Barış Kuşları Samsun’a Konacak

Share

Japonya’dan havalandılar

Barış kuşları Samsun’a konacak

Samsun Bilim ve Sanat Merkezi’nin hazırladığı, Japonya Kyoto Üniversitesi, Kyoto Belediyesi ve Yunus Emre Enstitüsü’nün desteklediği proje ile 2 bin 19 turna origamisi barış heykeline dönüştürülecek

Samsun Bilim Sanat Merkezi, Samsun’dan tüm dünyaya barış mesajı vermek için “Allı Turna Selam Söyle Dünyaya” projesi başlattı. Terör ve savaş mağduru çocuklara dikkati çekmek için Japonya’da Hiroşima’da 2 yaşındayken evinin yanına atılan atom bombası nedeniyle radyasyona maruz kalan ve 12 yaşında yakalandığı amansız hastalık nedeniyle yaşamını yitiren Sadako Sasaki’nin hikayesinden yola çıkılarak projenin simgesi turna origamisi seçildi.

 

BARIŞIN SİMGESİ

Japon inanışına göre, origamiden bin turna kuşu yapınca dileğinin kabul olacağına inanan Sasaki, hastanede kağıttan turna kuşları katlarken, hikayesi tüm dünyaya yayıldı. Sasaki, bin turna kuşu yapamadan hayata gözlerini yumdu ancak postacılar dünyanın her yerinden gönderilen binlerce turna origamisini hastaneye taşıdı. O tarihten sonra ise Japon kültüründe turna origamisi barışı simgeler oldu.

 

19 MAYIS’TA SERGİLENECEK

Proje kapsamında Samsun’daki öğrencilerin yanı sıra Japonya başta olmak üzere çeşitli Türk devletleri ve Avrupa ülkelerinden öğrenciler origami tekniğiyle yaptıkları turna kuşlarının kanadına barış mesajları yazarak Samsun’a gönderecek. Dünya çocuklarının yapacağı origamiler, proje çerçevesinde Samsun Büyükşehir Belediyesi’nce metalden yapılacak ve boyu 2 metreyi aşacak turna kuşunun üzerine yapıştırılacak. Atatürk’ün Samsun’a çıktığı 19 Mayıs 1919 yılının 100. yılına atfen 2 bin 19 turna origamisi kullanılarak oluşturulacak heykel, bu yıl yapılacak 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda sergilenmeye başlanacak. Heykelde kullanılmayan origami turna kuşları ise uçakla gökyüzünden kentin üzerine bırakılacak.

 

DÜNYAYA MESAJ VERİLECEK

Samsun Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Aydın Peker, hazırladıkları “Allı Turna Selam Söyle Dünyaya” projesi ile çocuklarla dünyaya barış mesajı vermeyi amaçladıklarını söyledi. Projede hem yurt dışındaki hem de yurt içindeki gönüllüleri ve öğrencileri turna kuşu katlamaya davet ettiklerini anlatan Peker, “Origami tekniğiyle turna kuşu katlanıyor. Kuşun bir kanadına ad, soyad ve tarih atılıyor diğer tarafına bir şehidimizin adı ya da vatan, millet, bayrak sevgisi, terörün lanetlenmesi, barış konulu bir mesaj yazılacak. Bunlar bizim posta adresimize gönderilecek” dedi.

Şu ana kadar binin üzerinde turna kuşunun katlandığını dile getiren Peker, projeye Japonya’nın yanı sıra Türk cumhuriyetleri, Rusya, Çin, Belçika ve Almanya gibi ülkelerden de destek geldiğini aktardı.

A.A (oa)

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir