CANSU KOÇ

Share

12 yıl aradan sonra çıkarttığı ‘Çay Var İçersen’ albümü ile sessizliğini bozan, Anadolu Pop müziğinin sevilen sesi Cansu Koç ile müzikal hayatını ve merak edilenleri konuştuk.

 

HABERHAYAT:  Cansu Hanım bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

CANSU KOÇ:  Kendimi anlatmaya çalışırken zorlanıyorum aslında. Müziği, sanatı, doğayı, hayvanları seven, yeniliğe açık, biraz duygusal, biraz gerçekçi, biraz da hayalperest biriyim. Müzik benim en büyük tutkum. Konservatuardan mezun olduktan sonra, folk rock tarzında ilk albümüm ‘Anadolu Yakası’nı yayınladım. Sonra ‘İsimsiz’, ‘45’lik’ ve ‘Yalnızlık Mevsimi’ albümleri geldi. Şimdi de  ‘Çay Var İçersen’ ile sevenlerimin karşısındayım.

HABERHAYAT: ‘Çay Var İçersen’ sizce nasıl bir albüm oldu?

CANSU KOÇ: Albüm, dinleyeni 70’lerden günümüze keyifli bir yolculuğa çıkaran, elektronik altyapıyla geleneksel enstrümanlarımızın buluştuğu, benim de kendime özgü yorumumla bütünleşen, keyifle dinlenecek sıcak, samimi bir çalışma oldu. Albümde Ahmet Koç,  Ali Koç, İsmail Soyberk, Göksun Çavdar, Özer Arkun, Uğur Varol gibi çok değerli isimlerle çalıştık. Yapımcılarım Sait Ağdaş, Fethi Tokat ve şarkıların düzenlemelerini Ahmet Koç ile birlikte yapan Hakan Caneroğlu bana çok destek oldular. Buradan tüm ekip arkadaşlarıma tekrar teşekkür ederim.

HABERHAYAT: Geçen yaz çıkardığınız ‘Çay Var İçersen’ albümüyle aynı adı taşıyan şarkı son dönemde sosyal medyada, özellikle tiktok’ta çok popüler. Bunu neye bağlıyorsunuz?

CANSU KOÇ: Bizi yansıtan, fazlasıyla bize ait bir şarkı. Çay paylaşım demek, sohbet demek, dertleşmek demek. Ayrıca kolay ulaşılabilir, kaprissiz ve ekonomiktir. Adeta sosyalleşmenin simgesidir. Bu özellikleri ile çay bu şarkıda bir metafor aslında. İçtenliği, doğallığı ve maneviyatı temsil ediyor. Belki de bu yüzden binlerce insan benimle birlikte eşlik ediyor bu şarkıya ve video çekip Tiktok’ta paylaşıyor.

HABERHAYAT: Ağabeyiniz duayen müzisyen Ahmet Koç ile birlikte çalışmak nasıl?

CANSU KOÇ: Hem kolay, hem de zor. Özelimizde fırsat buldukça bir araya gelmeye çalışıyoruz. Dertleşiyoruz, zaman, zaman tartışıyoruz, gülüp eğleniyoruz. Tipik birbirine bağlı iki kardeş ilişkisi. Fakat müzik konusunda tam bir profesyonellik hakim ilişkimize. İkimiz de bu ayrımı yapabilecek profesyonellikte insanlarız.

 

HABERHAYAT: Müzik tarzınızı nasıl tanımlarsınız?

CANSU KOÇ: Pop-folk, Folk-rock ya da daha yaygın haliyle Anadolu rock- Anadolu pop diyebilirim. Müziğe opera bölümüyle başladim, pop müzik bölümünden mezun oldum. Türkülere genetik yatkınlığım var. Derslerimizde pop müziğin yanısıra rock, caz, blues gibi türleri de işliyorduk. Tüm bunların toplamında, geleneksel ile modernin buluştuğu bir tarz oluşturdum.

 

 

HABERHAYAT: Müzisyen olmasaydınız ne olmak isterdiniz?

CANSU KOÇ: Sanırım yine sanatın bir dalıyla uğraşıyor olurdum. Yıllar önce MSÜ Güzel Sanatlar Fakültesinin heykel bölümü sınavına girmek istemiştim. Kayıt yaptırmak için binaya girdiğimde gördüğüm eserler karşısında bir anda bütün özgüvenimi kaybettim. Mümkün değil ben bu sınavı kazanamam, dedim ve kayıt yaptırmadan çıktım. Gençlik aklı işte. Şimdi olsa daha cesur davranırdım.

HABERHAYAT: Müzikle örnek aldığınız, tarzından etkilendiğiniz isimler oldu mu?

CANSU KOÇ: Örnek almak değil ama çok severek dinlediğim, beni etkileyen birçok müzisyen var tabii. Aşık Veysel, Neşet Ertaş, Andrea Bocelli, Alicia Keys, İspanyon müzisyen Bebe, Björk ya da gençliğimde çok dinlediğim Pinkfloyd, Scorpions gibi… Aynı zamanda okuldan şan hocamda olan Turkiye’ nin en güçlü seslerinden Sertab Erener var tabii. Özetle kendi müziğini yapan, tarzı olan, üreten isimler diyebilirim.

 

HABERHAYAT: Bundan sonra ne yapmak istiyorsunuz?

CANSU KOÇ: Uzun bir süre ara vermiştim. Şimdi tüm enerjimle müzik yapmak istiyorum. Yeni sezon için sahne tekliflerini değerlendiriyoruz. TV programlarıyla görüşmelerimiz sürüyor. Konserler, festivaller, yoğun bir döneme giriyoruz.

 

HABERHAYAT: Bu yoğunlukta özel hayatınıza vakit ayırabiliyor musunuz?

CANSU KOÇ: Neyse ki enerjisi yüksek biri olduğumdan fırsatları değerlendirmeye çalışıyorum.

HABERHAYAT: Sosyal medya ile aranız nasıl? En çok sevip kullandığınız beş uygulamayı bizimle paylaşır mısınız?

CANSU KOÇ: Birkaç ay öncesine kadar mesafeliydim. Ancak işim gereği bu bir zorunluluk halini aldı ve gittikçe sevmeye başladım. Farkındayım, artık her şey dijitale evriliyor. Özellikle genç nesil her şeyi orada keşfediyor. Haliyle onlarla iletişim kurmak ve onlarla buluşabilmek için de sosyal mecralar çok önemli hale geldi. Şimdilik en çok instagram kullanıyorum. İşimizin de ayrılmaz bir parçası sosyal medya. Albümlerimiz, sahne performanslarımız ya da konserlerimiz hemen her çalışmamız dijital platformlarla entegre halinde artık. Oradan bağımsız bir iş yapmak mümkün değil.

HABERHAYAT: Sevenleriniz sizi hangi hesaplardan takip edebilir?

CANSU KOÇ: Instagram hesabim #cansukocofficial

HABERHAYAT: Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

CANSU KOÇ: Öncelikle Samsun’a sevgiler. Ve, ‘Çay Var İçersen’ şarkımı sahiplenen, paylaşım yapan herkese, bu güzel sorular ve röportaj için sizlere teşekkür ediyorum.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir