ÇOCUK DÜNYASIDOĞRU KREŞ NASIL SEÇİLİR?

Share

Bu konuda hepimizin akında yer alan ortak sorular var. Çocuğunuz için doğru kreş nasıl seçilir? Doğru kreş seçmek için dikkate almamız gereken konular neler olmalıdır?

Çocuğunuzu emanet edeceğiniz kreşi nasıl belirleyeceksiniz? Çocuğunuz kreşe göndermek için uygun mu? İşte doğru kreş seçerken dikkat etmeniz gereken noktalar şöyle:

KREŞ İÇİN PSİKOLOJİK OLGUNLUĞA SAHİP Mİ?

Çocuğunuz için ey uygun kreşi araştırmaya başlamadan önce çocuğunuzun kreş için hazır olup olmadığını tespit etmelisiniz. Çocuklar sosyal bir ortama uyum sağlayabilecek psikolojik olgunluğu 3 yaş civarında kazanabiliyor. 3 yaş öncesi dönemde tek bir kişinin sürekli ilgisine ihtiyaç duyarlar ve birçok çocuğun olduğu bir ortamda bulunmaktan rahatsızlık duyabilirler.

Kreşe uyum sağlamak, bir takım sosyal, duygusal ve fiziksel gelişim aşamalarını tamamlamış olmayı gerektirir. Duygusal açıdan sosyal bir ortama girmeye hazır olmayan çocuklar için kreşe uyum sağlamak zor olabilir. Çocuğunuzun sosyal ortamlarda sergilediği davranışları dikkate alarak, kreş gibi bir ortama girdiğinde nasıl uyum sağlayacağı konusunda bazı ipuçları edinebilirsiniz.

DOĞRU KREŞ SEÇİMİ VE ÇOCUĞU KREŞ ORTAMINA HAZIRLAMAK

Çocuğunuzu kreşe gönderme konusunda bazı şüpheleriniz varsa öncesinde onu kreşlerin oyun gruplarına dahil etmeyi deneyebilirsiniz. Bu çocuğunuzu kreş ortamına alışabilmesi için ön bir adım olabilir. Siz de bu sayede onun sosyal bir ortamda akranlarıyla nasıl ilişki kurduğunu, kendini nasıl ifade ettiğini, ya da kurallara/sınırlara uyma becerilerini de görmüş olursunuz.

SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİMİ ÖNEMLİ

Çocuğunuzu kreşe başlatma zamanını değerlendirirken, çocuğunuzun sosyal ve duygusal gelişimini dikkate almanızı öneririz. Takvimsel yaşı yanında çocuğunuzun gelişimsel yaşını da değerlendirmeniz gerekiyor. Her çocuğun gelişim hızı birbirinden farklıdır. Bazı çocuklar belli gelişim aşamalarını yaşıtlarına göre daha önce tamamlarlar. Bu onların anaokulu ortamına daha kolay ve rahat uyum sağlamalarına yardımcı olur.

SEÇTİĞİNİZ KURUMU İYİ ARAŞTIRIN

Çocuğunuzu kreşe başlatmaya karar verirseniz, çocuğunuzun gün içinde belli bir vakit geçireceği kurumu, önceden çok iyi araştırmanızı ve tanımanızı öneririz.

DOĞRU KREŞ SEÇİMİ İÇİN HANGİ SORULARI SORMALISINIZ?

Eğitim kadrosu donanımlı mı? Öğretmenler okul öncesi eğitim konusunda eğitim almış ve deneyimli mi?

Kreş ile ev mesafesi ne kadar?

Eğitim anlamında ne gibi faaliyetler mevcut?

Kadro aynı kurumda uzun bir süredir mi çalışıyor?

Okul müdürü, bir üniversitenin çocuk gelişimi, okul öncesi, PDR ya da psikoloji bölümünden mi mezun?

Kurumda çocuk psikolojisi ve rehberlik hizmetleri veriliyor mu?

Sınıflar kalabalık mı ve çocukların kişisel gelişim özelliklerine uygun mu? Onların boyları dikkate alınarak mı düzenlenmiş?

Çocukların enerjilerini atabilecekleri ve temiz hava alabilecekleri bir bahçe var mı?

Eşyalar temiz mi?

Bütün güvenlik önlemleri alınmış mı?

Duman duyarı cihazı ve yangın merdiveni var mı?

Okul personeli acil durumlarda ne yapacaklarını biliyor mu?

Okulda giriş ve çıkışları kontrol eden bir görevli var mı?

Okulun kullandığı servis güvenli mi? Serviste çocuklarla kimler ilgileniyor?

Uyku odası var mı? Varsa nelere dikkat etmek gerekir?

Kreşte sağlık problemi olduğunda neler yapıyorlar?

Kreşin takip ettiği bir gelişim programı var mı? Varsa nedir?

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir