DSİ’de ‘Yeşilçam’ Esintisi

Share

DSİ’de ‘Yeşilçam’ esintisi

Müzik dolu gece

Samsun Devlet Su İşleri 7. Bölge Müdürlüğü Türk Müziği Topluluğu, 34. seri konseri ile müzikseverlerle buluştu. Samsun Otizmli Çocuklar Derneği yararına verilen konserde, eski Türk filmlerinden tanınan şarkılarla adeta Yeşilçam rüzgarı esti

Tamamen yardım amaçlı konserler düzenleyen Samsun Devlet Su İşleri 7. Bölge Müdürlüğü Türk Müziği Topluluğu, 34. konserini Samsun Otizmli Çocuklar Derneği yararına verdi. Birbirinden değerli eserlerin seslendirildiği konser, dinleyicilerden tam not aldı. Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen anlamlı konserde, özellikle eski Türk filmlerinden tanınan parçalar seslendirilirken, fonda da filmlerden kesitler sunuldu.

  1. KONSER OTİZMLİ

ÇOCUKLAR İÇİN

Devlet Su İşleri 7. Bölge Müdürlüğü Türk Müziği Topluluğu 2002 yılında kurulmuş olup, Karadeniz’in ilk kadın koro şefi Hatice Sevtap Bayraktar’ın yönetiminde 33 seri konser düzenledi. Devlet Su İşleri personeli ve yakınları tarafından müziğe gönül vermiş kişilerden oluşan Devlet Su İşleri 7. Bölge Müdürlüğü Türk Müziği Topluluğu; sanatsal, kültürel ve sosyal işbirliği sağlamak amacı ile konserler veriyor. Türk müziğini unutturmamak, her dem canlı tutmak için faaliyet gösteren topluluk, bugüne kadar düzenlediği 33 konserin tamamını sivil toplum kuruluşları ve okul aile birlikleri yararına verdi. 34. konserini Samsun Otizmli Çocuklar Derneği yararına veren Devlet Su İşleri 7. Bölge Müdürlüğü Türk Müziği Topluluğu, dinleyicilere müzik dolu bir gece yaşattı.

SEVİLEN ŞARKILAR

İki bölüm olarak yapılan ve Hatice Sevtap Bayraktar’ın şefliğinde gerçekleştirilen konserde, İstanbul ve Yeşilçam temalı şarkılar karışık olarak icra edildi. Kimi zaman tek bir solist, kimi zaman bir düet, kimi zamansa koro eşliğinde seslendirilen şarkılarla dinleyiciler daha ilk dakikalardan itibaren mest olmaya başladı. Konser sırasında her şarkıya bir video görüntü eşlik etti. Saz ekibinin hicaz bir peşrev icra etmesi ile başlayan konserin ilk bölümünde, İstanbul’da Boğaz İçinde, Boğaziçi Şen Gönüller Yatağı, Ada Sahillerinde Bekliyorum, Sana Dün Bir Tepeden Baktım Aziz İstanbul, Adalardan Bir Yar Gelir Bizlere, Nasıl Geçti Habersiz, Yalancı Yarim, Sevemez Kimse Seni,  Ey Kiz Baluk Mi Aldun  ve Senede Bir Gün gibi birbirinden değerli eserler seslendirildi.

MUHTEŞEM KONSER

Muhteşem konserde otizme farkındalık yaratmak için özel bir sürprize de yer verildi. Meme Kanseri ile mücadele eden, bireysel olarak emek harcayan ve azmini yitirmeden yoluna devam eden solist, sözleri Jehan Barbur’a, Müziği ise Cahit Berkay’a ait, 1977 yapımı bir Atıf Yılmaz filmine de adını veren ve Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un “Kırmızı Eşarp” adlı romanından da uyarlama olan Selvi Boylum Alyazmalım’ı söyledi. Duygusal anların doruklara ulaştığı, gözlerin yaşardığı bu bölümde, Son Hıçkırık ve Samanyolu eserlerinin ardından nihavent eserlerine yer verildi.

ÖLÜMSÜZ ESERLER

Yoğun katılımla gerçekleşen konserin ikinci bölümünde de ölümsüz eserlere yer verildi. Alkışlar eşliğinde devam eden konserin ikinci bölümünde; İntizar, Artık Sevmeyeceğim,  Kulakların Çınlasın,  Adını Anmayacağım,  Seven Ne Yapmaz,  Kara Gözlüm, Sevemedim Karagözlüm, Ellerimden Ellerin Ayrılmasın, Bak Yeşil Yeşil, Aşkın Kanununu Yazsam Yeniden, Oyun Bitti, Benim Gözüm Sende şarkıları seslendirildi. Dinleyicinin alkışlarla eşlik ettiği konserde, Ataol Behramoğlu’na ait Aşk İki Kişiliktir adlı şiir de okundu.

Samsun Otizmli Çocuklar Derneği Başkanı Hatice Tozkoparan ve Başkan Yardımcısı Ayça Yüceer, konser için DSİ Türk Müziği Topluluğu’na ve Şef Hatice Sevtap Bayraktar’a teşekkür etti.

 

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir