Atölye Köfte

Share

Yakın zamanda menümüze eklediğimiz yeni lezzetlerimizden biri olan, yapılışı ve sunumu itibariyle diğer köftelerden ayrılan Atölye Köfte’nin içeriği ve yapılışını bu ayki yazımda sizlerle paylaşacağım.

Et olarak orta yağlı dana döş ve %15 oranında kuzu eti kullanıyoruz. Köftemizde baharat olarak sadece tuz ve karabiber kullanarak etin lezzetini en üst seviyede tutuyoruz. Ardından kıyma karışımına mozzarella peyniri ve kaşar peyniri karışımımızı ekliyoruz. Son olarak ise karışımıza zırhta çektiğimiz kapya biber ve az miktarda sarımsak ekleyerek karışımımızı dinlenmeye bırakıyoruz.

Dinlendirilmiş kıymamızı yoğurduktan sonra kıymamızı baton şeklinde sarıyoruz. Görüntü olarak rostoya benzeyecek şekle geldikten sonra kıymamızı ince bir tabaka yufka ile sarıyoruz. Yufkanın dış yüzeyine ise domates, acı sos, kırmızıbiber ve zeytinyağı karışımı yaparak yavaşça tüm çevresine yediriyoruz. Köftemizi bu şekilde hazırladıktan sonra köftemizi streçleyip minimum 6 saat +4 dolapta dinlendirip, yufkanın da köfteye tutunmasını bekliyoruz. Tüm bu süreçlerin ardından köftelerimizi aynı Steak dilimler gibi 1er santim kalınlıkta dilinmeyip ızgarada sert ateşte mühürlüyoruz. Ardından orta ateşte köftemizin içinin de çekmesini sağlayıp siz değerli misafirlerimize servis ediyoruz.

 

Doğan Üyük

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir