2019 Yılının Dijital Pazarlama Trendleri

Share

Yeni bir yıldan herkese merhaba. Öncelikle 2019 yılının herkese sağlık, barış, mutluluk getirmesini ve bol üretkenli ve verimli bir yıl olmasını diliyorum.  Yeni bir yıl yeni yaklaşımlar, yeni trendler ve öngörümler ile birlikte geliyor. Peki, bu yıl bizi dijital ve teknoloji alanında neler bekliyor?

 

1. Akıllı Hoparlörlerin Değeri Artacak

Comscore’a göre, 2020’de internette yapılan aramaların yarısının ses temelli olacağı öngörülüyor. Ses tanıma teknolojisi giderek daha fazla büyüyecek ve bu alana yapılan yatırımlar artacak. Amazon Alexa, Google Home ve Apple HomePod gibi akıllı hoparlör teknolojileri giderek daha fazla eve girmeye başladı. Bu hoparlörleri evlerinde kullananların yüzde 65’i de oldukça memnun ve “Asla evde dijital bir asistanım olmadan yaşadığım günlere dönmek istemiyorum” diyor. Peki, bu hoparlörler dijital pazarlamada nasıl daha etkin olacak? Bu cihazlar için üretilen çok daha fazla sesli yayın ve sesli içerikler göreceğiz. Bu yüzden bu online sesli yayın ve içeriklerde birçok reklam da olacak. Amazon, Google ve Apple’ın mevcut reklam platformlarını bu alana kaydırarak, sesli içerikler için reklam pazarlaması yapmaya başlamasını görebiliriz.

 

 

 

 

 

2- İnternet, Televizyonu Yakalayacak

2019’da internetten izlenen içeriklerin televizyondan izlenenlerle aynı seviyeye gelmesi bekleniyor. Şirketlerin televizyon reklamlarına daha az para harcayacaklarını ve yeni yılda web videolarında, sosyal medyada ve web reklamlarında daha fazla para harcayacakları tahmin ediliyor. Keza youtube reklamları ve facebook reklamları olsun bu konuda çok ciddi paya sahipler ve reklam formatlarını her geçen gün daha da geliştirip yeni modeller ortaya koyuyorlar. Ancak televizyon daha ölmedi. Ne zaman ölür? Diziler bittiğinde. Televizyonları var eden diziler olduğunu hepimiz biliyoruz. Eğlence programları artık eskisi gibi yok yarışma programları da. Ya Osmanlı dizileri ya da Kıvanç’ı bulursak izliyoruz. Ana haberler zaten kimse izlemiyor. Haberi artık herkes her yerden kolayca ulaşabiliyor. 2019 yılında bu payın TV’yi yakalayacağı öngörülüyor.

3- Sosyal Medya, Diğer Hizmetlerle Daha Fazla Entegre Olacak

Facebook, Instagram ve LinkedIn gibi sosyal medya şirketlerini içeriklerini üçüncü parti uygulamalarla daha fazla entegre olacak. Bu uygulamaların verilerini üçüncü taraf uygulamalarla daha fazla paylaşması ve bu uygulamalar için sorunsuz bir deneyim yaşatması ortaya çıkabilir. Böyle olursa, sosyal medya şirketleri pazarda hakimiyetlerini daha fazla koruyabilir, kullanıcılar hakkında daha çok bilgi toplayabilir ve kullanıcıların işini kolaylaştırarak entegre sistemi tek bir yerden sağlama olanağı yaratabilir.

4- Canlı Videoların Yükselişi Devam Edecek

YouTube, Facebook ve Instagram’ın canlı video hizmetlerinin kullanımı son yıllarda büyük oranda arttı. İnsanlar giderek daha fazla canlı yayın yapıyor ve izliyor. Bu yüzden markanızın bu alanda olması için geç kalmayın. Canlı video seyredenlerin yüzde 67’si bir grubun konserine bilet alıp gitmek olasılıklarının onun canlı videosunu izledikten sonra arttığını belirtiyor. Ayrıca, canlı yayın izleyicilerinin yüzde 45’i canlı yayında favorisi olduğu bir atlet, takım ve sanatçıyı görmek için ödeme yapabileceklerini söylemiş. Tüm bunlar canlı videolarda büyük bir potansiyel olduğunu ortaya koyuyor. Çünkü insanlar canlı izledikleri şeyleri daha çok seviyor, benimsiyor ve inanıyor. Birçok zirve ve konferansları o kadar para verip izleyen kişiler olduğu gibi YouTube ve Facebook’tan bu tür etkinlikleri ücretsiz olarak canlı izleyebiliyorsunuz. Canlı yayın yapmak artık kamusal bir hizmet gibi oldu.

5- Video İçerikler Ve Video Reklamlar Artacak

Canlı videolar gibi canlı olmayan içerikler ve video reklamlar 2019’da artmaya devam edecek. Araştırmalar video içeriklerin tüm internet trafiğinin yüzde 85’ini oluşturduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca, internet kullanıcılarının yüzde 54’ü herhangi bir sosyal paylaşım sitesinde video içerikleri izliyor. Bu rakamlar video izleme trendi’nin 2019 yılında artmaya devam edeceğini ortaya koyuyor. Video reklamlar da artıyor. 2018 yılında şu ana kadar Instagram’da verilen reklamların yaklaşık yüzde 65’i video içerikler oluşturmuş. 2019 yılında video içeriklere ağırlık verilmeye devam edecek. Tabi videonun da ilgi çekici, kreatif ve hemen ilk 5 saniyede karşı tarafla gıdıklayıcı bir şekilde bir etki yaratması gerekiyor.  IAB Türkiye AdEx-TR’nin araştırmalarına göre 2017’deTürkiye’de video reklam pazarı yüzde 50 büyüyerek 269,5 milyon TL olarak gerçekleşti dersek bu alandaki potansiyel çok daha iyi anlaşılabilir.

6- Chatbot’lar Yaygınlaşacak

2019 yılında Chatbot kullanımının artması bekleniyor. Muhtemelen tüketiciler de bunu daha fazla benimseyecek. LivePerson’un yaptığı bir araştırmada 5.000 kişiye “Chatbot’lara sıcak bakıyor musunuz?” diye sormuşlar. Sadece yüzde 19’u olumsuz cevap vermiş. Yüzde 33’ü olumlu yaklaşmış. Yüzde 48’i ise problemim çözülüyorsa, insan ya da makineyle konuşmam fark etmez demiş. Siz de marka ve firmanız için chatbot geliştirebilirsiniz.

7 -Sosyal CEO’lar Yükselecek

Sosyal CEO’lar şirketlerin itibarını artırıyor, güven oluşturmaya yardımcı oluyor, hatta şirkete iş başvuru yapanların daha gönüllü olmasını sağlayabiliyor. OkToPost’un verilerine göre, 2016 yılında şirketlerin CEO’larının sadece yüzde 40’ı sosyal medyayı aktif olarak kullanıyordu. Bunların da yüzde 70’i sadece Linkedin kullanıyordu. Bu oran her geçen yıl artıyor. CEO’ların sosyal medyada seslerini duyurma yöntemlerine örnek olarak şirket bloguna yazmak, herhangi bir takip edilen web sitesine düzenli makale yazmak, kişisel Twitter hesabını aktif kullanmak ve Linkedin’de blog yazmak gibi çeşitli yöntemler sayılabilir.

8- Daha Fazla Sanal Ve Artırılmış Gerçeklik

Geçtiğimiz yıllarda tüm dünyayı etkisi altına alan Pokemon Go rüzgârını hatırlarsınız. Nintendo ve Niantic Labs tarafından geliştirilen Pokemon Go’nun başarısı, artırılmış gerçekliğin geleceği nasıl şekillendireceğinin ön izlemesi gibiydi. Sanal ve artırılmış gerçekliğin 2019’da yükselmesi bekleniyor. Bu teknolojiler şirketlere, online olarak uzaktaki kullanıcılara gerçeğe yakın bir deneyim yaşatma şansı veriyor. Örneğin IKEA’nın artırışmış gerçeklik uygulamasıyla, almak istediğiniz mobilyanın salonunuzda nasıl gözükeceğini satın almadan görebiliyorsunuz. Özellikle, e-ticaret, online emlak, otomotiv ve gıda sektörleri için bu teknolojilerde büyük potansiyel var. Satışı yapılan evleri 360 derece sanal turla gezdirin, kıyafetleri müşteri satın almadan üzerinde denetin ve daha birçok şeyi uzaktan deneyimleme şansı sunun.

9- Sesli Arama Artacak

Modern insan, teknoloji geliştikçe daha fazla üşengeç oluyor. Eskiden haberleri takip etmek için oturur yarım saat haber izler ya da gazete alır sayfalarca okurduk. Hâlâ yapanlar var tabii ama insanların büyük kısmı artık haberleri online olarak parmaklarını kaydırıp sadece başlıklarda gezinerek takip ediyor. Ancak beğendiği ya da merak ettiği bir konu varsa haberin içine girip detaya bakıyor. Sabrı varsa da sonuna kadar okuyor. Hatta birçok kişi haber sitelerine bakmak yerine her şeyi sosyal medya üzerinden takip ediyor. Daha birçok alanda teknolojiyle birlikte daha üşengeç ve sabırsız olduğumuzu söyleyebiliriz. Bunların bir tanesi de internette bir şeyi aramak. Öyle görülüyor ki, arama trendlerinde yakın zamanda elle yazmak yerine, sesli komutları kullanmak daha fazla yaygınlaşacak. Bu yüzden içerik üreticilerinin arama sonuçlarında daha fazla çıkmak için reklamlarında ya da organik içeriklerinde sesli aramalarda çıkacak şekilde metinlerini düzenlemesi gerekecek. Markanızın sesli aramalarda nasıl arandığını araştırarak ve düşünerek bu alanda gerekli optimizasyonları yapabilirsiniz.

10- İçeriklerle Entegre Olan Reklam Modelleri Artacak

2019 yılında ister metin olsun ister video, internetteki içeriklerin içine doğal şekilde gömülmüş reklamların artacağını şimdiden söyleyebiliriz. Bu yüzden markanızın daha çok kişiye ulaşması için sizin de içerik reklamlarına yönelmeniz kaçınılmaz olacak. Böylece daha samimi ve inandırıcı ve hedef kitlenin okuduğu ya da gördüğü reklamlar yapmanız mümkün.

 

11- Müşterilerle Konuşarak Pazarlama Daha Önemli Olacak

Sohbet pazarlaması yani İngilizcesi “Conversational Marketing”, giderek önemli hale geliyor ve gelmeye devam edecek. Müşterileri dinlemek, sorularını cevaplamak, onlara yardımcı olmak, rakiplerinizle sizi farklılaştırır. Günümüzde insanların çoğu bir şey satın alırken daha bilinçli ve daha fazla araştırma ve karşılaştırma olanağına sahip. Ellerinin altında arama motorları var ne de olsa. Bu yüzden sizin onlarla daha fazla iletişim halinde olmanız, size kolay ulaşmalarını sağlamanız kaçınılmaz. Bunun için offline yöntemler yerine online yöntemleri kullanmak her zaman daha etkili ve daha az masraflı. Yukarıda bahsettiğimiz yapay zekaya sahip chatbot’lar kullanarak, bunların yeterli olmadığı yerlerde de internetteki temsilcilerinizle birebir kişilerle iletişim halinde olmak, satışlarınızda size yukarı yönde önemli bir katkı sağlayabilir. Özellikle satış funnel’larına (web sitenizde müşterilerinizin ürünü alma yolculuğunun adımlarının bulunduğu sayfalar) online satış temsilcileri koyarak, dönüşüm oranlarınızı ve dolayısıyla satışlarınızı artırmanız mümkün.

 

Serkan Eskalen

Dijital İletişim Danışmanı

www.serkaneskalen.com

 

Kaynaklar: socialreport, digitaldoughnut, dashtwo.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir