Han ÇELİKCAN’ın Haberhayat ile Röportajı

Share

Han ÇELİKCAN’ın Haberhayat ile Röportajı

 

Türk pop müziğinin genç yeteneklerinden Han Çelikcan
Türk pop müziğinin genç yeteneklerinden Han Çelikcan “Sonsuza Kadar” şarkısı ve maxi single ile yakaladığı başarının ardından “Tek Eş” isimli yepyeni single’ını müzikseverlerin beğenisine sundu. “Tek Eş” şarkısında, sadakata giden yolda “Tek Eş”e varabilmek için bazı arayışlardan geçmeyi anlatan Han Çelikcan; özellikle yorumcu kimliği ile eleştirmenlerin dikkatinden kaçmadı. Kendi şarkılarını sıklıkla paylaşarak güçlü bir şarkı yazarı olduğunu da sergilemeye hazırlanan Çelikcan, HaberHayat’a özel açıklamaları ile sizlerle…HABERHAYAT: Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Müzikle uğraşmaya ne zaman başladınız?
HAN ÇELİKCAN:
 Doğduğumdan beri hatta doğmadan evvel de müzikle iç içeydim. Annem eczacı ama aynı zamanda çok iyi piyano çalar. Bana hamileyken ve bebekken belirli aralıklarla piyano çaldığını ve özellikle klasiklerin yanında Sezen Aksu şarkıları dinlettiğini de anlatır… Kendimi anımsayabildiğim ilk zamanlarda ‘Bir Kedim Bile Yok’u söylediğimi hatırlıyorum. Akabinde yine çok erken yaşlarda piyano dersleri almaya başladım. Hocam aynı zamanda Samsun Belediye Konservatuvarı Çok Sesli Çocuk Korosuna da katılmamı istedi. O zamana kadar kimse sesimin güzelliğini fark etmemişti. Bu koroya katılmamla yorumculuk serüvenim başladı. Üniversite yıllarımda iç mimarlık öğrenimime devam ederken, müzik kariyerime de İstanbul TRT Gençlik Korosu, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ve Haliç Üniversitesi Opera ve Şan Bölümünü de ekledim.HABERHAYAT: Single yapma kararını ilk ne zaman aldınız?
HAN ÇELİKCAN:
 2013 yılında O Ses Türkiye Yarışması’na katıldım. Yarışma sonrasında aldığım teklifler sonucunda bu kararı verdim. İlk single’ım ‘Sonsuza Kadar’ güzel bir aşk şarkısı olarak sevenlerin vazgeçilmezi oldu. Bazı TV kanallarında da sıklıkla çalındı. 2016 yılında düğünlerin şarkısı oldu.

HABERHAYAT: Yarışma sizin açınızdan nasıl sonuçlandı?
HAN ÇELİKCAN:
 Yarışma bana çok deneyim kattı. Murat Boz’un yarışma boyunca gösterdiği sıcaklığı yarışma sonrasında asla bulamadım. Single çalışmamı bitirip birkaç kez ulaşmak istediğimde yarışma öncesinde ne kadar ilişkimiz varsa sonrasında da o kadar olabileceğini anladım. Bu durum bana ‘Dante’nin Cehennem’ tanımını hatırlatır. Dante’ye göre; cehennem samimiyetsiz yakınlıktır. Kızgın mıyım? Asla! Çünkü bu tarz yarışmaların bir şov, jüri üyelerinin ve benim gibi yarışmacıların da bu şovun parçaları olduğumuzu çok iyi biliyorum. Yeni katılımcılara tavsiyem bunu akıllarından çıkarmamalarıdır.

