BİRLİKTE GELECEĞE… SAMSUN TEKNOPARK

Share

Deneyimli ekibiyle bölgenin girişimcilerini ve sanayicisini destekleyen Samsun Teknopark, Samsun’u bölgenin teknoloji ve girişim üssü yapmayı hedefliyor. Samsun Teknopark’ı daha yakından tanımak ve Teknopark’ta neler yapıldığını öğrenmek adına Samsun Teknopark Genel Müdürü Dr. Buğra Çolak’ı ziyaret ederek bir söyleşi gerçekleştirdik.

HABER HAYAT: Buğra Bey, ‘teknopark’ kavramı nedir? Samsun Teknopark’ta neler yapılıyor? Ar-Ge çalışmaları, gelirleri ve firmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Teknoparklar, ileri teknoloji alanında çeşitli disiplinlere hitap eden, yaratıcılık, yenilikçilik (inovasyon) ve girişimcilik kültürünün gelişmesini sağlayacak, üniversite-sanayi iş birliği mekanizmaları ve kurumlarını barındıran bir ortamdır. Akademisyenlere, girişimcilere, şirketlere ve çalışanlarına uluslararası rekabet imkânı sağlayacak kalitede profesyonel hizmetler sunarak, girişimciliği teşvik etmek ve yeni şirketlerin kurulmasını ve mevcut şirketlerin yeniliğe dayalı olarak büyümesini destekler. Biz bu anlamda yalnızca Samsun’a değil, tüm bölgeye hizmet veriyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

%100 DOLULUK ORANI, GENİŞLEME ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR…

Samsun Teknopark’ın 65 ofisinin tamamı doludur.  Bünyemizde faaliyetlerini sürdüren 50 firma mevcuttur. Teknoloji geliştirme bölgelerinin sağladığı; gelir ve kurumlar vergisi muafiyeti, personel SGK indirimi, gelir vergisi muafiyeti ve gümrük vergisi muafiyeti gibi muafiyetlere ilave olarak yazılım faaliyetindeki firmalara ise KDV muafiyeti gibi istisnalar sağlanmaktadır.

2017 yılında toplam Ar-Ge gelirimiz 14 Milyon TL, ihracat gelirimiz ise 3.3 Milyon Dolar, 2018 yılında ise ihracat rakamlarımız yüzde yüze yakın bir artışla yaklaşık 6 Milyon Dolar civarına yükselmiştir. Firmalarımız arasında Almanya’ya yazılım ihracatı yapan, Türkiye’de üretimi bulunmayan medikal cihazlar konusunda Ar-Ge çalışmalarını yapan firmalarımız ve farklı sektörlerde yakın bir süreçte başarı öyküsü oluşturacak firmalarımız mevcuttur.

HABER HAYAT: Buğra Bey bize Samsun Teknopark’ın adını ve başarılarını son yıllarda sıklıkla duymaya başladık, başarının arkasında neler var sizce?

2017 ve 2018 yılları içerisinde Samsun Teknopark olarak gurur verici işlere imza attık. Başarıyı hedefleyen ve bu hedefin peşinden koşan ekibimiz ve yönetimimizden aldığımız destek sayesinde son iki yılda 3 büyük başarı elde ettik. Özverili çalışmalarımız sonucunda 2017 yılı sonunda TÜBİTAK 1601 Programı Kapasite Geliştirme Desteği, 2018 Mayıs ayında 6. TGB (Teknoloji Geliştirme Bölgeleri) Zirvesi’nde En İyi Gelişme Gösteren TGB’ler kategorisinde üçüncülük ödülü ve TÜBİTAK 1512 Bireysel Genç Girişimci Programı ile TÜBİTAK’ın Uygulayıcı Kuruluşlarından biri olma hakkını kazandık. Samsun Teknopark kısa sürede çok yol aldı ve sonuçlar gösteriyor ki hızla da büyümeye devam edecek. Son iki yıl içinde ses getiren birçok etkinlik, proje ve faaliyeti hayata geçirerek “teknopark” kavramını bölgeye tanıtmayı başardık.

BÖLGENİN KALKINMASINI SAĞLAYACAK BAŞARILI PROJELER

HABER HAYAT: Samsun Teknopark’ın şimdiye kadar gerçekleştirdiği projeleri anlatabilir misiniz?

Samsun Teknopark bugüne kadar pek çok projeyi başarıyla sonuçlandırdı. Bunlardan biri AB fonları ile gerçekleştirilen Kalıp Tasarımı Eğitimi Merkezi (KATEM) projesidir. Bu proje sayesinde Samsun’da bulunan 71 kişiye kalıp tasarımı eğitimi vererek istihdam imkânı ve Samsun sanayisine de iş gücü anlamında ciddi katkı sağladık. Bir diğeri Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı desteği ile gerçekleştirilen, Teknopark’ın enerji ihtiyacının %20’sini güneş panellerinden karşıladığı Samsun Teknopark Güneşleniyor projesidir.

Öğrencilere yönelik birbirinin devamı niteliğinde girişimcilik eğitimleri düzenledik. Eğitimlerin sonunda yapılan Demoday’ i kazanan üç girişimci öğrenciye, Amerika San Francisco’da bulunan ve dünyada teknolojinin kalbinin attığı yer olarak bilinen Silikon Vadisi’ne bir haftalık seyahat imkânı sağladık. Yine gençlerin girişimcilik konusundaki farkındalıklarını artırmak amacıyla Tasarımcı Düşünce Kampı, Başımıza İcat Çıkaracak Gençler Arıyoruz gibi etkinlikler düzenledik ve düzenlemeye de devam ediyoruz. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da 55 üniversite öğrencisi ile en yeni teknolojik girişimleri takip etmek amacıyla, ülkemizin en büyük girişimcilik organizasyonuna katıldık. Bu tür etkinlikler bölgede girişimcilik potansiyeli olan gençlerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Etkinliklerin çıktılarını; teknoloji odaklı iş fikirlerine destek sağladığımız Smartroom Ön Kuluçka Merkezi’ne yapılan başvurularla, gençlerin kamu fonlarına başvurularıyla ve kendi teknoloji firmalarını kuran örneklerimizle almış bulunuyoruz. Sayısal olarak baktığımızda 55 öğrencinin 20’si şu anda birer ön kuluçka girişimcimizdir. Silikon Vadisi’ne giden genç girişimcimiz ise Samsun Teknopark’ta Ar-Ge Ofisini kurmuş bulunuyor.

Sanayi firmalarıyla özel olarak çalışan birimimiz, Kamu-Üniversite-Sanayi iş birliklerini hayata geçirmeye yönelik çalışmalarıyla sanayi ile teknoparkın etkileşime geçmesini sağlıyor.

Samsun Teknopark 2017-2018 yılında 600’ün üzerinde etkinlik, eğitim, toplantı, katılım ve ziyaret gerçekleştirirken bu faaliyetlerde 7 binin üzerinde kişiyle etkileşime girdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GELECEĞİMİZ GENÇ GİRİŞİMCİLER

HABER HAYAT: Buğra Bey, Samsun Teknopark bünyesinde girişimcilere ne gibi destekler sağlıyorsunuz?

Teknoloji ve yenilik içeren iş fikirleriyle teknoparka başvuran 59 ön kuluçka girişimcisine SmartRoom Ön Kuluçka Merkezi’nde ekibiyle beraber çalışabilecekleri bir ofis ortamı sağlıyoruz. Düzenlediğimiz eğitim ve etkinliklerle; iş modeli ve iş planı hazırlama, pazar/teknoloji doğrulama ve mentorluk gibi hizmetler sağlayarak fikir aşamasındaki girişimlerin ticarileşme sürecine kadar destek oluyoruz.

İş fikrinin ticarileşme safhasında ortak çalışma alanı sunduğumuz Kuluçka Merkezimizde girişimcilerin ticari hayata adaptasyonu konusunda destek sağlıyoruz.

Bu yıl Uygulayıcı Kuruluşu olduğumuz TÜBİTAK BİGG Programı da bunlardan biridir. Teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerinin TÜBİTAK tarafından 200 bin TL’ye kadar desteklendiği programdır. Bu proje ile Samsun’un yanı sıra civarımızda bulunan Sinop, Amasya, Tokat, Çorum, Ordu ve Giresun illerindeki girişimcilere de ulaşmak adına tanıtım ve bilgilendirme ziyaretleri yaptık. Hedeflenen başvuru sayısının iki katına ulaşarak girişimcilik ekosistemini bölgede canlandırmaya başladık. 3 dönem daha devam edecek olan bu program kapsamında daha fazla girişimciye ulaşmayı hedefliyoruz.

OMÜ-TTO BÖLGEYE HİZMET VEREN BİR DANIŞMANLIK MERKEZİ OLDU

HABER HAYAT: Teknoloji Transfer Ofisi kavramını biraz açabilir miyiz?

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (OMÜ-TTO); üniversiteler, araştırma merkezleri ve özel sektör arasında; araştırmacılar, girişimciler, yatırımcılar ve sanayiciler ile gerekli ve ihtiyaç duyulan bağlantıların sağlanması amacıyla kurulmuştur.

OMÜ-TTO, sanayicinin faaliyetlerine, isteklerine ve sorunlarına ilişkin bütün konuları göz önünde bulundurarak akademisyen eşleştirmeleri yapar ve projelendirme faaliyetlerinde destek verir. Akademisyenin ve sanayicinin ulusal ve uluslararası hibe ve fonlardan en iyi şekilde faydalanmasını sağlar. Aynı zamanda teknoloji transferi, patent, şirketleşme ve girişimcilik, üniversite-sanayi iş birliği alanlarında hizmet vererek bölge kalkınmasında büyük rol oynar. Tüm bu faaliyetleri gerçekleştirirken daha önce de bahsettiğim TÜBİTAK tarafından 1601 Yenilik ve Girişimcilik Alanlarında Kapasite Arttırılmasına Yönelik Destek Programı kapsamında destek almaya hak kazandı. Ocak 2018’de başlayan proje 2020 ortasına kadar devam edecek ve OMÜ-TTO’nun faaliyetlerinin geliştirilmesi ve hız kazanmasını sağlayacak.

OMÜ-TTO ekibi proje hazırlama konusundaki tecrübesini, ulusal basında büyük yankı uyandıran Medikal Sanayi İnovasyon Kümesi’ne (MEDİKÜM) hazırlanan proje ile kanıtladı. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan 16 milyon TL destek almaya hak kazanan projeyle Samsun’un cerrahi el aletleri üreticilerinin önünü açtı ve bu anlamda Samsun dünyanın üçüncü büyük bölgesi olma yolunda ilerliyor.

 

Üniversite-sanayi iş birliği özelinde anlatmak gerekirse, OMÜ-TTO ve Samsun Teknopark bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Üniversite-Sanayi İş Birliği (ÜSİ) Birimi sanayi kuruluşları ile sürekli iletişimdedir. Üniversitenin bilgisini sanayiye ve sanayinin tecrübesini üniversiteye aktarmak için çalışmalarına devam etmektedir. Kurulan iş birlikleri sayesinde akademisyenler sanayicilerle ortak firmalar kurabiliyor, bölgenin sanayi kuruluşları da teknoloji ve yenilik ihtiyaçlarını çözüme kavuşturuyor. Üniversite ve sanayi arasında kurulan bu köprüyle birlikte sanayinin Endüstri 4.0’a akademi desteğiyle adapte olması sağlanıyor.

Bildirilen  buluşların patentlenebilirlik ve ticarileşmesine yönelik ön araştırmasını yapmak, tescil sürecinde Türk Patent ve buluş sahibi arasındaki koordinasyonu sağlamak, ulusal ve uluslararası patent başvuru süreçlerini takip etmek, süreç boyunca akademisyenlere destek vermek, Fikri ve Sınai Hakların korunması konusunda akademisyenlerin teknik bilgi seviyelerini arttırmak amaçlı eğitimler düzenlemek, lisanslama ve ticarileşme süreçlerine destek olmak OMÜ-TTO’nun sağladığı hizmetler arasındadır.

Girişimcilik ve Kuluçka Hizmetleri Birimi’nin temel amacı yeni ürün ve teknolojilerin ekonomiye kazandırılmasına yönelik başta OMÜ akademisyenleri ve öğrencilerinin ticarileşme potansiyeli olan iş fikirlerinin desteklenmesidir. İş fikirlerini toplayıp değerlendirmek, uygun bulunan iş fikirlerinin teknoparkta yer almasını sağlamak, girişimci şirketleri idari, mali ve teknik açıdan desteklemek, girişimcilik çağrılarının takip edilmesi ve duyurulması, destek ve hibe programlarına başvuran girişimcilere proje yazım ve hazırlık aşamasında eğitim ve danışmanlık desteği verilmesiyle beraber yüksek potansiyele sahip girişimcileri uygun yatırımcılarla buluşturmak da sağladığımız hizmetlerdendir.

ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ’NİN DESTEĞİ ÇOK ÖNEMLİ

HABER HAYAT: Buğra Bey, keyifli söyleşi için teşekkür ediyoruz. Samsun’da teknoloji ve yenilik üzerine yapılan çalışmaları duymak bizleri mutlu etti. Son olarak söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Aldığımız ödüller ve başarıyla sonuçlanan projelerimiz tecrübe, bilgi, istek ve özverili çalışmalarımızın ürünleridir. Başarıyı hedefleyen ve bu hedefin peşinden koşan ekibimiz ve yönetimimizden aldığımız destekle faaliyetlerimizi sürdürecek, Samsun ve Karadeniz bölgesinin kalkınmasına katkıda bulunmaya devam edeceğiz. En büyük avantajımız genç, dinamik ve tecrübeli bir ekibin çatımız altında bir araya gelmesi ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin de teknopark faaliyetlerini önemseyip değer katmasıdır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir