EDİTÖRÜN YAZISI – EKİM 2019

Share

Çocuklarımıza sevmeyi öğretelim…

Çocuğunuza sevmeyi mi öğretmek istiyorsunuz? O zaman önce onu sevmeli ve bunu ona hissettirmelisiniz. Kim çocuğunu sevmez ki? Kayıtsız, şartsız deriz ve severiz.

Birçok şeyin fazlası zararken, sevgi öyle mi? Sevgi şifadır, sevgi güçtür, sevgi değişimin sihridir derken ne güzel de özetlemiş Hz. Mevlana sevgiyi.

Ne kadar çok severseniz o kadar çok sevilirsiniz bu hayatta. Bizler yetişkin olarak sevildiğimizi karşılarındakinin konuşmalarından, davranışlarından anlayabilirken, çocuklarımızın bunu hissetmesini beklemek pek de mümkün olmuyor. Bu sebeple sevgimizi açıkça belli etmeli ve bunu sık sık dile getirmeliyiz. Beden dilimizle de hissettirmeli ve yaşatmalıyız. Kalbimizden geçirdiğimiz o duyguyu açık bir şekilde sözlü olarak dile getirebilmeli ve doyasıya seni seviyorum diyebilmeliyiz.

Büyük İslam düşünürü, Mevlana, çocukların henüz bebeklik döneminde annelerinin sözleriyle kulaklarının dolduğunu, büyüyünce de bu sözler ve üslupla konuştuğunu belirterek, annelerin çocukları üzerindeki etkisinin önemini vurguluyor ve dile getiriyor.

Hal böyle olunca annelere yine büyük bir sorumluluk düşüyor. İlk eğitimi vermelerinden dolayı da sanki hiçbir şey anlamaz gibi görünen çocuklarına, çok hassas ve olumlu üslupla davranmaları gerektiği ortaya çıkıyor annelerin. Ve sonrası tabi..

Şöyle bir baktığınızda göreceksiniz ki çocuklarımız bizim yansımamızdır aslında. Onların nasihatten çok, iyi bir örneğe ihtiyaçları vardır.

Çocuk büyüdükçe etkilendiği ve örnek aldığı kişi sayısı da haliyle artıyor. Anne, baba, abla, ağabey, dayı, teyze, amca, hala, aile büyüklerimiz ve hatta öğretmenleri derken, onların içinden en sevdiğini rol model alan bir birey ortaya çıkıyor zamanla. Hepsinin elindeki tek sihirli anahtar elbette ki SEVGİ..

Ne olursa olsun sevgi her şeydir ve he zaman her yerdedir.

Çocuğunuza sevginizi gösterebilmenizin en iyi yolu ona zaman ayırmaktan geçiyor. Onlarla birebir paylaşacağınız ve sadece onlarla ilgileneceğiniz bir zaman dilimini mutlaka yaratmalısınız. Sevginizi sözlerinizle olduğu kadar davranışlarınızla da göstermelisiniz. Çocuğunuza vereceğiniz en değerli hediye ilginiz, zamanınız, yanağına kondurduğunuz sıcacık bir öpücük ve sevgi dolu bir kucaklamadır aslında.

Sevgi dolu, birbirini dinleyen, hoşgörülü ailelerde büyüyen çocuklar, sosyal hayatta da daha aktif, arkadaşları ile iletişimlerinde daha etkin, daha girişken, yaratıcı fikirler ileri sürebilen, karşısındakine sevgi ve saygı gösteren ve de açıkça fikirlerini söyleyebilen bireyler oluyor.

Ulu Önder Atatürk Bursa ziyaretinde kendisini bekleyen çocuklara ; “Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.” Derken onlara verdiği önem ve değeri özetle anlatmıştır.

Sevgiyle Kalın..

Yalçın Özen

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir