ANNELER GÜNÜNÜN ÖNEMİ VE TARİHÇESİ

Share

Bedeninde can bulduğumuz ve bizi dünyaya getiren varlıklar annelerimiz. Kuşkusuz, sevgilerin en güzeli ve değerlisi olan anne sevgisi başka hiçbir sevgi ile karşılaştırılamaz. Bizi dünyadaki tüm kötülüklerden canları pahasına korur ve bağırlarına basarlar. Hatalarımızı affederler.  Açlığımızı bizden daha iyi takip ederler, biz üzülürsek bizden daha fazla üzülürler, tüm dertlerimize çare ararlar. Üstelik onları geceler boyu uykusuz bıraktığımız belki sözlerini dinlemediğimiz ve daha birçok sebepten yorduğumuz kırdığımız halde.  Kelimelerle anlatılamayan fedakârlık ve karşılıksız sevgiyi tarif edin deseler herhalde birçoğumuz sadece “anne” der… Tarih boyunca değişmeyen bu gerçek hem evrensel bir kültür olarak, hem dini olgularda, hem de mitolojiler içerisinde önemini her zaman sürdürmüştür. Ayrıca anneler gününün resmi olarak kutlanmaya başlanabilmesi içinde Anna Jarvis tarafından oldukça mücadele verilmiştir. Bütün bu nedenler annelerimizin ve anneler gününün önemine farklı bir anlam katmaktadır.

 

GELENEK HALİNİ ALDI

Bugün alışageldiğimiz “anneler günü” anlamında olmasa da anneler için yapılan kutlamalar Sümerlere dek dayandırılabilir. Matriyarkal (anaerkil) düzenin hüküm sürdüğü tarihin ilk çağlarından bu yana İştar, Kybele, Rhea ve daha birçok yerel ve dönemsel isimlerle analık, doğurganlık niteliğiyle ön plana çıkmış ve doğanın uyandığı, yeniden doğduğu bahar mevsimi ile özdeşleşmiştir. Patriyarkal düzenin yerleşmeye başlaması zaman zaman kutlamaların içeriğinin ve şeklinin değişmesine ve hatta bazı dönemlerde gizli olarak yapılmasına sebep olmuşsa da kesintiye uğratamamış; her bahar coşkulu kutlamalar ve sunularla bir gelenek halini alarak binlerce yıl kesintisiz olarak sürmüştür.

 

ANNA JARVIS SAYESİNDE DÜNYA ÇAPINDA KABUL GÖRDÜ

Daha yakın tarihlere gelecek olursak, günümüzden birkaç yüzyıl önce 1600′lü yıllarda İngilizler arasında “mothering sunday” adı ile, lent döneminin 4. Pazar günü kutlamalar yapılmaya başlandı. İçinde bulundukları dönemde zor koşullar altında yaşayan ve çoğu zaman çalıştıkları yerlerde barınan İngilizler bu özel günde izinli sayılırlar ve tüm günlerini evlerinde anneleri ile geçirirlerdi. Anneler günüyle ilgili ilk resmi kutlama önerisi, Amerika’da 1872 yılında Julia Ward Howe tarafından barışa adanan bir gün olarak tasarlandı. İlk defa Boston’da bir yürüyüş düzenlenerek kutlandı.1907 yılında Philadelphia’da Anna Jarvis, annesinin ölüm yıl dönümü olan Mayıs ayının ikinci pazarının Anneler Günü olarak kutlanması için bir kampanya başlattı. İlk etapta böyle bir uygulamanın anayasada yeri yoktur denilerek hukuksal olarak engellenmeye çalışılsa da Anna verdiği mücadele ile bu süreci kazanmayı başardı. Bir sene sonra Philadelphia’da kutlanan Anneler Günü Anna Jarvis’in izleyenleri tarafından bakanlara, iş adamlarına ve politikacılara ulaştırılarak ulusal olarak kutlanmaya başlandı. 1911 yılına gelindiğinde hemen hemen her ülkede kutlanmaya başlanmıştı. 1914 yılında ABD başkanı Wilson tarafından resmi bir açıklamayla Mayıs ayının ikinci pazarı Anneler Günü olarak duyuruldu. Böylece Mezopotamya ve Anadolu uygarlıklarının binlerce yıl önce başlattığı gelenek 20. yüzyılın başından itibaren Anna Jarvis sayesinde dünya çapında kabul görmüş oldu. Fakat Anna Jarvis daha sonra bu günün anlamını yitirdiğini ve ticari olarak sömürüldüğünü söyleyerek başta çiçek firmaları olmak üzere anneler günü kampanyası düzenleyen birçok firmaya dava açtı. Fakat Anna bu davaların birçoğunu hatta bu uğurda servetini de kaybetti.

 

TÜRKİYE’DE İLK RESMİ ANNELER GÜNÜ ANNESİ NENE HATUN SEÇİLDİ

Türk Kadınlar Birliğinin girişimleri ile 5 Mayıs 1955 tarihinde mayıs ayının ikinci Pazar gününün tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ‘’Anneler Günü’’ olarak kutlanması kararı verildi. O yıl yılın annesi olarak 93 harbinin meşhur kahramanlarından 98 yaşındaki Erzurumlu Nene Hatun seçildi. Anneler günü ülkemizde 1955 yılından itibaren her yıl resmi olarak mayıs ayının ikinci Pazar günü kutlanmaktadır.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir