BEBEĞİMİ NASIL EMZİRMELİYİM?

Share

Doğanın bir mucizesi olan anne sütü, yeni doğan bebeğin tüm besin ihtiyacını karşılamakla kalmıyor, ileride sağlıklı bir yetişkin olmasında da rol oynuyor. Ancak bebeğin bu mucizeden en iyi şekilde faydalanabilmesi için emzirme doğru yapılmalı.

Medicana Samsun Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünden Prof. Dr. Sabri Acar ile anne sütü ve emzirme konusunda tüm annelere rehber olacak bir dosya hazırladık.

Doğumun ardından bebek ne zaman beslenmeye başlanmalı?

Bebeklik dönemi dediğimiz ilk iki yıl boyunca bebek için beslenmede en önemli gıda anne sütüdür. Bu dönemdeki beslenme, çocukluk çağının diğer dönemlerinden farklıdır.

Bebek normal doğmuş ise doğumu izleyen ilk yarım saat içinde, mümkünse çıplak bir şekilde, anne vücuduna temas etmeli ve anne memesine tutulmalıdır. Bu işlem sezaryenle doğumlarda 1-2 saat gibi biraz daha geç olabilir. Böylece anne ile bebek arasında psikolojik bir bağlantı kurulmuş olmakta, bebek tarafından anne meme başlarının uyarılması ile prolaktin (süt salgılayan hormon) üretilmeye başlanmış olur.

İlk süt çok koruyucu

Bebekler ne kadar sıklıkta beslenmelidir?

İlk kez bebek sahibi olan annenin sütü 24 saat içinde tam olarak gelmeyebilir. İkinci güne kadar uzayabilir. Ancak yine de anne bebeğini emzirmek için gayret sarf etmelidir. İlk günlerdeki süt koyudur ve miktarı azdır ancak bebeğin mikroplara karşı korunmasında oldukça faydalıdır.

İlk günlerde anne, bebeğine alışana kadar 1-2 saatte bir; hatta her ağladığında emzirmelidir. Anne, bebeğinin ne zaman acıktığını ilk birkaç ay içinde öğrenir ve emzirme aralıklarını 2-3 saatte bir (küçük prematüre bebeklerde daha sık) olarak ayarlar. İyi beslenen bir bebek özellikle geceleri 4-5 saat hiç uyanmadan uyuyabilir. Uyandırıp beslemeye gerek yoktur. Bebek acıktığında ağlar ve anneyi uyandırır. Anne tecrübe kazandıkça bebeğinin ne zaman acıktığını, ne zaman emeceğini hisseder.

Çalışan ve işi icabı bebeğini emziremeyen annenin sütü önceden sağılabilir ve dondurulmadan buzdolabında 24 saat hatta 48 saat bekletilip gerektiğinde ısıtılarak bebeğe verilebilir.

Anne sütünün yeterli olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Bebek, iki aylık olana kadar günde 8-12 defa besleniyorsa, emme sırasında yutma hareketlerini sık sık yapıyorsa, yeterli miktarda idrar çıkarıyor, bezini ıslatıyorsa, günde 5-6 kez normal kıvamda kaka yapıyorsa, günde 20-30 gram (ayda en az 600-900 gram) kilo alıyorsa, annenin memelerinin emzirme öncesinde dolgunsa ve emme bitince boşalıyorsa anne sütü yeterli oluyor demektir. Bebeğe iki yıla kadar anne sütü verilebilir. Tabii, bu sürede annenin bebeğini emzirmek için zamanı uygun olmalı, sütü yeterli olmalı, bebeğin gelişimi her yönüyle sağlıklı olmalıdır.

Anne bol sıvı almalı

Anne sütünün bol olması için nelere dikkat etmeli?

Anne bebeğini sık sık emzirmeli. Günde en az 2-3 litre su başta olmak üzere meyve suları, ıhlamur, ayran, çorba gibi sıvı gıdalar almalı. Stresten ve gaz yapıcı gıdalardan uzak durmalıdır.

Anne sütü ile beslenmenin faydaları nelerdir?

İlk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenen bebekler, tüm besin ve sıvı ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Anne sütü bebeği enfeksiyonlara karşı korur, bebeğin bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. İshal, kabızlık ve diş çürümeleri daha az görülür. Beyin gelişimi daha iyidir. Anne sütü ile beslenen bebekler daha zeki olurlar. Bebeğin boy ve kilo gelişimi daha iyidir. Anne sütü alan bebekler, alerjik hastalıklara karşı da korunur. Ani bebek ölüm oranları daha düşüktür. Anne sütü ekonomiktir, ucuzdur, hatta parasızdır, temizdir. Hazırdır ve ısısı uygundur. İçindeki demirin emilimi daha fazladır. Emziren annelerde meme ve rahim kanserleri daha az görülür. Emzirme süresince anne gebelikten korunur. Anne ile bebek arasında ruhsal bağlantı daha kuvvetlidir.

Altı ay ek gıda gereksiz

 Bebeklere ek gıda verilebilir mi?

Eğer bebek boy ve kilo olarak normal gelişimini sürdürebiliyorsa, anne bebeğini emzirmek istiyorsa, annenin sütü yeteri kadar varsa ve emzirmek için bir engel yoksa altıncı aya kadar ek gıda vermeye gerek yoktur. Ancak anne sütü azalmış veya bitmişse; ailenin ekonomik gücü hazır mamaları almaya yeterli değilse ve çocuk gelişemiyorsa, ek gıdalara erken başlanabilir.

Anne sütünün verilemediği durumlar nelerdir?

Anne ağır kalp, akciğer, karaciğer, epilepsi, böbrek kanser hastası ise ve ilaç alıyorsa, anne psikoz veya depresyonda ise, memesinde belirgin iltihap varsa, bebeğe anne sütü vermek uygun değildir.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir