BROTHERHOOD INDEPENDENT GUARDİANS ‘’SAYGI GÖSTER VE SAYGI GÖR’’

Share

Motosiklet Kulüpleri-mcMotorcycle Club (MC), bazı eski kaynaklarda, Motorcycle Corporation yada M.C.Club olarak geçmektedir. MC’ler yada Rocker’lar kökeni Amerika Birleşik Devletlerindeki bir dizi Motosiklet sürücülerinden meydana gelmiş, aynı çatı altında toplanmış Kardeşlik (Brotherhood) ilkesi esas alınmış kulüp üyelerinden oluşan bir topluluktur. Bu kültür zamanla bütün dünyaya yayılarak çeşitlenmiş ve farklı rol ve modellerde yayılmıştır. Samsun merkezli yeni bir oluşum olan ve Kardeşlik (Brotherhood) ilkesini benimseyerek motosiklet kullanımında farkındalık yaratmak isteyen independent guardians ‘Saygı Göster Ve Saygı Gör’ gibi bir düşünce yapısı ve hayata geçirmeyi planladığı sosyal sorumluluk projeleri ile dikkat çekiyor.

İndependent Guardians Motosiklet Kulübü Kurucu Başkanı Selim Han Uçan ve İndependent Guardians Motosiklet Kulübü Antalya Chapter’i Bartuğ Oktay Çetin ile kulübün oluşum amacı, felsefesi ve hayata geçirmek istedikleri sosyal sorumluluk projeleri hakkında sohbet ettik.

Röportaj:

HABERHAYAT: Merhabalar arkadaşlar öncelikle kulübünüzün kuruluş amacı nedir? Buradan başlamak isterim.

SELİM HAN UÇAN: Merhaba. Topluluğumuzun amacı motosiklet kullanıcılarını bilinçlendirmek ve bu konuda farkındalık yaratmak. Motosiklet kullanıcıları hakkında oluşan kötü bir önyargı var. Bu önyargının yıkılması gerekiyor. Bunun içinde motosiklet kullanıcılarının ve herkesin ‘’Saygı Göster Ve Saygı Gör’’ düşüncesini benimsemesi gerekiyor. Bize göre yaşayan herkes aile ve bütün motosiklet kullanıcıları kardeştir. Bizim için herkes önemli ve değerlidir ama daha önemli bir şey varsa oda kardeşlerimizdir. Şuanda farklı farklı motosiklet kulüpleri var ve belirli gruplara ayrılmış durumdalar. Bunlar motosiklet kulübü ya da motosiklet çetesi anlamına gelen MC, bizim gibi olanlar brotherhood, MK, SS ve motor özelliklerine göre dağılan gruplar var. Mesela yüksek gidonlu chapper motor kullanan ağır abilerimiz.

HABERHAYAT: Sizin özelliğiniz, farkınız ya da ayrımınız nedir?

SELİM HAN UÇAN: Bizim anlayışımıza göre kulüp üyesinin motorunun ne olduğunun gücünün hızının önemi yok. Bizim önceliklerimiz kardeşlik ve bilinçlendirmek. Buna bağlı olarak da belirli kulüp kurallarımız var. Kasksız ve koruma ekipmanları olmadan motor kullanmak yasak ve bu kurallara uymayanlar kulüp üyemiz olamaz. Giydiğimiz yelek kimliğimiz gibidir. Asla başkasına giydirmeyiz ve bir yere gittiğimizde çıkarmayız. Birçok motosiklet kulübünde katı bir hiyerarşi var. Motosiklet kullanıcıları özgürlüklerine düşkün oldukları için çok fazla kulüplere bağlı kalamıyorlar. Fakat motosiklet kullanırken kendinin ya da başkalarının hayatını tehlikeye atmamak gerekiyor. Böyle kalabalık kişi ve oluşumlarda disipline olmayı beceremezseniz birlikte olamazsınız. Bu yüzden kulübümüze bu disiplini anlayabilecek ve bu felsefeye sahip insanlar katılıyor. Ama bizim hiyerarşi anlayışımız çok fazla alt üst mantığı içermiyor. Daha çok disipline olabilmek amacıyla kullanıyoruz. Kulübümüz hakkında en yeni ve en eski birbirine yardım eder, konuşuruz ve fikir alışverişinde bulunur. Tıpkı kardeşler gibi.  Biz kimseye yelek vermeyiz. Yelek hak edilir. Bizim logomuzun olduğu yeleği hak eden ve giyen kişi kulübümüzün bir parçası olur. Kulüp üyeleri o kişi hakkında görüşlerini belirtir ve bir karar alır. Eğer kulüp üyesi olabileceği yönünde karar alınırsa o arkadaşın sırtına sert bir şekilde vurularak ona yelek verilir. Ne kadar sert vurulursa kulüp üyeliğini o kadar hak etmiş demektir. Biz buna patch çakma diyoruz.

HABERHAYAT: Bağlılık ve kardeşlik dediniz. Bunu ne anlamda söylüyorsunuz. Bunun için ne yapıyorsunuz?

BARTUĞ OKTAY ÇETİN: Birbirimizden her zaman haberdarız. Eğer yakınsak intercom değilsek whatshap kullanıyoruz. Olası bir aksiyon durumunda ise herkesin bir görevi var. Bu kişilere de bu görevler aksiyon ya da kaza durumlarında verdikleri tepkiler ve yardımları gözlenerek karar verilir. Ayrıca doktor kulüp üyemiz bütün üyelerimizin sağlık durumu hakkında bilgi sahibi olur ve bu durumları yönetir, yönlendirir. Ya da motosiklet tamircisi arkadaşımız motorların bakımını yapar. Ya da güvenlikçi güvenliği sağlar vs. Bu şekilde herkes grubun tüm üyelerinden sorumludur. Üyelerimiz olağan dışı yerlere örneğin dağa, tepeye sürecekleri zaman bize haber vermek zorundadır. Olası bir kaza durumunda nerede olduğunu ona ulaşamasak bile biliriz. Zaten normalde de kullandığımız uygulamalar ile her grup üyesinin o anda nerede olduğunu görüyor ve birbirimizi takip ediyoruz. Normal bir zamanda da kaza yaptığı ya da yolda kaldığı ya da hangi sebepten dolayı ne olursa olsun bize ihtiyaç duyduğu zaman saat kaç olursa olsun ne kadar uzakta olursa olsun o grup üyesinin yanına gidilmek yardım edilmek zorundadır. Çünkü kardeşlik bunu gerektirir. Önceliğimiz kardeşlerimizi korumak ve güvenliğimizi sağlamak.

HABERHAYAT: Peki motorsiklet farkları sürüşlerde sizi etkilemiyor mu ?

SELİM HAN UÇAN: Sürüşlerimizde de belirli bir düzen tutarız ve bu konuda da kurallarımız var. Trafiği tehlikeye atmadan bir sürüş sürdürebilmek için en önde road kaptan yer alır ve sürüşü o yönetir. Bunu yaparken de haberleşmek için kullandığımız el işaretlerimiz var. Sürüş düzenimiz kaptanın arkasına kaç kişi olursak olalım ikişerli olarak ve tek şeritte olur. Sürüş hızımız ise genelde yavaş ve en yüksek hızımız grubun en yavaş motoruna göre belirlenir. Asla kimseyi arkada bırakmayız. Söylediğim gibi amacımız güvenlik, saygı ve farkındalık. Motosiklet kulübü üyesi insanlar giyim tarzı yaşam biçimiyle çekinilen insanlar olsa da bu sadece bir tarz ve gerçek aslında çok daha farklı. Bu tarz konular birçok kulüp için önemlidir. Bizim için ise kesin kurallardır.

HABERHAYAT: Faaliyetlerinize tam olarak başladınız mı? Ne aşamadasınız?

BARTUĞ OKTAY ÇETİN: Kulübümüzün kurulum aşaması bitti. Artık yeleklerimizi diktirip faaliyetlerimizi gerçekleştirmeye başlayacağız. Samsun ve Antalya merkezli olacak olan kulübümüzün birçok ilde yapılanmayı bekleyen hâlihazırda üyeleri var. Amacımız bu kültürü ve saygıyı bütün illere yaymak.  Düzenleyeceğimiz bu etkinlikler içerisinde festivalle birlikte sürüşler, buluşmalar ve toplantılar olduğu gibi sosyal sorumluluk projeleri kapsamında özel olarak düzenleyeceğimiz sürüşler olacak.

HABERHAYAT: Ne gibi sosyal sorumluluk projeleri mesela?

SELİM HAN UÇAN: Motorlarımızla birlikte dernek, vakıf, kurum veya farkındalık yaratmak isteyen herkesin yanındayız. Yeter içerisinde ki iyilik olsun. Bunun dışında kendimizde yaşlı bakım evleri, çocuk yetiştirme yurtları gibi ziyaret ederek mutlu edebileceğimiz heryere herkese ulaşma amacını taşıyoruz.

HABERHAYAT: Anlattıklarınız çok güzel şeyler ve motosiklet kullanıcılarının sert görüntülerinin ve yeleklerinin altında böyle şeyler olduğunun bilinmesi güzel olacaktır. Ayrıca sizin de logonuz oldukça sert duruyor. Böyle görünmek şart mı?

SELİM HAN UÇAN: Logomuzda yer alan zırhın sağ tarafı sağlamdır. Bu sürüşümüzde yer alan sıralamayı, sağlamlığı ve kardeşliği temsil ediyor. Sol tarafın açık olması ise dışa olan açıklığımızı ve hoşgörüyü temsil ediyor. Görüntümüz ise sadece tarzımız ve güvenliğimiz için böyle. Bizlerde bunun farkında olduğumuz için artık bu algıyı yıkmak için yapılanıyoruz.

HABERHAYAT: Bu kardeşler sizin için ne anlam ifade ediyor? Neden varsınız?

BARTUĞ OKTAY ÇETİN: Biz özel günlerde, bayramlarda ve üyelerimizin her birinin mutlu gününde, her zaman birlikte süreriz. Sürerek bayramlaşırız, sürerek mutlu oluruz, sürerek yaşarız ve sürerek ölürüz. Bu bizim için bir yaşam tarzı. Bu yaşam tarzına sahip ve bize yakın ya da bizden uzakta olan herkesle bir arada olma çabası içerisindeyiz. Düşünün belki normalde tek kardeşsiniz ya iki ya da üç fark etmez bir anda sizinle aynı şeylerden hoşlanan yüzlerce kardeşiniz oluyor. Samimi olun ya da olmayın o artık sizin kardeşiniz ve bir sıkıntınız olduğunda belki de yanınıza o ulaşacak. Biz yeleğimizi sadece hak ettiğine inandığımız insana verdiğimiz için kulüp üyesi olan herkese güven duyuyoruz. Büyük bir aileye mensup olmak motor sürerken güvende hissetmek ve birlik olmak biz bunun için varız.

HABERHAYAT: Umarım düşüncelerinizi gerçekleştirebilir ve faydalı işler yapabilirsiniz.

SELİM HAN UÇAN: Bize düşüncelerimizi anlatabilme fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederiz.

BARTUĞ OKTAY ÇETİN: Teşekkür ederiz.

 

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir