ATEŞ KUŞU PONTİAC FİREBİRD TRANS AM

Share

O bir Pontiac… O bir film yıldızı… O bir Ateş Kuşu… Onun adı Pontiac Firebird Trans Am

Kükremeyi andıran motor sesi ve neredeyse asfaltı yakan süratiyle Pontiac Firebird yani Ateş Kuşu, 70’li yılların başına damga vuran ikonik bir Amerikan kası…

1926’da Ford’un Oakland otomobillerine alternatif olarak kurulan Pontiac zamanla, Oakland’ın popülaritesini aştı ve Chevrolet’in marka değerine yaklaştı. Pontiac, GM tarafından Amerika, Kanada ve Meksika’da satıldı. Pontiac, geçmişi boyunca düşük fiyatlı bir araç olarak satıldığı Kanada’da nispeten daha popüler oldu. 2008’in sonlarında ve 2009’un başında, finansal sorunların ve yeniden yapılanma çabalarının ortasında, GM, 2010 yılının sonuna kadar Pontiac markası altında araç üretmeyi bırakacağını ve Chevrolet, Buick, Cadillac ve GMC olmak üzere dört ana markaya odaklanacağını açıkladı. Son Pontiac rozetli arabalar Aralık 2009’da inşa edildi ve son araç Ocak 2010’da yapıldı. Pontiac bayileri için franchise anlaşmaları 31 Ekim 2010’da sona erdi.

PONTİAC’IN DOĞUŞU

Pontiac adıyla ilgili bilinen en yaygın hikaye şöyle; Amerikalı bir girişimci, oturup kendi atölyesinde güzel bir araba üretmiş. Eseri bitince de, komşu evde çalışan siyahi uşağı çağırıp, otomobili göstermiş. “Nasıl güzel mi?” diye sormuş. Siyahi, arabaya bakmış. “A, bu bir Cadillac” demiş, çünkü araba o yılın Cadillac modelini andırıyormuş. Arabanın adı da buradan türemiş. Nasıl mı? Siyahinin yanıtı, üreticiyi şaşırtınca, ‘’Poor Old Negro, Thinks It’s A Cadillac’’ yani “Zavallı ihtiyar zenci, onu bir Cadillac sandı” demiş ve cümleyi oluşturan kelimelerin baş harfleri, otomobilin markası olmuş. Pontiac sözcüğü ayrıca konumuz olan otomotiv modelinden önce 18.yy.’da yaşamış Ottowa Kızılderili Şefinin; aynı zamanda Güney Doğu Michigan’daki bir yerleşim adıdır. Yani Pontiac markası adını bu iki ihtimalden biri ile de almış olabilir. Bu konu ile ilgili olarak kesin bir bilgi mevcut değildir.

FİREBİRD’ÜN DOĞUŞU

1954 yılında laboratuvar araştırmalarına konu edinmiş otomobilin adı olan Firebird yani Ateş Kuşu 13 yıl sonra yeniden ortaya çıkmış ve 1967 yılında Pontiac Firebird dünyaya gelmiştir. O sıralarda Pontiac bölümünün başında, John De Lorean bulunmaktadır. De Lorean ve reklam ajansı yöneticisi Jim Wangers hemen hemen kendi başlarına kaslı otomobil tutkusunu yaymışlardır. Orta karar bir otomobili alıp büyük bir motorla donatmışlar ve tasarımlayarak piyasaya sürmüşlerdir.

6 MOTOR SEÇENEĞİ

1978 yılından başlayarak, Pontiac grubu yeni ve özel bir aracı tanıttı. Selefine göre yenilenmiş Firebird Formula LT Sport Edition… Nu yeni Firebird’in kaputunun altında, 155 beygir güç üreten bir Chevy 305 V8 motorunu taşıyordu. 4 ileri manuel T-10 BW tipli şanzıman yapısı gücü yönetiyordu. Ayrıca Firebird’ler 1978 yılında, LD5 3.8 L (231 cu in) Buick V6 105 hp; LG3 5.0 L (305 cu in) 5.0L Chevrolet V8 135 hp; LM1 5.7 L (350 cu in) V8 170 hp; L78 6.6 L (400 cu in) Pontiac V8 185 hp; W72 6.6L Pontiac V8 220 hp; L80 6.6 L (403 cu in) Oldsmobile V8 185 hp gibi 6 farklı motor seçeneği ile de satışa sunuldu.

ROCKY’NİN ARACI

ABD’li ünlü oyuncu ve yapımcı Sylvester Stallone’nin yarattığı efsane karakter Rocky film serisinin ilk filminde Rocky Balboa da bir Pontiac Firebird kullanıyordu. Rocky çok sevdiği karısı Adrian ile tanıştığı sıralarda boks yapıyor biryandan da tahsilatçılık işiyle uğraşıyordu. Sonra boksu bırakmak durumunda kalan Rocky, Adrian’ın ağabeyi Paul’e gider ve ’79 model Pontiac Firebird’ini satmak zorunda kalır. Bu çöküş Rocky’nin yeniden şaha kalkması için en büyük şansı olacaktır. Firebird’ini kaybeder ancak Rocky adını Dünya Boks Tarihi’ne altın harflerle yazacaktır. Tabi Firebird adını da sinema tarihine yazdırdı ancak Firebird’ün oynadığı filmler saymakla bitmez.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir