Canik’te Muhteşem Müzik Festivali

Share

Canik’te muhteşem müzik festivali

Canik Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Müzik Festivali, yerli ve yabancı 20 müzik topluluğundan 548 sanatçının katılımıyla gerçekleşti. Muhteşem anların yaşandığı festival, Samsunlulara müzik ziyafeti yaşattı

Canik Belediyesi tarafından; Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TRT Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla düzenlenen Uluslararası Müzik Festivali, yerli ve yabancı 20 müzik topluluğundan 548 sanatçının katılımıyla gerçekleşti. Canik Kültür Merkezi’nde düzenlenen festivalde, birbirinden değerli sanatçı ve müzik toplulukları Samsunlulara unutulmaz anlar yaşattı.

MÜZİK DOLU GECE

Canik Belediyesi Türk Halk Müziği (THM) Topluluğu Koro Şefi Yavuz Özkaran’ın koordinatörlüğünde gerçekleşen festival, Canik Belediyesi THM Topluluğu’nun verdiği muhteşem konserle başladı. Ulusal ve uluslararası 5 ayrı grubun müzik örnekleri sunduğu festivalin ilk gününde, Ols Cinxo ile Olga Hasanoğlu keman ve piyano resitali sunarken, Polonya Vokal Grubu Chois Of Organ SChool From Kalisz, Anadolu Nefesli Beşlisi ile Kırşehir Abdallar ve Ustalar Topluluğu dinlemeye gelenlere müzik dolu muhteşem bir akşam yaşattı.

MÜZİK, EVRENSEL DEĞER

Festivalin açılışında konuşan Belediye Başkanı Osman Genç, Samsun’da uluslararası bir etkinliğe daha ev sahipliği yapmaktan duyduğu heyecanı dile getirdi. Başkan Genç, “Şehrin gelişmişliğini gösteren temel kriterlerden biri de kültür ve sanattır. Bu nedenle belediye olarak kültür ve sanata büyük önem veriyoruz. Binalar, yollar yapıyoruz, ancak eğer yaptığınız yatırımlar insana dokunmuyorsa o yatırımın pek de bir anlamı olmaz. Çünkü kültür ve sanattan yoksun bir şehrin ve milletin gelişmişliğinden söz edilemez. Sanat, aynı zamanda toplumları bir araya getiren, birlik ve kardeşlik duygularını güçlendiren evrensel bir değerdir” dedi.

CANİK, KÜLTÜR

SANATTA DA MARKA

Kültür-sanat alanında önemli yatırımlar yaptıklarını belirten Genç, “Canik Belediyesi olarak en önemli çalışmalarımızdan birisi de kültür-sanat alanında yaptıklarımızdır. Türkiye’de Tiyatro Okulu kuran iki belediyeden biriyiz. Ayrıca yine Canik Müzik Okulu kurduk. Bu iki sanat okulumuzun kapıları herkese açık. Yine kurs ve gençlik merkezlerimizde gençlerimiz enstrüman kursları alıyor. Canik Belediyesi Türk Sanat Müziği Topluluğumuz önemli bir yere sahip. Ayrıca Canik Belediyesi olarak kültür ve sanat faaliyetlerini her zaman destekliyoruz. Canik artık kültür ve sanatta da marka oldu” diye konuştu.

MUHTEŞEM ANLAR YAŞANDI

Beş gün boyunca birbirinden önemli isimlerin konserlerine yer verilen festivalinin ikinci gününde; Samsun İlkadım Güzel Sanatlar Lisesi Çok Sesli Korosu, TRT İstanbul Radyosu Çok Sesli Gençlik Korosu, Polonya Piyano Şan Dinletisi Piyanist PHD Robert Adamczak, Samsun İlkadım Güzel Sanatlar Lisesi Orkestrası ve Cengiz Özkan yer aldı. Her günün ayrı güzellikte geçtiği festivalin üçüncü gününde ise, Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi GSEB Müzik Öğretmenliği ABD Orkestrası, OMÜ Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı Çok Sesli Korosu, Olga Hasanoğlu Gülşen Annagiyeva Piyano Duo, Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi GSEB Müzik Öğretmenliği ABD Korosu, İzzet Baysal Üniversitesi Gençlik Orkestrası dinleyiciye muhteşem anlar yaşattı.

 

548 SANATÇI KATILDI

Dördüncü gün Dr. Melih Güzel’in gitar dinletisi sunduğu festivalde,  Samsun Devlet Klasik Türk Müziği Topluluğu, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Korosu KOROMAKÜ ve Bin Yılın Mirası Topluluğu sahne aldı. OMÜ Eğitim Fakültesi Ana Bilim Dalı Orkestrası, Mehmet Akif Ersoy üniversitesi Halk Ezgileri  Oda Orkestrası ve Ankara Türk Dünyası Topluluğu’nun muhteşem anlar yaşattığı festivalin son gününde Başkan Genç, yerli ve yabancı sanatçılara katılım sertifikası verdi. Festival boyunca, Türkiye’nin önemli akademisyenleri ve sanatçıları, şehrin önemli 7 noktasında atölye çalışmaları ve çalıştaylar gerçekleştirdi.

SOSYAL DÖNÜŞÜM

Canik Belediyesi Türk Halk Müziği (THM) Topluluğu Koro Şefi Yavuz Özkaran’ın koordinatörlüğünde gerçekleşen uluslararası festivalin kapanışında sanatçılar ayakta alkışlandı. Başkan Genç, Festival Koordinatörü Özkaran ve misafir sanatçılara teşekkür ederek, seramikten Osmanlı kaftanı ve katılım belgesi verdi. Başkan Genç, belediye olarak kültür ve sanata büyük önem verdiklerini belirterek, şehrin sadece fiziki olarak değil, kültürel ve sosyal olarak da gelişimine yönelik çalışmalar yaptıklarını söyledi.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir