HASAN TOGAR    
Hasan Togar: 2018’de de hizmete aralıksız devam edeceğiz

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, HaberHayat’a özel açıklamalar yaptı. 2017 yılının projelerle dolu bir yıl olduğunu belirten Başkan Togar, 2018’de de hizmetlerin aralıksız devam edeceğini söyledi.

HABERHAYAT: Geçtiğimiz ay yeni bir yıla merhaba dedik. 2018 yılı çalışmalarınıza geçmeden önce geçtiğimiz yıl yaptığınız çalışmaları biraz değerlendirebilir misiniz?

HASAN TOGAR:
Geride bıraktığımız 2017 yılı, ilçemiz adına hizmetlerle, çalışmalarla, projelerle dolu bir yıl oldu. İlçemizin en ücra köşesine dahi hizmetlerimizi ulaştırdık. Yarınları düşünerek, ortaya koyduğumuz her projeyi halkımızla buluşturduk. Başarılarla dolu yaklaşık 45 aylık bir hizmet süremizi geride bıraktık. 2018 yılı, Tekkeköy Belediyesi için hizmetlerin en üst seviyeye çıkacağı bir yıl olacak. Hedeflerimizi büyüttük ve bu hedeflere ulaşmak için meclis üyelerimiz ve personelimiz ile birlikte çalışarak hizmetlerimiz ile ilçemizi donatmaya devam edeceğiz.

HABERHAYAT: Tekkeköy yeni yıla hızlı başladı. 2018 yılının ilk gününden itibaren çalışmaları, hizmetleri ve projeleri hız kesmeden sürdürmeye devam ediyorsunuz. Neler söylemek istersiniz?

HASAN TOGAR:
Yeni yılın ilk gününden itibaren her zaman olduğu gibi yine ekiplerimiz görevinin başında, vatandaşlarımızın taleplerini yerine getirmek için çalışıyor. Bugün ilçemizdeki gözle görülür değişim, gelişim ve büyüme bunun en güzel somut göstergesidir. 2018 yılının ilk gününden itibaren ekiplerimiz, halkımızın önündeki engelleri kaldırmak ve hayat standartlarını yükseltmek için çalışmalarını sürdürüyor.

HABERHAYAT: Tekkeköy’ün önemli bir projesi olan Aşağıçinik Hanımlar Konağı, açılışa hazırlanıyor. Proje hakkında bilgi verir misiniz?

HASAN TOGAR:
Bugüne kadar eğitim-kültür merkezleri, köy konakları, bilgi evleri, spor tesisleri gibi birçok farklı işlevi yerine getiren binalarımızı tamamlayıp hizmete sunduk. Ardından Kutlukent Hanımlar Konağı inşaatını tamamlayarak tüm donanımlarıyla açılışa hazır hale getirdik. Yine Aşağıçinik mevkiine önünde kır düğün salonu ve yanında spor alanı bulunan Hanımlar Konağı’nı kısa sürede tamamlayarak açılışa hazır hale getirdik. Önceki dönemlerde ilçemizde bayanların kullanabilecekleri, faaliyetler düzenleyeceği ve eğitim alacakları tesis yoktu. Bizler de bu eksikliği gidermek amacıyla Kutlukent ve Aşağıçinik mevkiine Hanımlar Konağı binalarımızı kazandırdık. Aşağıçinik Hanımlar Konağı, yaklaşık 3 bin 500 metrekarelik alan üzerine inşa edildi. Merkez, toplam dört kat olup, inşaat alanı bin 100 metrekareden oluşuyor. Dört kattan oluşan Hanımlar Konağımızın içerisinde kurs odaları, fitness salonu, çocuk oyun alanı, bayanların her türlü toplantı ve günlerini yapacakları salonları ve kafeterya yer alıyor. Bu binamızda bayanlar birçok aktivitenin yanında her türlü eğitim ve kurslardan ücretsiz yararlanabilecek. Önümüzdeki günlerde açılışını yapmayı planladığımız Hanımlar Konağımız ilçemize hayırlı uğurlu olsun.

HABERHAYAT: Osmanlı Hamamı Projesi inşaat çalışmalarına başladınız. Projenin özellikleri nelerdir?

HASAN TOGAR:
Türklerin yaşamında hamamlar sadece bir yıkanma yeri değil, sağlık, sosyal ve kültürel etkinliklerin yaşandığı merkezlerdir. Hamam kültürü eski medeniyetlerde başlayıp günümüze kadar tarihin her çağında her medeniyetin süre gelen kültürel bir parçası olmuştur. Tüm dünyada hamam dendiği zaman ilk olarak Osmanlı ve Türkler akla gelir. Çünkü hamamın sosyal, kültürel gelenekleri ve uygulamaları Türklerle birlikte gelmiş ve günümüze kadar taşınmıştır. Projede artık inşaat aşamasına gelmiş bulunuyoruz. Osmanlı Hamamı projemiz ilçemizin tam orta noktası sayılan, 19 Mayıs Mahallemiz sınırları içerisinde yer alan, yaklaşık 5 bin 500 metrekarelik bir arsaya yapılacak. Etrafında 4 bin beş yüz metrekare yeşil alanı bulunan ve Osmanlı mimarisi ve motifleriyle süslenerek yapılacak hamamımızın yanına bir de 300 metrekarelik açık yüzme havuzu inşa edeceğiz. Hamam projemizin inşaat alanı, 1100 metrekare olacak ve karşısında 2000 metrekare açık otoparkı yer alacak. İlçemizin en merkezi konumlu mahallemizde hayata geçireceğimiz Osmanlı Hamamı ile bölgemizdeki önemli kültürel, sosyal ve sağlık yönünden bir eksikliği daha gidermiş oluyoruz. Osmanlı Hamamı tamamlandığında ilçe halkımıza hizmet vermesinin yanında Samsun ve çevre turizmine de ciddi katkı sağlayacak.
Osmanlı Hamamı birçok kazanımın yanında turizmin geliştirilmesine yönelik bir yöne de sahip. Hamam kültürü çok eski ve Türklerin adetleri ile örtüşmüş ayrılmaz bir parçasıdır. Yıllar geçtikçe yok olmaya yüz tutan hamam kültürü, çalışmalarımız sayesinde tekrar canlanacak. Kadın ve erkekler için ayrı bölümler olarak tasarlanan proje kapsamında havuz, sauna, tuz odası, buhar odası, masaj odası ve şok havuzu başta olmak üzere birçok donatı bulunacak.

HABERHAYAT: Gerçekleştirdiğiniz halk günlerinde Tekkeköy halkı ile bir araya geliyorsunuz. Bu buluşmaların ilçe gelişimine katkısından bahseder misiniz?

HASAN TOGAR:
Halk günlerimiz dışında vatandaşlarımız ile zaten bir aradayız. Bizler binalara kapanmış, makamlara mahkum yönetime karşıyız. Her haftanın ilk iş gününe çözüm merkezinde düzenlenen halk gününde, ilçe halkıyla bir araya gelerek, ilçenin gelişimine önemli katkılar sunuyoruz. Pazartesi günleri yapılan halk günümüzle, vatandaşların her türlü talep ve sorunlarının birebir belediyenin üst yönetim kademesine iletiliyor. Halkının istek, talep ve sorunlarının birebir konuşulup çözüme kavuşturulduğu halk günleri, herkes tarafından takdirle karşılanıyor. Bu zaman dilimlerinde sadece vatandaşlarımıza kulak verip, birlikte istişareler yaparak çözüm yolları üretiyoruz. Bizler binalara kapanmış, makamlara mahkum yönetime karşıyız. Bugüne kadar halkımızın desteğiyle çok önemli gelişmelere tanıklık ettik. Birlikte karar verip, birlikte uygulamaya koyduğumuz her çalışma, her proje ilçemizi bugünlere taşıdı. Omuzlarımıza yüklenen yükün bilinciyle ilçemize hizmet etmek için, tüm personelimiz ile bir aile olarak, dur durak bilmeden, yorulmadan çalışarak hayallerimizdeki Tekkeköy’ü birlikte oluşturduk. Her pazartesi günü belediyemiz çözüm merkezinde düzenlenen halk günlerimize aralıksız devam edeceğiz.

HABERHAYAT: Geçtiğimiz günlerde Samsun’un farklı hastanelerinde tedavi gören hastaları ziyaret ederek moral verdiniz…

HASAN TOGAR:
Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren her daim ilçe halkının yanında olduk. Vatandaşlarımızın acısında, mutluluğunda, sıkıntısında yanlarında olarak, madden ve manen destek veriyoruz. Özellikle her fırsatta yaşlı ve hasta ziyaretlerinde bulunmaya gayret ediyoruz. Hastanelerde tedavi gören bir hastanın psikolojisini ve tedavi süreci göz önünde bulundurulduğunda, hasta ziyaretinin o kişiye moral telkininin önemini çok iyi biliyoruz. Bizler de bu mantıkla hareket ederek, Samsun’un farklı hastanelerinde yatarak tedavi gören ve evlerinde istirahatte bulunan hasta ve hasta yakınlarına ziyaretler gerçekleştirerek geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Ayrıca bu ziyaretlerimiz ile rahatsızlıkları nedeniyle gününü hastanede geçiren hastalarımıza ve hasta yakınlarımıza moral ve manevi desteğin yanında yalnız olmadıklarını hissettirmeye çalışıyoruz.

HABERHAYAT: Tekkeköy Çay Mahallesi'nde yapılan modern bir yapı olan TOKİ konutlarını ilçe halkının hizmetine sunmaya hazırlanıyorsunuz. Projenin özellikleri nelerdir?

HASAN TOGAR:
Tekkeköy'de 276 konuttan oluşan TOKİ konutlarında sona gelindi. İlçede binlerce kişinin yaşayacağı yeni ve modern bir yaşam alanının ortaya çıktı. İnşaat çalışmalarında adım adım sona yaklaşılan TOKİ binalarına yerleşimlerin başlaması ile binin üzerinde vatandaşımız bu alanda ikamet edecek. Dört büyük sanayi, organize sanayi siteleri ve dev kuruluşların yer aldığı ilçemiz, gün içerisinde yaklaşık 100 bin kişiyi ağırlıyor. Yapımında sona yaklaşılan bu konutlar sayesinde modern, her türlü sosyal donanıma sahip yerleşimin oluşması ile günlük hareketliliği sağlayan kişileri kalıcı olarak ilçemizde tutmayı hedefliyoruz. Ayrıca lojistik alanın hemen yanı başında yapılan bu binalar, bu bölgede çalışacak 5 bin kişiye de yerleşim imkanı sunacak. Burada yapılan daireler, vatandaşların talep ettiği uzun vadeli ödeme planı olan ve kira öder gibi kişilerin kendilerine ait ev sahibi olacağı, konforun yanında her türlü sosyal ve kültürel alanların planlandı. TOKİ binalarının etrafında halı saha, basketbol sahası, okul ve cami gibi birçok sosyal donatı alanı bulunacak. 276 konut tam anlamıyla dolduğunda her ailede dört birey yaşadığı varsayılır ise yaklaşık bin 100 kişi burada yaşayacak. Yani burada küçük bir mahalle ortaya çıkmış olacak ve ilçe ekonomimize de ciddi anlamda değer katacak. Planlamalara göre binaların yaz döneminde tamamlanarak vatandaşlarımızın yerleşimlerinin başlaması hedefleniyor. TOKİ konutlarının yanından geçen derede başlayan ıslah çalışmalarının ardından yürüyüş yolları, bisiklet yolları, aydınlatmalar, kamelyalar, peyzaj, süs köprüleri, süs havuzları ve peyzaj çalışmaları gibi farklı donatıları ile turizm alanı oluyor. Bu avantajlar birbirini tamamlayarak bölgenin en modern yerleşim yeri ilçemizde olacak.

HABERHAYAT: İlçenin farklı bölgelerinde sosyal, kültürel faaliyetler başta olmak üzere birçok alanda kadınlara yönelik çalışmalara devam ediyorsunuz. Bu faaliyetlerden bahseder misiniz?

HASAN TOGAR:
Göreve geldiğimizde kadınlara ait özel hiçbir tesis yokken, bizler ilçemizin her bölgesine kadınların kullanacağı tesisler, binalar, konaklar inşa ederek hizmete sunduk. Bu manada kadınların ev ortamından uzaklaşacakları, farklı faaliyetler yürütebilecekleri, çeşitli kurslar ile her türlü aktivitelerini gerçekleştirecekleri tesis sayısını her geçen gün arttırmaya devam ediyoruz. Tekkeköy Eğitim Kültür Merkezi, Büyüklü Aysel Şenel Kültür Merkezi, Kutlukent Kültür Merkezi, köy konakları ve bilgi evlerinin ardından şimdi de sadece kadınların kullanacağı Kutlukent Hanımlar Konağı ile Aşağıçinik Hanımlar Konağı’nı kısa sürede tamamlayarak hizmete sunmaya hazırlanıyoruz. Ayrıca fitness ve spor salonumuz ile yüzme havuzumuz da belirli günlerde sadece kadınların hizmetine sunuluyor. Yine ilçemizin mahallelerinde kurslar için tahsis ettiğimiz yerlerde ayrıca, el işi, dikiş, nakış, boyama gibi kursların yanında meslek edindirme ve eğitim kurslarından da yararlanıyorlar.

Mehtap YILDIZ
RÖPORTAJLAR
 
Telif Hakkı © Haber Medya Grubu
RSS Samsun haber İletişim