HABERHAYAT: Peki, yeni çalışmanız ’Tek Eş’in hikayesinden bahseder misiniz?
HAN ÇELİKCAN:
 Paris’te tanıştığımız ve çok yakın arkadaşım olan Elçin ile beraberce bir şarkı yaptık. İnşallah bu baharda çıkaracağız. Onun demosu için aranjörüm Sonay Yağız ile çalışmaya başladığımızda, Sonay’ın gitarında dolaştığı bir melodi bana başlangıç oldu. Neye niyet neye kısmet, diğer şarkının demosunu yapmaya başlamadan bu şarkıyı bitirdik. Sözler ve melodi adeta aktı. Şarkının hikayesi tamamen beni yansıtıyor. Aşkın son durağında tek eşli yaşama inanıyorum, onun için çok seçiciyim.
‘Kalp gezer kaç kişiyi, ait olması gereken tek eşini, arar arar arar durur bulamaz…’

HABERHAYAT: Şarkının klip hikayesini ve hangi yönetmenlerle çalıştığınızı anlatır mısınız?
HAN ÇELİKCAN:
 Birçok klibe imzalarını atan İdil Dizdar ve Said Dağdeviren’le çalıştık. İkisinin birleşen pozitif enerjilerinle güzel bir hikaye ortaya çıktı. Klipte dört ayrı tiplemeye sahip bir Han’ı oynadım. Güzel ve farklı bir deneyim oldu. Son derece natürel ve beni yansıtan bir klip olduğu için çok zevkle çalıştım.

HABERHAYAT: Sektörde zorlandığınız durumlar oldu mu?
HAN ÇELİKCAN:
 Her sektör ve her meslek grubunda olan zorluklar tabii ki de var. Müzik sektöründe belki biraz daha fazla ama gülü seven dikenine katlanır.

HABERHAYAT: Müzikle ilgilenmeye başladığınızda ve single projeni hazırlarken tarzından etkilendiğiniz isimler oldu mu?
HAN ÇELİKCAN:
 ‘Tek Eş’ single projemi hazırlarken, Fransız şarkılarını çok dinliyordum, özellikle de Zaz’ı. Akdeniz ve Fransız şarkılarının biraz etkisi oldu diyebilirim. Çok hareketli parçaları da dinlemeyi sevmeme rağmen duygusal ve slov şarkıları seslendirmekten daha büyük zevk alıyorum. Sezen Aksu, Andrea Bocelli, Zaz, Sting vazgeçilmezlerim.

HABERHAYAT: Bundan sonra bir albüm projesi olacak mı yoksa single çalışmalarıyla mı devam edeceksiniz?
HAN ÇELİKCAN:
 Her yorumcunun gönlünde yatan gibi tabii ki albüm yapmak en büyük hayalim. Ama teknolojinin geliştiği bu dönemde her şey çok hızlı tüketiliyor. Bu nedenle bir müddet daha single çalışmalarımla devam etmek istiyorum. Sözü ve müziği bana ait ve bazı arkadaşlarımla da ortak çalışmalarım olan şarkılarım var. Hepsini sırasıyla sizlerle paylaşmayı sabırsızlıkla bekliyorum.

HABERHAYAT: Son dönemdeki çalışmaları nasıl buluyorsunuz, takip ettiğiniz isimler var mı?
HAN ÇELİKCAN:
 Bu çalışmaların büyük emekler sonucunda ortaya çıktığını en iyi bilen ve takdir edenlerdenim. Onun için asla kıyaslama, beğenmeme gibi bir düşüncem olamaz. Hepsi kendi kulvarında çok güzel ve değerli isimler. Sezen Aksu, Bülent Ortaçgil, Birsen Tezer, Özdemir Erdoğan’ı yeni isimlerden ise Sema Şener ve İlyas Yalçıntaş’ı severek dinliyorum.

HABERHAYAT: Son olarak neler söylemek istersiniz?
HAN ÇELİKCAN:
 HaberHayat’ta emeği geçen herkesi tebrik ederim. Umarım okurların beğeneceği, keyifle okuyacağı bir röportaj olmuştur. Herkese sevgiler…
Mehtap YILDIZ

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir