Uygur Kardeşlerden Özel Açıklamalar

Başarılı oyunculukları ve sempatileriyle Türk halkının beğenisi kazanan kardeşler

Süheyl-Behzat Uygur

Başarılı oyunculukları ve sempatileriyle Türk halkının beğenisi kazanan Süheyl ve Behzat Uygur kardeşler, babaları Nejat Uygur’dan devraldıkları oyunculuk bayrağını en güzel şekilde taşımaya devam ediyor. Uygur kardeşler, babalarının 15 yıl önce sahnelediği Marko Paşa’yı müzikalleştirerek yeniden tiyatroseverlerle buluşturuyor. Anne Necla Uygur da bu oyunla 15 yıl sonra tiyatro sahnesine geri dönerek seyirciye sürpriz yapıyor. Anne karnında tiyatro ile tanıştıklarını söyleyen Behzat ve Süheyl Uygur, hem müzikali hem de 70 yıldır kapanmayan perdenin hikayesini HaberHayat okuyucuları ile paylaştı.

HABERHAYAT: Tiyatroya başlama hikayenizden bahseder misiniz?

BEHZAT UYGUR: Tiyatroya annemin karnında başladım diyebilirim. Hayatım hep tiyatro ile geçtiği için, tiyatro eğitimim her zaman devam etti. Kendimi bildim bileli tiyatro sahnesindeyim.

HABERHAYAT: Tiyatronun duayeni bir ismin, Nejat Uygur’un çocuğu olmanızın tiyatral başarınız üzerinizde etkisi nasıl oldu?

BEHZAT UYGUR: Bu işte sevdanız ve gönlünüz yoksa kim olursa olsun başarılı olamazsınız. Tutunamazsınız, bu mücadeleyi veremezsiniz. Sadece Nejat Uygur ve Necla Uygur değil,  Nejat Uygur Tiyatrosu’nda çalışan herkesin üzerimizde etkisi ve emeği vardır. Belli bir yeteneğiniz, arzunuz, isteğiniz yoksa kimin çocuğu olursanız olun, hiçbir şekilde herhangi bir meslekte başarılı olamazsınız. Yeteneğimizi çok çalışarak perçinledik.

HABERHAYAT: Babanızın vefatı sizi nasıl etkiledi? Hayatınızda neler değişti?

SÜHEYL UYGUR: Hem baba hem de büyük bir ustayı kaybettik. Çok büyük bir acı yaşadık, çok üzücü zamanlardı… Perde açılacak ve onun emanetini biz devam ettireceğiz şeklinde hayata baktığımız için, hayata daha çok sarılmaya çalışıyoruz. Özellikle de tiyatroya.

HABERHAYAT: Babanız Nejat Uygur’un oyunu olan Marko Paşa’yı müzikal olarak yeniden sahnelediniz. Oyunun yeniden sahnelenme sürecinden bahseder misiniz?

BEHZAT UYGUR: Nejat Uygur Tiyatrosu’nda bazı oyunların günümüzün seyircisine de izlettirilmesi gerektiğine inandık. Buna da Marko Paşa ile başladık. Oyunu yeniden sahnelerken üzerine bir şey koymak, güncellemek gerekiyordu. Yeni bir yorumla, oyunu müzikal hale dönüştürerek yeniden seyircinin beğenisine sunduk. Oyunu Nejat Uygur’un oynadığı dönemlerde kendisinin bir şovu vardı. Müzikalleşen Marko Paşa’da hepimiz Nejat Uygur’dan bir parça olarak sahneye çıkıyoruz.

HABERHAYAT: Müzikalleşen Marko Paşa’da eskiye göre nasıl değişiklikler oldu?

SÜHEYL UYGUR: Müzikale çevirmemiz en büyük değişikliklerden oldu. Bazı rolleri biraz daha geliştirdik, ilaveler yaptık. Bu anlamda oyunu yeniden editledik. Marko Paşa’yı daha fazla takım oyunu haline getirdik.

HABERHAYAT: Babanız Nejat Uygur’un oynadığı bir oyunu yaşatmak için Marko Paşa’yı yeniden sahnelediğinizden bahsettiniz. Yeniden sahnelemeyi düşündüğünüz başka oyunlar var mı?

BEHZAT UYGUR: Tabii ki var. Şu an Süt Kardeşler projesini hayata geçirme çalışmaları yapıyoruz. O oyunu da yeniden sahneleyeceğiz. Bunun yanı sıra hiç sahnelenmemiş yeni oyunlarla da tiyatroseverlerle buluşacağız.

HABERHAYAT: Peki, müzikalde bu kadar başarılı bir ekibi nasıl bir araya getirdiniz?

BEHZAT UYGUR: Bir kast çalışması gerçekleştirdik ve her oyuncuyu kasta uygun olup olmayacağına dair inceledik. Role, tiyatroya ve ekibe uygunluğunu da göz önünde bulundurarak, birçok kişinin arasından seçimler yaparak kadroyu belirledik. Bizim önceliğimiz düzgün kişilerle çalışmak. Bunu özellikle dikkate aldık ama tabii ki oyuncunun role uygunluğu da önemle üzerinde durduğumuz kıstaslardandı.

HABERHAYAT: Peki, tiyatroseverler Marko Paşa’nın yeni halini nasıl karşıladı?

SÜHEYL UYGUR: Oyun 20’den fazla ödül aldı. Ödülden de önemlisi oyunun kapalı gişe oynaması, seyirciden aldığımız en büyük ödülü oldu bizim için.

HABERHAYAT: Marko Paşa müzikali ne kadar süre tiyatroseverlerle buluşacak?

BEHZAT UYGUR: Marko Paşa’yı önümüzdeki sezon da devam ettirmeyi düşünüyoruz. Diğer oyunlarımızla birlikte Maro Paşa’yı da sahnelemeye devam edeceğiz.

HABERHAYAT: Bu kadar güzel tiyatro oyunlarını ve müzikalleri sahneleyen Süheyl ve Behzat Uygur’un, dünya tiyatrosundan veya müzikallerinden en çok sevdikleri oyunlar hangisi?

SÜHEYL UYGUR: Tabii ki dünya tiyatrosundan ve müzikallerinden sevdiğimiz çok oyun ve müzikal var ama bizim derdimiz geleneksel tiyatromuzdan örnekleri seyircimizin huzuruna çıkarmak. Şimdiki kuşağın ya da usta tiyatrocuların bile bilmediği çok güzel teksler var. Bunları yeniden hayata geçirmeyi arzuluyoruz. Belki bir Hacivat Karagöz müzikali bile yapabiliriz. Bunlar hep sponsorlarla yapılabilecek işler. Tek başına yapmamız mümkün değil. Herkesin elini taşın altına koyması lazım.

HABERHAYAT: Oynadığınız oyunlar sırasında, sahnede başınıza gelen ilginç bir anınızı HaberHayat okuyucuları ile paylaşır mısınız?

BEHZAT UYGUR: Bir Trakyalı seyircimiz biz kulisteyken karşı binanın balkondan sohbet ederek oyuna geldi. Tüm ekibe Trakya’nın meşhur peynirini hediye etti sahnede. Bu son dönemde yaşadığımız ilginç hikayelerden biridir.

HABERHAYAT: Oyunlarınıza hazırlanırken nelere dikkat edersiniz? Sahneye çıkmadan önce uyguladığınız, ‘olmazsa olmaz’larınız var mı?

SÜHEYL UYGUR: Oyun öncesi spor takımı gibi kampta oluruz. Sabah kalktığımız andan itibaren kendimizi oyuna hazırlarız. Oyundan 5-6 saat önce yemek yeriz. Bizim de sporcular gibi kendimize dikkat etmemiz gerekiyor. Mümkün olduğunca oyun öncesini dinlenerek geçirmeye çalışırız. Oyuna zihin olarak pozitif hazırlanmak isteriz, negatif bir şey yaşamak istemeyiz. Herkes oyun başlamadan önce egosunu, sorunlarını paspasın altına koyar ve oyuna öyle çıkar.

HABERHAYAT: Ülkemizde tiyatroya bakışı nasıl buluyorsunuz? Tiyatroya ilgi istenilen düzeyde mi?

BEHZAT UYGUR: Biz Nejat Uygur tiyatrosu olarak seyirci ile buluşan bir tiyatroyuz. Ama bütün Türkiye’nin tiyatroya bakışı tabii ki istediğimiz düzeyde değil. Yurt dışında olduğu gibi haftanın her günü tiyatro oyunlarının sahnelendiği, bizim de 80’li 90’lı yıllarda yaşadığımız gibi tiyatro salonlarının her gün tıklım tıklım olduğu bir tiyatro hayal ediyorum Türkiye’de de.

HABERHAYAT: Ekranlarda tiyatro oyunu formatında birçok yayın yapılmakta. Siz de böyle bir proje ile ekranda yer almayı düşünür müsünüz?

SÜHEYL UYGUR: Şu anda böyle bir düşüncemiz yok.

HABERHAYAT: Hayata geçirmeyi planladığınız projelerinizden bahseder misiniz?

BEHZAT UYGUR: Yakında bir kültür sanat programı yapmayı düşünüyoruz. Bunun dışında yeni projelerimiz her daim olacak ve bunları yeri geldiğinde herkesle paylaşacağız. Ama bizi her zaman tiyatro sahnesinde göreceğinizden emin olabilirsiniz.

HABERHAYAT: Son olarak neler söylemek istersiniz?

SÜHEYL UYGUR: Marko Paşa’yı sahnelediğimizde biletlerimizi günler öncesinde tüketerek bizi ödüllendirdikleri için, Samsunlu izleyicilerimize çok teşekkür ederiz. Böylesine özel bir şehirde başka tiyatro oyunlarımızı da sahnelemek bizi çok mutlu eder. Herkese, bizlere ve tiyatroya gösterdikleri ilgiden ötürü teşekkürler.

 

 

KISA KISA

En sevdiğim kitap ….Çocuk Kalbi

En sevdiğim tiyatro oyunu…Cibali Karakolu

En sevdiğim oyuncu……….Babam dışında Gazanfer Özcan, Metin Akpınar, Ali Poyrazoğlu, Nisa Serezli Adile Naşit

En sevdiğim mekan………..Evim

En sevdiğim yemek………..Kuru fasulye ve pilav

En sevdiğim huyum………….Sakinliğim

En sevmediğim huyum………Aniden sinirlenmek

En büyük korkum…………….Kapalı mekan korkusu

En büyük hayalim……………….Brodvey çapında büyük müzikaller yapmak ve bir tiyatro salonu sahibi olmak

En sevdiğim şehir……………..İzmir

 

 

Beğene bileceğinizi düşündüklerimiz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir