Ekranların Emsalsiz Programı ‘Engelsizsiniz’ 8. Yaşında!

Share

Televizyon ekranlarından benzerine pek rastlanmayan örnek program ‘Engelsizsiniz’ 8. yaşını kutluyor.

Haber: Yasir BABA

Haberaks TV’de Mete Kahraman tarafından hazırlanıp sunulan ‘Engelsizsiniz’ programı ekranlardaki 8. yılını doldurdu. Benzeri bulunmayan program, ele aldığını konularla ve davet ettiği konuklarla toplumda gözden kaçan birçok hassas konuya dikkat çekiyor.

Kendisi de bir engelli olan programın sunucusu Mete Kahraman ‘Engelsizsiniz’in hikayesini HaberHayat Dergisi’ne anlattı. Kahraman, “Yirmi sene önce geçirdiğim kaza sonucu engelli oldum ve yüzde 98 ağır engelli raporu aldım. Bana kalan sadece yüzde 2 oldu ve ben bu yüzde 2 ile ne yapabilirim diye düşünmeye başladım. Bana ‘Konuşabilirsin’ dediler. Slogan zaten yıllar öncesinden yazılmış; ‘Acımak sizin; susmak bizim suçumuz’ Ve konuşmaya başladık. Tercümanımız sevgili Murat Tekin de eklenince, bir engeli daha kaldırdık. Böylece 8. yıla geldik” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“ENGELLİLER YAŞAMIN HER ALANINDA VAR OLABİLİR”

Yaşadığı onca zorluğa rağmen hayata tutunan ve bir an olsun yüzünden tebessüm eksik olmayan program sunucusu Mete Kahraman, ‘Engelsizsiniz’ programını ekranlarına taşıdığı için Haberaks TV yöneticilerine ve çalışanlarına teşekkür ederek, engellilerin toplumda var olabileceğini söyledi.

Kahraman, “Bu program Samsun Haberaks TV’nin değerli yöneticileri ve bilhassa yayında emeği geçen, insanlık adına örnek olacak çalışanlarıyla ve konuklarıyla özel. Bu program, tekerlekli sandalye bağımlısı, yüzde 98 ağır bedensel engelli heyet raporuna sahip, kalan yüzde 2’lik kısmında ise alt çene kemiği olan, zihinsel olarak da bir kısmı down sendromlu, bir kısmı otistik, bir kısmı cp’li, bir kısmı lösemi, bir kısmı doğuştan felçli, bir kısmı sonradan felçli, bir kısmı cam kırığı, bir kısmı can kırığı, elleri ve kolları olmayan, kör, sağır, yatalak olan, insanlık dışı her şeye muhalefet, doğuştan öteki olup, insan olmaya çalışan, , toplumda bu durumdaki bir bireyin bile yani engellilerin yaşamın her alanında var olabileceğini, ön yargıları yıkmak, insanların görünüşe aldanmamalarını anlatmaya ve küçük de olsa bir farkındalık yaratmaya çalışan, başka da hiçbir amacı olmayan, seviyeli, yapıcı ve her türlü eleştiriye açık biri tarafından sunuluyor. Tüm bunları acımanız için ya da duygu sömürüsü yapmak için değil; toplumda bu durumdaki bir bireyin hayatta var olabileceğini göstermek için söylüyorum. Engelliler yaşamın her alanında var olabilirler” şeklinde konuştu.

ENGELLİLERİ ZİYARET EDİN”

Engelsizsiniz programını hazırlarken sadece engelliler değil çok farklı konularda farkındalık oluşturmayı amaçladığını belirten Kahraman, “Bir el tuttuğun zaman, birisine iyi geldiğini anladığında, “İnsan” olmanın özüne dönüp için çağlıyor ya. Bu duyguyu bilemeyenler büyük bir hazzı hiç tadamadan göçüp gidiyorlar. Bu hayatı birlikte daha güzel bir şekilde yaşamak için herkesin yapacağı bir şey mutlaka vardır. Atalarımızın dediği gibi; ‘Az veren candan çok veren maldan’ Önemli olan niyet. Eğer engellilere destek olmak istiyorsanız; önce onları tanıyın. Yaşadığınız yerlerde bulunan çeşitli dernekleri ziyaret edip onların bir çayını için ve neler yapabileceğinizi görün. Bu kısa ziyaretinizin bile sizin ve onların hayatına güzellik adına neler katacağını yaşayınca göreceksiniz. Böyle yaptığınız zaman samimiyetinizin ve iyi niyetinizin sömürülmesine de izin vermemiş olacaksınız” ifadelerini kullandı.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir