DANA ETİNİN BÖLÜMLERİ – ET ATÖLYESİ / DOĞAN ÜYÜK

Share

Bu ayki yazımda etin bölümleri ve bu bölümden çıkarılan etlerin hangi tür kullanıma uygun olduğunu sizlerle paylaşacağım. Fakat Etin lezzetini belirleyen en önemli faktör, etin seçilen bölümünü iyi tanımak ve ona uygun pişirmektir.

Etin, hayvanın hangi bölümünden elde edildiği ve hangi şekillerde pişirmenin onun lezzetini artıracağını bilebilmek için etin bölümlerini ve ona verilen isimleri öğrenmeniz gerekir.

 

 

 

 

 

 

 

Dana Etinin Bölümleri

Gerdan: Çoğunlukla kıyma çekerken kullanılır, ayrıca kuşbaşı şeklinde dilimleyip haşlamalık et olarak ta kullanılabilir.
Antrikot: Omurganın iki yanındaki bölgeden çıkarılan ve içindeki yağ dağılımı ne kadar homojense etin lezzeti de bir o kadar lezzetli olan ızgarada pişirmeye uygun ettir. Ayrıca kemikli haliyle Dallas Steak, Ottoman Steak’te antrikot etinden hazırlanmaktadır.
Kontrfile: Kaliteli bir biftek çeşididir. Nispeten yağsız bir ettir. Hem ızgaraya uygundur hem de kuşbaşı olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca T-Bone Steak’in dış kısmındaki ettir.
Sokum: Kontrfilenin devamındaki yumuşak ettir. En lezzetli hali için kavurması yapılmalıdır.
Bonfile: Dananın en özel bölümüdür. En yumuşak et olmasının yanında yağsız ve sinirsiz bir ettir. T-Bone Steak’in iç kısmındaki et de bonfiledir. Ayrıca Lokum Steak’te bonfile den yapılmaktadır.
Tranç: Yağsız bir ettir. Haşlama ve tas kebabı yapmak için uygundur.
Nuar: Yağsız bir ettir. İçinde sinir de yoktur. Rosto ve haşlamalar için kullanabilirsiniz.
Kontrnuar: Soslu pişirilen et yemeklerinde kullanılabilir.
Döş: Kemiksiz göğüs etidir. Yağlı ve yumuşak bir ettir. Burger Köftesi için ideal ettir.
Pençata: Dananın karın boşluğu kısmıdır. Döşten daha az yağlıdır. Kıyma olarak çekip köfte olarak kullanılabilir.
Yumurta: Yuvarlak ve şeklinin kısmen yumurtaya benzediği için bu isimle adlandırılmıştır. Soslu sote yemekleri ve kavurma için kullanılabilir.

 

Doğan Üyük

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir