Aşk şarkılarının usta yorumcusu Deniz Seki

Share

Deniz Seki: Ben küllerinden doğan Deniz’im, Zümrüdüanka misali!

Aşk şarkılarının usta yorumcusu Deniz Seki, sanat dünyasına hızlı bir dönüş yaptı. 3,5 yıl süren mahkumiyeti bittikten sonra İstanbul People’ da sahneye çıkmaya başlayan Seki, gece hayatında yükselişe geçen Türkçe canlı müzik furyasının başını çekenlerden biri oldu. Arkasından ‘Popstar 2018’ geldi. Bu sırada mide ameliyatı geçirdi, kilo verdi, saçlarının rengini değiştirdi. Şimdi bir yandan Popstar yarışmasında jüri üyeliği yapıyor, bir yandan yeni albümünün hazırlıklarını sürdürüyor. Deniz Seki, cezaevindeki zor günleri ve gelecek planlarını HaberHayat okuyucuları ile paylaştı. Küllerinden yeniden doğan Seki’nin hikayesi sizlerle…

HABERHAYAT: Hayatınızı bir cümleyle özetlerseniz, bu cümle ne olurdu?
DENİZ SEKİ: Bu Deniz’in hikâyesi… Ben küllerinden doğan Deniz’im, Zümrüdüanka misali!
HABERHAYAT: Yaşadıklarınız bir film olsa, adı ne olurdu?
DENİZ SEKİ: “Deniz’in Dibi” olurdu. Ardından da “Mutluluğa Söz Verdim” adında bir devam filmi gelirdi.
HABERHAYAT: Hiç dibi gördünüz mü?
DENİZ SEKİ: Tabii gördüm, görmez olur muyum?
HABERHAYAT: Çok canınız yandı mı?
DENİZ SEKİ: Çok canım acıdı, çok yandım. Yandım ama bir şekilde piştim. Ağır bedeller ödedim. Bu bedeller belki güzel şarkılar doğurdu ama yakınlarımı ve sevenlerimi üzdü. Ne yapalım, hayata her şey dahil.
HABERHAYAT: 1192 gün 10 metrekare bir alanda yaşamak sizi nasıl etkiledi?
DENİZ SEKİ: Sabretmeyi, tevekkülü, hayata daha geniş bir açıdan bakmayı öğrendim. Çok daha fazla güçlendim. Hayatta en önemli şeyin özgürlük olduğunu, halıya basmanın, annenin elini tutmanın bile özgürlük içerdiğini bilmiyordum. Her şeyin değerini anladım. Bu yüzden kimsenin kimseye kızmasına, kendi dertlerinde boğulmalarına gönlüm el vermiyor. Beterin beteri var!
HABERHAYAT: İçeride en çok neyin özlemini duydunuz?
DENİZ SEKİ: Sevgi, sevgi, sevgi… Sevdiklerime sarılmak, sahne ve şarkı söylemek…
HABERHAYAT: Çok ağladınız mı?
DENİZ SEKİ: Çok ağladım, gözyaşlarımı sildikten sonra aynaya bakıp “Deniz ayağa kalk, yürü, sorumlulukların var!” diye kendime telkinlerde bulundum.
HABERHAYAT: Yaşadığınız en büyük zorluk neydi?
DENİZ SEKİ: Bunlar artık geride kaldı. Neyin ne olduğunu herkes biliyor. Gerçekten haksızlığa uğradığımın herkes farkında. Bir gün mutlaka iade-i itibarımı geri alacağım. Bu benim kendime olan sözüm.
HABERHAYAT: “Keşke şöhret olmasaydım. O zaman her şey daha kolay olurdu” dediğiniz oldu mu?
DENİZ SEKİ: Tüm dünyada böyle ama bizim ülkemizde ‘kadın şöhret’ olmanın bedeli daha ağır. Hele de yalnızsanız… Ben de çok yalnız oluşumla, arkamda güçlü birinin olmamasıyla yüzleştim. Kupkuru bir şöhretim varmış. Adımın benden başka herkese faydası varmış, bir bana yokmuş.
HABERHAYAT: İçeride şöhretin ayrıcalıklarını yaşadınız mı?
DENİZ SEKİ: Hayır. Orada sıfatlar kapıda bırakılıyor. Ben orada ‘Deniz’dim.
HABERHAYAT: Orada dostlarınız oldu mu? Hala görüşüyor musunuz onlarla?
DENİZ SEKİ: Evet, oradaki dostluklar bambaşka. Benden daha ağır yarası olanlara dokundum. Ben çıkarken hem gitmemi istiyorlar hem “Biz sensiz ne yapacağız?” diye üzülüyorlardı. Çünkü onların enerjisi, çiçek bahçesiydim.
HABERHAYAT: Dostunuzu düşmanınızı anladınız mı bu süreçte?
DENİZ SEKİ: Tabii, kocaman bir elek gibi… Hepsine tebessümle bakıp “Canınız sağ olsun” diyecek tevekküle sahip oldum. Kimseye kızgınlığım, kinim yok.
HABERHAYAT: 15 yıl sonra yeniden ‘Popstar’la ekrana döndünüz. İlk bölümde sizi biraz durgun bulanlar olmuş…
DENİZ SEKİ: İnsanlar ellerini vicdanlarına koysun. Bu kadar yaşanmışlık üzerine 3,5 yıl sonra ilk canlı yayınımdı. Armağan (Çağlayan) hariç Bülent (Ersoy) Hanım ve Can Bonomo’yla birbirimizi yeni yeni tanıyoruz. İster istemez bir çekingenliğim var, geçecektir.

HABERHAYAT: Bülent Ersoy’la çalışmak nasıl?
DENİZ SEKİ: Çok şen şakrak bir kadın, müziği çok iyi bilen biri. Çok komik ve hayat dolu.
HABERHAYAT: Yeni nesil yarışmacıları nasıl buldunuz?
DENİZ SEKİ: Fazla yaralılar. Yeni nesil yarışmacılarda arabesk ruh çok… Yarışmacıların hikâyeleri birbirinden trajik. Zamanla göreceğiz.
HABERHAYAT: Konu ‘Popstar’ olunca eski yarışmacılardan Bayhan’la geçmişte yaşadığınız polemik de akla geliyor…
DENİZ SEKİ: Biz onunla helalleştik!
HABERHAYAT: Yarışmayla birlikte imajınız da değişti. Saçlarınızı kızıla boyattınız. “Bunalıma girdi” diyenler var…
HABERHAYAT: Annem beyin ameliyatı geçirdi, bir aydır hastanede yatıyor. Hemen hemen her gün yanındayım. Hayatımda böyle sorunlar varken bile güne umutla bakıyorum. Bunu söyleyenler, benim yaşadıklarımın dörtte birini yaşasalar akıl hastanesine giderlerdi. Bunalımda değilim, mutluyum.
HABERHAYAT: Bir yandan da stüdyodasınız, yeni albümünüzü hazırlıyorsunuz. Nasıl gidiyor çalışmalar?
DENİZ SEKİ: İskender Paydaş’la çalışıyoruz. Şehrazat, bir şarkıyı özgürlük hediyesi olarak verdi. Ayla Çelik, Serkan Seki birer şarkı yazdı. Yeni albümde Sezen Aksu ve Ahmet Kaya cover’ları ve benim yazdığım şarkılar olacak.
HABERHAYAT: İçerideyken yeni şarkılar ürettiniz mi?
DENİZ SEKİ: Adalet Bakanlığı, görme engelliler için ayrılmış olan okuma odasında çalışma izni verdi. O odada haftanın dört günü çalıştım. Gitar kursuna gidip gitar çalmayı öğrendim, şarkılar yazdım.
HABERHAYAT: Mide küçültme operasyonu geçirdiğinizi söyleyenler de yağlarınızı aldırdığınızı iddia edenler de var. Hangi işlemi yaptırdınız?
DENİZ SEKİ: Zayıflamak için tüp mide ameliyatı yaptırdım.
HABERHAYAT: Kilolarınızdan çok mu rahatsızdınız?
DENİZ SEKİ: Mide ameliyatı olmamın birinci sebep sağlık. Metabolik sendrom denen vücudun ‘artık yeter’ diye alarm verdiği bir sendrom yaşadım. Ona ulaştığınız zaman zaten bu ameliyatı olmak zorunda kalıyorsunuz. Birçok tahlil yaptırdım. Çok araştırdım ve zor bir karar verdim. Çünkü kilom tehlikeli boyutlara gidiyordu. Doktorum Hasan Altun’a güvenip ameliyat oldum. Ayrıca ameliyat olmasam da ne yapıp ne edip zayıflamak zorundaydım.
HABERHAYAT: Neden?
DENİZ SEKİ: Çünkü ben bir markayım. Seyirci ve dinleyici, ilk gün çıktığımız raftaki halimiz neyse onu görmek istiyor. Ama hayat bazen buna müsaade etmiyor. 1192 gün küçücük bir yerde yaşayan bir insan, özgürlüğüne kavuştuktan sonra kilo da alabilir. Bunu kendime hak gördüm.
HABERHAYAT: Peki, kaç kilo verdiniz?
DENİZ SEKİ: Bir ayda 15 kilo verdim. Sıvıyla besleniyordum, şimdi pürelere geçtim, minik minik köfte ve balıklar yemeye başladım. Bu ameliyatla sadece midem küçülmedi, hazmedemediğim birçok şeyi de attım, kurtuldum, yenilendim. ‘Popstar’ çekimleri, People’daki sahnem, konserlerim… Hepsini büyük bir enerjiyle yapıyorum, bu da sağlıklı olduğumun göstergesi.
HABERHAYAT: 10 yıl önceki Deniz’i görseniz ona ne öğütlersiniz?
DENİZ SEKİ: “Herkesi kendin gibi sanma” derdim.
HABERHAYAT: Geçmişteki pişmanlıklarınız neler? Sizce nerede hata yaptınız?
DENİZ SEKİ: Keşkelerim hiç olmadı. Yaşaya yaşaya öğreniyorsun ve o zaman büyüyorsun.
HABERHAYAT: İlişkide partnerinize hemen inanan biri misiniz?
DENİZ SEKİ: Güvenmek isteyen bir kadınım. Bunun yanında sevgi de önemli. Dünyayı hala sevginin kurtaracağına inananlardanım.
HABERHAYAT: Aşk seçimlerinizde hata yaptığınızı düşünüyor musunuz?
DENİZ SEKİ: Mutlaka hatalar yapmışımdır ki bazı şeyler yaşadım. Yanlış seçim dediğimiz her şey tecrübe. Kimsenin arkasından konuşmayı sevmiyorum. Yaşanmış, yaşanmıştır.
HABERHAYAT: Bundan sonra hayatınıza giren erkek nasıl biri olur?
DENİZ SEKİ: Artık üzülecek yerim kalmadı, mutluluğa söz verdim ve kalbimi hiç kirletmedim. Bundan sonra şarkı yazıp söyleyerek dünyayı gezmek, yeni kültürler keşfetmek istiyorum.
HABERHAYAT: Son olarak HaberHayat okuyucularına neler söylemek istersiniz?
;DENİZ SEKİ: Tüm okurlarınıza sevgilerimi gönderiyorum. Zor dönemlerimde yanımda olan herkese sonsuz teşekkürler. Artık çok daha güzel günlerde sevenlerime buluşacağım. Beklesinler…

Mehtap YILDIZ

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir