AMERİKAN KASI: DODGE CHARGER

Share

AMERİKAN KASI: DODGE CHARGER

Gelmiş geçmiş en güçlü otomobillerden biri olan 1970 Dodge Charger bu özelliği ile Amerikan kası ve yine en güçlü at cinslerinden biri olan Shire olarak adlandırılıyor. Dodge Charger güçlü ve farklı sesi ile kalbinde adeta bir motor değil bir canavar yaşatırcasına sizi kendisine hayran bırakan gerçek bir efsane.

70’li yıllar otomobiller için altın bir çağın başlangıcı olarak adlandırılıyor. 1966 yılından bu yana üretilen bu otomobil, karakterini 1970 yılında oturttu. American Muscle yani Amerikan kası olarak adlandırılan bu ikonik otomobil Chrysler Corporation şirketler grubunun bir üyesi olan Dodge markası tarafından üretildi.

KASLI ARABALAR DÖNEMİ

1964’te Pontiac markası güçlü GTO modelini piyasaya sürdüğünde, kaslı arabalar döneminin başlangıcı da yaratılmış oldu. GTO, 335 beygir gücü motoruyla donatılmış klasik bir coupe. Model çok popülerdi ki Amerikan otomobil üreticilerinin geri kalanı benzer bir model oluşturmaya karar verdi. 1965 yılında konsept araba Charger, Dodge Coronet temelinde üretildi ve Muscel Cars yani kaslı araba piyasasına hızlı bir giriş yaptı.

EFSANE VE PAHALI

1970 yılına gelindiğinde efsane otomobil Dodge Charger, 3 bin ila 3 bin 700 dolar arasındaki bir fiyata sahipti. Şimdilerde ise bu güçlü araçları yeniden restore edip asfaltı kazımak için 100 bin doların üzerinde bir paraya ihtiyacınız var. Dodge Charger modeli piyasaya sürülür sürülmez çarpıcı performansı ve şık tasarımlarıyla anında hit oldu.

MOTOR ÖZELLİKLERİ

1970 senesi Charger modeli için bir yeniden doğuş olarak kabul edildi. Charger’in bir çok alt modeli piyasaya sürüldü. Sepcial Edition (SE) yani Özel Model paketi, Dodge Charger 500s ve Charger R/T modelleri parası olanın garajını olmayanın ise hayallerini süsledi. SE versiyonu elektrikli sürgülü sunroof ile deri koltuklara sahipti. Dodge, üç Holley2 karbüratörü ile 390 beygir güç üren özel paketi bulunuyordu. 1970’te 10.300’ün üzerinde Dodge Charger satıldı, 116’sı Hemi, 42’si özel pakete sahiplerdi. Dodge Charger r/t 426 v-8 4-speed ise fabrika çıkışı hali ile 425 beygir ve 6974 cm3 motor hacmine sahip. Bazı teknik özelliklerinin arttırılması ve supercharger takılması ile birlikte ise inanması zor olsa da 1000 beygir gücüne aşabilmekte. Sonraki dönemlerde charger serisi bu kadar güçlü arabalar üretmemiş olsa da 2011 yılından itibaren fabrika çıkışı 707 beygir olan modelleri piyasaya sürerek efsanevi bir geri dönüş yaptı.

 

EN ÇOK TUTULAN MODEL

Bunlar içinde günümüzde bile halen tutulan modeli her zaman R/T oldu. Tam model adı R/T 426 Hemi olan bu Charger, 7000 CC motora sahip. Klasik bir V8 motora sahip olan R/T, 425 beygir güç üretirken, 4000 devir/dakikada 665 Nm torka ulaşıyor.

FİLM YILDIZI CHARGER

Otomobil 1968 yılında Steve McQueen’in oynadığı ‘Bullitt’ filminin meşhur kovalamaca sahneleriyle popüler oldu. Sonrasında ise birçok filmde yer alan Dodge Charger modelini günümüze taşımayı başaran ve ününe ün bırakan film ise ‘Fast and Furious’ yani ‘Hızlı ve Öfkeli’ oldu.

Eğer Dodge Charger’dan bahsediyorsak ‘Fast and Furious’u atlamak olmaz. Sekiz filmlik seride binlerce güzel arabaya görsek de aklımızda en çok yer edinen tam bir American Muscle’ı olan Dodge Charger oldu. Dominic Toretto’ya babasından miras kalan araba ilk filmin sonlarına doğru paramparça olsa da sonraki serilerde tekrar ekran karşısına çıkarak izleyenleri kendisine yeniden hayran bıraktı. Özellikle uygulanan farklı modifiyeli tarzı ve zaten fazlasıyla güçlü olan motoruna ilave edilerek kaputtan dışarıya fırlayan Supercharger sistemi ve yarış sahnelerinde aracın ön tekerlerinin yerden kesilmesiyle tam bir efsane olmayı başardı. Bu arada aracın kaputundan fırlayan Supercharger sistemlerinin amacı daha fazla havayı silindirler içerisine göndermektir. Bu sayede daha fazla yakıtla birleşen daha fazla hava, daha fazla güç üretilmesini sağlar ve bu sistem Dodge Charger’da takılı ise tam bir canavardan bahsediyoruz diyebiliriz.

AMERİKAN KASI VE SHİRE

Döneminin en güçlü araçları arasında yer alan Mustang ile kıyaslanan ve ona rakip olarak doğan Dodge Charger’ın logosunda Mustang gibi bir at olmasa da yine kendisini Dünya’da ki en iri ve güçlü at cinslerinden biri olarak kabul edilen Shire ile ilişkilendirir. Bu at tepeden tırnağa zırhlı ve silahlı bi Şövaleyi rahatlıkla taşıyabilmektedir. Bu dev yapısına ve kuvvetine karşılık Shire atı çok yumuşak huylu bir hayvandır. Keza Mustang’de adını Amerika’nın keşfinden sonra Avrupalıların kıtaya getirdiği atların çeşitli nedenlerle serbest kalarak, özgür hale gelmiş olanlarına verilen Mustang cinsi atlardan almaktadır. Yani bizde yılkı olarak bilen atların onlardaki karşılığı Mustang. Fakat Charger’ın lakabı daha sonraları daha çok güçlü Amerikan arabalarını temsilini üstlendiği için Amerikan kası olarak kalır.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir