EKRANLARIN TANINAN YