Yeliz, Pop Müziğinin Güçlü Yorumcusu

 Yeliz, Pop Müziğinin Güçlü Yorumcusu

‘Bu Ne Dünya Kardeşim’, ‘Yalan’ ve ‘Ağla Kalbim’ gibi şarkılarıyla 80’li yıllara damgasını vuran, pop dünyasının unutulmaz seslerinden Yeliz… Güzelliği, sesi ve güçlü yorumuyla büyük beğeni toplayan şarkıcı, uzun bir inziva sürecinin ardından Aysel Gürel imzalı ‘Bekle Yağmur Geliyor’ şarkısıyla müzik sektörüne hızlı bir dönüş yaptı. Aysel Gürel’in ölmeden önce yazdığı son şarkıyı, güçlü sesi ve yorumuyla harmanlayan Yeliz, bir kez daha yüreklere dokundu. Ünlü sanatçı Yeliz ile yeni çalışmasını, projelerini ve müzik dünyasını konuştuk.

HABERHAYAT: Uzun bir aradan sonra ‘’Bekle Yağmur Geliyor’’ şarkınızla tekrar sevenlerinizle buluştunuz. Şarkının hikayesini ve oluşum sürecini anlatabilir misiniz?

YELİZ: Bekle Yağmur Geliyor’un sözleri Aysel Gürel’e, bestesi Tamer Gürsoy’a, düzenlemesi ise Volga Tamöz’e ait. Sevgili Aysel Gürel’in ölmeden önce yazdığı son şarkılardan. Hatta Tamer bestesini yaptığında hastaneye gidip kendisine dinletiyor ve Aysel Gürel’in gözünden bir damla yaş geliyor. Ve birkaç gün sonra hayata gözlerini yumuyor Aysel’imiz. Bu hikaye beni derinden etkiledi. Tamer şarkıyı ilk duyduğunda aklına ben gelmişim. Bu yüzden şarkıdan haberim vardı ve zaman zaman Tamer’i arayıp, şarkıyı kimseye vermemesini ve okumak istediğimi söylüyordum. Şarkıyı dinleyici ile buluşturmak, bu zamana kısmet oldu. Bekle Yağmur Geliyor, bana eski şarkıların yaşattığı hazzı verdi. Şarkının sözlerinden ve melodisinden gerçekten çok etkilendim.

HABERHAYAT: Şarkılarınızı hissederek ve yaşayarak okuyorsunuz. Bekle Yağmur Geliyor’da da bu etkiyi görüyoruz. Şarkılarınızı yaşanmışlıklara göre mi seçiyorsunuz?

YELİZ: Yaşamasam bile o anda şarkının hikayesini içimde hissediyorum. Şarkılarımı yaşayarak okuyorum.

HABERHAYAT: Kendinize idol aldığınız ve sizi etkileyen sanatçılar var mı?

YELİZ: Her şeyden önce kendime ilk olarak babamı örnek aldım. Sesi çok güzeldir, eski İstanbul beyefendisidir. Türk Sanat Müziği ve türkü söylerdi. Bana Türk Sanat Müziği’ni ve türküleri babam sevdirdi diyebilirim. Daha sonrasında bilinçlendiğimde ve İtalyan Okulu’na gittiğim sıralarda Milva, Shirley Bassey ve Frank Sinatra’yı çok severek dinledim. Şarkıcı olmama sebep olan Nilüfer ve Müzeyyen Senar’ın da bende yeri ayrıdır.

HABERHAYAT: Peki, düet yapmak istediğiniz veya aynı sahnede şarkı söylemeyi hayal ettiğiniz bir sanatçı var mı?

YELİZ: Yaşar’la aynı sahnede olmayı isterim. Çünkü şarkılarını ve kendisini çok seviyorum. Kendisi çok iyi bir arkadaşımdır. Rock gruplarını da seviyorum. Mesela; Duman’la çalışmayı çok isterim.

HABERHAYAT: Uzun yıllardır sahne çalışmalarınıza hız kesmeden devam ettiğinizi biliyoruz. Hala sahneye çıkarken heyecanlanıyor musunuz?

YELİZ: Bu heyecan aslında doğuştan geliyor. Sonradan sanatçı olunmuyor. Teknik eğitim aldıktan sonra şarkı söylemek öğrenilebilir ama yorumcu olmak Allah vergisi bir şey. O heyecan olmazsa zaten şarkı okuyamam. Şarkıdaki duyguyu ve hissettiklerimi insanlara geçiremem.

HABERHAYAT: Hayvansever olduğunuz herkes tarafından biliniyor. Bu aralar sık sık bu konuyla ilgili çirkin haberler okuyoruz maalesef. İnsanlar sizce hayvanlardan ne istiyor, bu acımasızlığın altında yatan nedenler neler?

YELİZ: Keşke keşfedebilsem. Türkiye 80 milyon insan var ve tek tek herkese bu soruyu sormak istiyorum. Bunları yapanları insan kategorisine koymuyorum. Onlar insan kılığına girmiş şeytanlar. Onlar çocuk, hayvan, kadın gözetmiyorlar. Allah’ın dilsiz kullarına işkence yapan insanları aklım almıyor. Eğer onlar insansa, bana insan denmesin. Ben bu durumu sosyal medya hesaplarımda da yazıyorum. “Elinizde sihirli bir değnek olsa ne yapmak istersiniz?” diye sorarlar ya güzellik kraliçelerine. Bana bu soruyu sormuş olsalardı şöyle cevap verirdim: “Ülkemdeki tüm kimsesiz hayvanları ve çocukları bu durumdan kurtarırdım.” Çocuklara, hayvanlara, insanlığa yapılmış bu işkenceye tahammül edemiyorum, dayanamıyorum. Bu yüzden sabahlara kadar ağladığım geceler oldu. Bunu yapan insanlarda sevgi ve vicdan olduğunu düşünmüyorum. Allah insanları yaratırken kalplerine çok pahalı iki tane duygu vermiş, sevgi ve vicdan. Onlarda bu meziyetler kalmamış. Toplumumuzda bu tür olayların yaşanmaması için ailelere, özellikle de annelere büyük görev düşüyor.

HABERHAYAT: Günümüzdeki şarkıları ve popüler müzik tarzını nasıl buluyorsunuz?

YELİZ: Günümüzde hepsi birbirine benzeyen, armonisi, melodisi, ritmi bir türlü ayırt edilemeyen şarkılar var.
Maalesef, belirli şarkılar günde 50 kere çalınarak, insanların aklına kazıtılıyor. Ama Türk dinleyicisi iyi şarkı ile kötü şarkıyı gayet net ayırabilen çok iyi bir dinleyicidir. Keşke adil bir şekilde şarkılar çalınsa, o zaman Türk dinleyicisi daha net karar verebilir.

HABERHAYAT: Her şey gün geçtikçe değişiyor ve farklılaşıyor. Müzik dünyası da bu değişimden en çok etkilenen sektörlerden. Artık şarkıların beğenilip beğenilmediği tıklamalara göre belirleniyor. Bu konu hakkında neler söylemek istersiniz?

YELİZ: Dünya korkunç bir şekilde ilerliyor. Teknoloji iyi kullanılırsa güzel bir şey ama her şey için kullanıldığında işin tadı ve duygusu kaçıyor. Sahnemde 90’lı yılların şarkılarından oluşan bir bölüm yapıyorum ve o şarkıları okuduğumda insanlar mest oluyor. Bu bölüm geldiğinde sahnede ‘’Bu şarkılar gerçek kalemlerle gerçek kağıtlara yazılmış, gerçek aşkların hikayeleridir’’ diyorum. İşte bu şarkılar hiçbir zaman ölmez ve bu şarkıların hiçbir zaman modası geçmez. İnanıyorum ki tarih tekerrürden ibarettir. Çocukluğumdan beri tekerlemelerle, rahmetli babaannemin atasözleriyle büyüdüm. Kendime bu sözleri yol çizelgesi yaptım. İnanıyorum ki, 90’lı yıllardaki duygusal şarkılar geri dönecek ve hepsi birbirine benzeyen armonisi, melodisi, ritmi ayırt edilemeyen şarkılar son bulacak.

HABERHAYAT: Bundan sonraki projelerinizi merakla bekliyoruz. Sizi hangi çalışmalarda göreceğiz?

YELİZ: Yine güzel ve duygu yüklü, neşeli şarkı da olsa içinde bir yerde duygu ve hüzün barındıracak projelerim olacak. Tabii albüm çalışması da yapmayı planlıyoruz.

HABERHAYAT: Son olarak neler söylemek istersiniz?

YELİZ: Okuyucularınıza ve dinleyicilerime sevgilerimi gönderiyorum. HaberHayat’ta emeği geçen herkese ayrıca sevgilerimi gönderiyor ve teşekkürlerimi sunuyorum. Yeni projelerle sevenlerimle buluşmak ümidiyle. Sevgiyle kalın…

Röportaj: Mehtap YILDIZ

Beğene bileceğinizi düşündüklerimiz...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir