DEKORATİF FİKİRLER

Share

Dekorasyon yalnızca yaşam alanlarınıza mobilya seçmek ve beğendiğiniz bibloları, vazoları ve aksesuarları yerleştirmekten ibaret değildir. Eğer evinizde kusursuz ve çağı yakalayan bir dekorasyon istiyorsanız renk şeması seçiminden mobilya tasarımlarına, avizelerden katmanlı ışıklandırma sistemlerine, desenlerden dokulara kadar hesaba katılması gereken pek çok etmen olduğunu hatırlamakta fayda var.

Öte yandan, her ev zaman zaman yenilik ister; bunun için yaşam alanlarınızın dekorasyonunu baştan aşağı değiştirmenize gerek yok tabii. Ama yine, yapacağınız değişimlerin bibloların yenileriyle değiştirilmesinden daha etkili bir estetik ferahlık ve daha çağdaş bir atmosfer getirmesini istiyorsanız o halde profesyonel dekoratörlerin de sık sık başvurduğu modern dekorasyon ipuçlarından ilham alabilirsiniz.

 

1-Sıra dışı parçalar

Ezber bozan aksesuarlar, sanat eserleri ya da kişisel eşyalar çağdaş dekorasyonların vazgeçilmez esaslarından biri. Bu tarz parçalar evinize kişisellik ve kendine has bir karakter katar ve sizi ve hayat tarzınızı daha iyi ifade eder.

 

 

 

 

 

 

 

 

2-Endüstriyel ışıklandırma

Özellikle tuğla gibi doğal ve endüstriyel doku veren duvarlara sahip olan odalarda kullanılan sokak lambalarını andıran, borularla uzatılan endüstriyel tasarımlı ışıklandırmalar mükemmel bir estetik sağlıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3-İleri dönüşüm

Doğaya olan duyarlılık her geçen gün artarken tüketim çılgınlığımız konusunda da yavaş yavaş bilinçleniyor ve nihayet frene basıyoruz. Bu sayede de farklı ve yeni dekoratif fikirler ortaya çıkıyor tabii. Bunlardan biri de ileri dönüşüm mobilyaları! Geri dönüşümden ilham alan bu akım, eski malzeme, mobilya ve aksesuarları atmak yerine yenileyerek farklı fonksiyonlarda kullanılmasını sağlıyor. Örneğin eski borulardan bir havluluk, ya da eski valizlerden bir sehpa, veya eski dikiş makinesi masanızdan bir dresuar yapabilirsiniz! Tamamen sizin hayal gücünüze ve el becerinize kalmış!

4-Doğadan ilham alarak, ama öldürmeden

Eskiden avlanılan hayvanların başları duvarları süslermiş, ya da vahşi kuşlar öldürülerek doldurulup birer dekorasyon malzemesine dönüşürmüş. Çok eskiye gitmemize gerek yok; hayvan postlarını bugün hâlâ halı olarak kullananların sayısı azalsa da, yok değil! Neyse ki bugün zevk ya da estetik için hayvan öldürmenin ne kadar yanlış olduğu konusunda çoğunluk olarak hemfikir olabiliyoruz. Evimizi dizayn ederken de doğadan ilham almanın elbette kötü bir tarafı yok, doğadan ilham almamız için de illa ki yerlere hayvan cesetleri sermemize, duvarlarımıza bir zamanlar canlı bir hayvanın kafasını asmamıza da gerek yok. Artık hayvan postu gibi görünen yapay dokumalar ve birbirinden güzel el işçilikleriyle farklı tasarımlarda duvarlarınızı süsleyebilecek hayvan kafası heykelleri moda!

5-Bırakın duvarlarınız konuşsun

Vintage tarzı, eski reklam ve afişleri andıran kabartmalı duvar panoları ya da mobilyanızla uyumlu bir duvar kağıdı evinize modern ve karakteristik bir doku katmanın harika yollarından biri!

6-Ahşap doğallığı

Ahşap mobilya ve aksesuarların, eskitme bir hava kattığı, modern ev dekorasyonunda yerini aldığı bir başka örnek. Ahşap malzemenin kattığı doğallık ile arka planda tuğla duvar veya kaplamanın beyaza boyanması müthiş bir ahenk içinde. Arka planı açık renk tonlarında tuttuğunuz sürece, öne çıkarmak istediğiniz farklı ve estetik değeri olan mobilyalarınızın dokusunu daha da vurgulayabilirsiniz. Yine dekoratif amaçlı estetik değer katan, dolap veya kitaplıklarınızda kullanabileceğiniz fonksiyonel bir ahşap merdiven, mobilyalarla aynı eskitme dilini kullanmış. Farklı ve öne çıkan mobilya tasarımlarını kullanmaktan çekinmeyin.

 

 

 

 

 

 

 

7-Epoksi evlerinize geliyor

Epoksi aslında reçine esaslı bir kaplama sistemi. Çoğunlukla sanayi alanlarında kullanılan bu kaplama, son yıllarda mağaza ve ev dekorasyonunda da karşımıza çıkıyor. Mekana ferahlık ve hijyen gibi pek çok özellik sağlıyor, bir fotoğrafı veya beğendiğiniz bir tabloyu bile zemine uygulayabiliyorsunuz. Özellikle ahşap, epoksi uyumu ile masa ve sehpalarda kendisini göstermeye başlayan epoksi artık evlerinize geliyor.

8- Avizeler fark katar

Aydınlatma iyi dizayn edilmiş her yaşam alanının en önemli unsurlarından biridir. Bir mekânı nasıl aydınlattığımız onu nasıl gördüğümüzü büyük oranda etkiler ve dekorasyonların karakterlerini ortaya çıkarır ve dekorasyonunuza fark katar. Ancak aydınlatma unsurlarını seçmek ve onlarla bir dekorasyon oluşturmak fonksiyonel bir gereksinimden daha fazlasını gerektirir. Işıklandırma unsurları şık tasarımları ile tek başlarına bile oldukça kuvvetli bir dekorasyon ögesi olabilirler.

9- Halı trendi

Tarihi insanlık kadar eski olan halının kullanımı, ev dekorasyonunda önemli bir yer tutar. İç mekanlarda kullanılacak olan halılar hangi stil ya da hangi mekan olursa olsun büyük fark oluşturur.

Her yıl trendleri güncellenen halıların dekorasyonda kullanımı yaratıcılığın sınırlarını zorluyor ve mekana odaklanmayı kolaylaştırıyor. Oturma odanız için nötr bir alan istiyorsanız, hafif tonlarda bir halı tercih etmek geleneksellik yerine yeni bir tarz oluşturacaktır. Vintage bir hava verecek halılar mekanınıza farklı bir görüntü sağlayacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

10-Tavanlar Renkleniyor

Evinizin dekorasyonunda büyük değişimler yapmayı sevmiyor ama yeniliklerden uzak kalma fikrine de sıcak bakmıyor olabilirsiniz. Bu düşünceye sahip pek çok insan duvarları için zamansız renkleri tercih eder. Bu renklerin tercihi de uzun yıllar boyunca trendler nasıl şekillenirse şekillensin ayak uydurmayı kolaylaştırır. Ev dekorasyon fikirleri arasında dikkat çeken uygulamalardan birisi renkli tavanlar. Kırık beyaz ya da şampanya rengi gibi zamansız renklerin kullanıldığı alanlarda geometrik desenlere sahip duvar kağıtlarının tavanlarda uygulanması oldukça yeni ve etkileyici bir fikir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir