Ekmeğimi Hep Müzikten Kazandım

Share

Müzik Benim Aşkım, Nefesim, Mesleğim…

 

Arabesk müziğin tekrar yükselişe geçtiği bu son dönemde, sesiyle ve duruşuyla fark yaratacak bir isim Adnan Orhan. 9 yaşından beri sahnelerde olan ve şimdilerde yeni albümü “Senin Adın Aşk“ı dinleyicileriyle buluşturmanın heyecanını yaşayan yakışıklı şarkıcı müzikal hayatını anlattı.

 

HABERHAYAT: Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

ADNAN ORHAN: Gaziantep doğumluyum. 5 kardeşli bir ailenin ikinci çocuğuyum. Çok küçük yaşlardan beri müzik benim en büyük tutkum. İlkokul birinci sınıfta sesim güzel diye anneler günü etkinliğinde bana şarkı söylettiler. Mikrofonla ilk tanışmam böyle oldu. O kadar küçüktüm ve o kadar heyecanlıydım ki mikrofonu bile tutamadım, öğretmenim tuttu. Gerek okul gerek ailem tarafından hep müziğe yönlendirildim. Sesim güzel diye sınıf öğretmenim matematik dersinde bile; hadi çocuklar çok sıkıldı bir kendimize gelelim, diye bana şarkılar söyletirdi. 8 yaşında şan dersleri almaya başladım. Bir sene sonra Gaziantep’in her köşesinde ismim biliniyordu. Aile çay bahçelerinde, gazinolarda, düğünlerde vs. sahneye çıktım. Gaziantep’te yerel TV ve radyolarda birçok programa konuk oldum.

 

HABERHAYAT: Erken yaşlardan beri sahnedesiniz. Bir dönem çocuk şarkıcıların popüler olduğu zaman albüm çıkarmış hatta İbo Show’a katılmıştınız. Nasıl bir dönemdi?

ADNAN ORHAN: Müzik sektörünün geçmişine baktığımızda dönem dönem çocuk furyası hep olmuştur. Bende 90’lı yılların ortasında yine bir çocuk furyası döneminde, ailemin verdiği destekle böyle bir yola çıktım. Çünkü zaten 8,9 yaşından itibaren Antep’te sahneye çıkıyordum. Kimsesiz çocuklarla alakalı, bir sosyal sorumluk albümü çıkardım. Büyük bir İbrahim Tatlıses hayranıydım, hala da öyleyim. Müziği bu kadar sevmem de kendisine olan hayranlığımın çok etkisi olmuştur. O dönem kendisiyle tanışma ve programına konuk olma onurunu da yaşadım.

 

HABERHAYAT: Müzisyen olmasaydınız ne olmak isterdiniz? 

ADNAN ORHAN: Ben ekmeğimi hep müzikten kazandım. Müziğin dışında başka bir mesleğim olmasını hiç istemedim. Müzikle yattım müzikle kalktım. Maddi manevi çok zorluklar yaşadım, vazgeçemedim.

 

HABERHAYAT: Pop Star Alaturka ve O Ses Türkiye’ye de çok konuşulan performanslara imza attınız. Nasıl bir deneyimdi sizin için?

ADNAN ORHAN: Hayatımda güzel bir anıydı ikisi de… Dediğim gibi çok küçük yaşlardan beri müzik hayatımın merkezinde. Müzik çalışmalarıma 2008’e kadar Antep’te devam ettim. 2008 yılında Pop Star Alaturka yarışmasına katıldım. Bu yarışma benim için İstanbul’a gelmek ve müzik çalışmalarımı bir adım öteye taşımak için bir adımdı. Ciddi bir altyapı oluşturmuştum. Nitekim yarışmada finale kaldım. O Ses Türkiye’ye de 2015 yılında katıldım. Orada da yarı finale kadar gittim.

 

HABERHAYAT: Herkesin single çıkardığı bir dönemde albüm yapma cesareti gösterdiniz.  ‘Senin Adın Aşk’ nasıl bir albüm?

ADNAN ORHAN: Çünkü ben arabesk müziği sevdiğim kadar türkülerimizi de çok seviyorum. Ülkemizin her bir yöresinin kendine has tavrı, duygusu, şivesi ve anlatım biçimi var. Hepimiz Türkçe konuşuyoruz ama mesela Kırşehirli rahmetli Neşet Ertaş,  o yöreye ait öyle bir ifade kullanır ki türküye çok başka bir samimiyet katar.

Arabeski okuyup icra edebildiğim gibi bizim öz  müziğimiz olan türkülerimizden de dinleyicime ikram etmek istedim. Albümde 6 şarkı var ve  her şarkıda başka bir Adnan var. Yıldız Tilbe’nin iki şarkısına cover yaptım. ‘Emi’ klip şarkımız. Albüm bazında ilk defa bir erkek tarafından seslendirildi. ‘Yürü Anca Gidersin’ de albümün hareketli şarkılarından.

Selami Şahin’in yazıp bestelediği ‘Dur’ isimli baba arabesk, yepyeni bir şarkımız var. Albüme adını veren ‘Senin Adın Aşk Yarim’ buram buram aşk kokan, tüm sevenlerin sevdiğine armağan edebileceği, iddialı bir şarkı. Türkü formatlı bir şarkımız da; ‘Urfalı mısın’. Bu iki şarkının da sözleri Şenol Eşref müziği Yıldıray Mülayim’e ait. Son olarak çok güvendiğim hareketli bir şarkı daha var; ‘Formalite’ sözleri Yusuf Bulut bestesi Uğur Bayar’a ait.

HABERHAYAT: Albümün ilk klibini bir Yıldız Tilbe şarkısına, “Emi”ye çektiniz. Şarkının klip hikayesini anlatır mısın, klipte yönetmen olarak kiminle çalıştınız?

ADNAN ORHAN: Klibimizi Kemal Başbuğ yönetti. Çekimlerimiz iki gece sabaha dek sürdü. İlk gece dış çekimde çok üşüdük, hava çok soğuktu. Buradan da bu vesileyle sabah kadar benimle beraber üşüyerek çok harika bir iş çıkaran tüm ekibe teşekkür ediyorum. Galata köprüsü, Haliç sahili, Karaköy, Nişantaşı ve Riva’da oldu çekimler. Muhteşem bir klip çıktı ortaya. Çok samimi, doğal,  içimize sinen bir klip oldu. Seyircinin de o samimiyeti o sıcaklığı hissedeceğine eminim.

 

HABERHAYAT: Hayatınızı dönüm noktası dediğiniz bir an var mı?

ADNAN ORHAN: Yapımcım, menajerim, ağabeyim, Mehmet Tosunoğlu namı diğer BYMEHMET’le tanıştığım gün hayatımın dönüm noktasıydı. Biz bir kader birlikteliği yaptık, ben kendisine ‘Kaderdaşım’ diyorum. Çünkü 26 yıllık bu müzik yolculuğumda onunla tanıştığım güne kadar tek başınaydım. Ailem ve dostlarımın desteği dışında bana yapımcı sıfatıyla,  bütün kalbiyle inanan, güvenen tek kişi BYMEHMET olmuştur.

Bu vesileyle albümümüzün genel müzik yönetmenliğini yapan usta müzisyen Namık Taşpınarlı’ya da teşekkür etmek isterim. Namık Baba’da, (sanatına ve kişiliğine hürmeten kendisine ‘Namık Baba’ diyorum) bana çok inandı ve destek oldu. Yıllardır hayalini kurduğum birbirinden kıymetli isimlerle bu albümde çalışmama vesile oldular. Çok güzel bir ekip olduk, biz bir aileyiz. Birlikte çok güzel şeyler başaracağımıza inanıyorum.

 

HABERHAYAT: Müzikle ilgilenmeye başladığında ve albüm projeni hazırlarken tarzından etkilendiğin isimler oldu mu?

ADNAN ORHAN: En başta İbrahim Tatlıses. Çocukluğumdan beri tavrından tarzından etkilendiğim ilk isimlerden birisidir. Ferdi Tayfur, Müslüm Gürses, Orhan Gencebay da keza öyle… Bunlar çocukluğumuzun duayen isimleri. Bu isimlerin yanı sıra Neşet Ertaş’ı ayrı bir yere koymak isterim. Kadın türkücülerimiz içinde beni en etkileyen rahmetli Nuray Hafiftaş ve Zara’dır. Yıldız Tilbe’nin de hayranıyım, şarkılarında özellikle okurken kendimi buluyorum. Sanki benim için yapılmış şarkıları. Tabii hepsini burada sayamadığım çok önemli  isimler de var. Yani ben Cengiz Kurtoğlu da dinlerim Şebnem Ferah da.

 

HABERHAYAT: Bu kadar yoğunlukta özel hayatınıza vakit ayırabiliyor musunuz?

ADNAN ORHAN: Bu aralar müzikle yatıp müzikle kalkıyorum. (Gülüyor)

 

HABERHAYAT: Sosyal medya ile aranız nasıl? Sevenleriniz sizi hangi hesaplardan takip edebilir?

ADNAN ORHAN: Sosyal medyayı kullanmayı seviyorum ama hızına yetişemiyorum bazen. Çok önemli bir iletişim aracı günümüzde. Instagramı ben kullanıyorum ama diğer hesaplar için çalıştığımız Sosyal medyada uzman bir ekibimiz var.

 

HABERHAYAT: Son olar eklemek istediğiniz bir şey var mı?

ADNAN ORHAN: Samsun Haber Hayat Dergisine teşekkür ediyorum.  En kısa sürede şehrinize gelip konser vermek dileğiyle bütün Samsun’a sevgililer, selamlar…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir