DEKORATİF FİKİRLER

Share

”DO IT YOURSELF’’ YANİ ‘’KENDİN YAP”

Tarih boyunca insanların yaşadıkları mekânları bir şekilde dekore ettiklerini görüyoruz. Bu insanların iç dünyasını ve zevklerini mekâna yansıtma isteklerinden kaynaklanıyor. Yaşamaktan, vakit geçirmekten keyif alacağımız ortamlar oluşturmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda kendi kişiliğimizi dekore ettiğimiz mekânlarla diğer insanlara aktarma dürtüsüne de sahibiz. Yaşadığımız ev, odalarımız, çalışma ortamımız veya bahçemiz bizim kişiliğimizi yansıtıyor.

Son zamanlarda çok popüler olan “Do It Yourself” Türkçesiyle “Kendin Yap” akımı, gerçekten de birbirinden farklı araç gereçlerin amacının dışında farklı farklı yerlerde kullanılmasıyla evinize farklı bir hava katıyor. Kendin yap dekorasyon fikirleriyle duvarlarınız, evinizin çeşitli birçok yeri sizin elinizden çıkmış çok tatlı eşyalarla renkleniyor. Biz de karşılaştığımız yaratıcı fikirleri sizlerle paylaşıp bir nebze olsun ilham vermek istedik.

ESKİ PALETLER MOBİLYA OLDU

Eskiler, ‘’Eski Çamlar Bardak Oldu’’ derdi. Yani çok şey değişti. Hatta o kadar değişti ki eski paletler mobilya oldu. Eski kullanılmayan bir paletin ev dekorasyonunda harika bir mobilyaya ya da oldukça kullanışlı dekoratif bir ürüne dönüşebileceğini fikri enteresan gelebilir. Ama palet dekorasyon fikirlerinin içerisinde masalar, koltuklar, sehpalar ve daha birçok farklı mobilya modeli bulmak mümkün.
Ahşap paletler, bir dönem farklı şekillerde kullanılıp zaman içerisinde eskidikten sonra atılan ya da bir kenara konulan parçalardır. Bunları geri dönüşüm projeleri kapsamında birçok farklı şekilde kullanabilirsiniz. Paletleri isterseniz hiç şeklini bozmadan sahip olduğu şekli ile kullanabilirsiniz. İsterseniz parçalara ayırıp birden fazla dekoratif ürün olabilecek şekilde kullanabilirsiniz.
Ayaklı ya da tekerlekli olmasını tercih ederseniz paletlerin altına köşelerine tekerlekleri ya da ayakları monte edebilirsiniz. Ahşap paletleri kullanmadan önce iyice temizlemek gerekir. Boyamak isterseniz de öncelikle zımparalamanız gerekmektedir. Gerisi hayal gücünüze ya da beğendiğiniz bir modeli yapabilmek için el becerinize kalıyor.

 

KARA TAHTA BOYASI

Okul hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan ve pek çoğumuzun anılarında önemli bir yer tutan kara tahtalar, yerlerini önce mürekkepli kalemlerle yazılan sert ve parlak beyaz zeminli tahtalara, bugünlerde ise akıllı tahtalara bırakarak öğrenim dünyasından ellerini tamamen çektiler. Öte yandan çok daha geniş bir dünyaya da şimdilerde yeni yeni adım atıyorlar.
Dekorasyon dünyasının en son keşifleri arasında yer alan kara tahtalar, ucuz, kolay ve zahmetsiz uygulanma yöntemiyle hayatımıza büyük bir renk getirmeye aday bir dekorasyon fikri olarak dikkat çekiyor. Piyasada kolaylıkla bulabileceğiniz kara tahta boyalarıyla dilediğiniz her türlü yüzeyi kara tahtaya dönüştürebilir, üzerine tebeşirle istediğiniz deseni çizebilir, yazıyı yazabilirsiniz. Üstelik tek seçeneğiniz siyah da değil, kara tahta boyalarının hemen her rengini bulmak mümkün.
Altındaki malzeme ya da doku ne olursa olsun, yeterince düz zemine sahip herhangi bir şeyin üzerinde kara tahta boyasını kullanabilirsiniz. Bu da demek oluyor ki, herhangi bir şeyi yenilemek için de kullanabileceğiniz en kolay yöntem onu kara tahtaya dönüştürmek. Unutmayın ki kara tahta boyaları klasik boyalara oranla çok daha kapatıcı ve şık bir görüntü sunarlar.
Kara tahtalar hemen her odada basit ve şık bir dekorasyon unsuru olarak kullanılabiliyor olsalar da, en önemli kullanım alanları hiç şüphesiz çocuk odaları ve çalışma odaları. Çalışma odanızda bir kara tahtaya yer verirseniz, duvarınızı adeta bir tür karalama defteri gibi kullanabilir, fikirlerinizi serbest bırakabilirsiniz.
Pek çok anne baba çocuklarının olur olmadık yerlere resim yapmasından, duvarları ve mobilyaları boyamasından şikâyet eder. Çocuk odasına koyacağınız bir kara tahta bu şikâyetleri götürmesi bir yana, çocuğunuzun yaratıcılığı önündeki tüm engelleri de kaldıracaktır.

 

KERESTEDEN FİKİRLER

Artık hemen her yerde inşaat çalışmaları yapılmaktadır. İnşaatların da olmazsa olmazı beşe onlardır. Yani 5cm’e 10cm ölçülerindeki ahşap kereste ya da daha farklı kalıp tahtaları kullanarak sehpa, oturak ve masa gibi kendin yap fikrinizi tam olarak böyle bir kaç malzeme ile yapabilmeniz mümkündür. İnşaat çalışmalarını özellikle belirtmem deki sebep gidip bir kaç tane isteyebilirsiniz. Kimsenin geri çevireceğiniz sanmıyorum. Yok ben isteyemem derseniz zaten birçok yerde uygun fiyata bulabileceğiniz malzemeler. Tek yapmanız gereken kafanızda bir model belirlemek ve boya ya da vernik ile istediğiniz rengi verdikten sonra internetten kolaylıkla bulabileceğiniz tekerler ile olabileceği gibi bir demir doğramacıda yaptırabileceğiniz ayakları monte etmek. Burada püf nokta bulduğunuz malzeme ile kolaylıkla yapabileceğiniz bir model seçmek ya da beğendiğiniz modele uygun kereste bulmak. Tabi ki özel olarak kesilmiş ve hazırlanmış bir ceviz masa kalitesi elde edemeyebilirsiniz. Ama kendi emeğinizle yapılmış, işinize görebilecek şık bir dekorasyon ürününe kavuşabilirsiniz.

 

YOSUN DUVARLAR

Uzun bir haftadan sonra hala yapmamız gerekenleri düşünüp endişeleniyorsak yumuşak yosunlardan tepelere bakıp derin nefesler alarak tüm düşüncelerden arınabiliriz. Bu arınmayı sağlayan yemyeşil “moss wall” yani yosun duvar olabilir. Evet. Yanlış duymadınız. Son zamanlarda yosun duvarlar dekorasyondaki trendlerin başında geliyor.
Japon Zen Budist rahipler binlerce yıl önce sakinliği sağlamak için yosun duvarları tapınaklarının bahçelerinde kullanırlarmış. Özgürlük hissi veren yosunların taşların ve duvarların üzerinde yetişmesine izin verirlermiş. Yosun, rahipler için uyum, yaş ve geleneği temsil ediyor.
Modern kentlerde hava kirliliği, nem ve yapay yüzeyler olan yerlerde, örneğin çatılarda, yürüyüş yollarında, beton duvar çatlaklarında yosunlar ve likenler kendiliğinden oluşuyor. Kötü şartlarda bile yosunlar ve likenler oluşmaya devam ediyorlar ve yavaşça oluşmalarına rağmen sonunda yeni bir hayat için yeni toprak oluşturuyorlar. İnternetten satın alabileceğiniz yaşayan yosunlar ile kendi duvar tablonuzu yapabileceğiniz gibi kendi yosun karışımınızı hazırlayarak ‘’Yosun Graffiti” bile yapabilirsiniz.
Eğer internetten hazır olarak alacağınız canlı ya da yapay yosun ile bir şeyler yapmak istiyorsanız hayal gücünüzü sadece onu ekleyeceğiniz dekor için kullanmanız yeterli olacaktır. Bu bir masa saati, tablo ya da duvar olabilir. Birkaç saat içerisinde istediğiniz dekoru elde edebilirsiniz.
Ama ben yosunumu da kendim üreteyim derseniz zaman biraz uzayıp, teferruata girebiliyor. Teferruatlı ama kesinlikle zor değil. Uygulaması oldukça basit. İlk olarak genişçe bir kaba parçalar haline ayırdığımız yosunları koyuyoruz ve bir miktar yıkıyoruz. Yosunları çevrenizdeki ağaçlardan toplayabilir ya da yine satın alabilirsiniz.
Yararlı bakteriler için yaklaşık 60 ml yoğurdu yıkanmış yosunların üzerine ilave ediyoruz. Yoğurt içerisindeki maya ve yararlı bakteriler yosuna yaşama için uygun koşullar sağlıyor.
Karışımımıza bir de su ilave ediyoruz. Hem sürülmeyi kolaylaştırmak hem de yosuna nemli bir yaşama alanı sağlamak için bu şart. Jel tozu ya da su jeli genelde bebek bezlerinin içerisinde kullanılan bir çeşit sıvı tutucudur. Karışıma eklemek için isterseniz bir bebek bezinin ortasını ayırarak içinden çıkan tozu kullanabilir ya da internet üzerinden satın alabilirsiniz.
Bu jeli kullanmadaki amaç karışımın biraz daha katılaşması ve sürülmesinin kolaylaşmasıdır. Karışımınızı blenderin en yüksek devrinde pürüzsüz olana kadar karıştırın. Karışımı genişçe bir kovaya boşaltın. Sonra istediğiniz alana çerçeveye ya da bir kalıp yardımıyla vereceğiniz şekil ile duvarınıza uygulayın. Birkaç hafta boyunca her gün sulamayı unutmayın! Evet. Yosun nemi en çok seven bitkilerden, bu nedenle duvardaki sanat eseriniz hafif yeşermeye başlayana kadar her gün sulayın. İşte bu kadar basit bir kaç hafta sonra kendi yosun duvar tablonuzu ya da yosun grafitinizi yapmış olacaksınız. İçerisinde sadece yararlı bitkiler olduğu için haşere barındırmayacak olan ama canlı ve istediğiniz uzunluğa geldiğinde artık bakım ve sulama istemeyen canlı bir dekorasyonunuz var. Fazlasıyla orjinal değil mi?

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir