alakası olmayan yerlerde ve zamanlarda birden ilham geliyor. Bunu söylediğimde bana gülüyorlar ama gece yataktan kalkıp tek gözüm kapalı melodiyi kaydetmek için telefonumu aradığım oluyor. Eğer ses kaydı yapmazsam uyandığımda hiçbir şey olmamış gibi davranabiliyorum. Ama tabii ki tüm şarkılarımda bir hikaye var. Yaşamak istenen duygular, çevremdeki insanların yaşadıkları ya da hayal dünyam bana hikayesi olan aşk şarkıları yazdırıyor.

HABERHAYAT: Düet yapmak istediğiniz bir sanatçı var mı?

ÖZGE BİROĞLU:
Beğendiğim çok sanatçı var Türkiye’de. Mesela; Yıldız Tilbe, Ebru Gündeş, Soner Sarıkabadayı, Serdar Ortaç veya Sibel Can ile düet yapmak güzel olabilirdi. Ama son dönemlerde bir bayan bir erkek düetlere daha sıcak bakılıyor. Yani birçok isim ile güzel eserler çıkabileceğini düşünüyorum. İnşallah bir gün böyle bir şans elde ederim.

HABERHAYAT: 5 yıl sonra tam olarak nerede olmak istiyorsunuz?

ÖZGE BİROĞLU:
5 yıl sonra bol bol beste yapmış, bestelerimi milyonlara ulaştırmış ve takdir almış bir sanatçı olmayı isterim.

HABERHAYAT: Müzik sektöründe yeni bir isim olmak zor mu?

ÖZGE BİROĞLU:
Evet, müzik sektöründe yeni isim olmak çok zor. Çünkü piyasada destek olan insan sayısı yok denecek kadar az. Her gün yeni bir isim çıkıyor piyasaya. Fakat ben yine de yetenekli ve çalışkan olan herkesin başarıya ulaşacağına inanıyorum.

HABERHAYAT: Tıklanmalar hakkında neler söylemek istersiniz?

ÖZGE BİROĞLU:
Bazı tıklanmalar gerçekten inanılır gibi değil. Ülkedeki herkes sanki oturup bazı şarkıları tıklıyormuş gibi tıklanma sayıları görüyorum. Benim için önemli olan şarkının tıklanmasından ziyade beğenilmesi, dinlenmesi, ezberlenmesi yani kişinin şarkıyı dinlerken kendinden bir şeyler bulabilmesi.

HABERHAYAT: Yakın zamanda konserleriniz var mı?

ÖZGE BİROĞLU:
Yakında sahnelerimiz olacak. Hem Rafet beyin konserlerine eşlik edeceğim hem de kendi sahnelerim olacak. Tarihlerini sosyal medyadan takipçilerimle paylaşacağım.

HABERHAYAT: Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

ÖZGE BİROĞLU:
Çok güzel bir röportajdı. HaberHayat Dergisi’nde bana da yer verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Okurlarınız ve müzikseverler Küf 'ü bol bol dinlesinler. Dinlerken sözlerine de kulak versinler. Mutlaka şarkının hikayesinde kendilerinden bir şeyler bulacaklar. Herkese sevgiler…

Mehtap YILDIZ
RÖPORTAJLAR
 
Telif Hakkı © Haber Medya Grubu
RSS Samsun haber İletişim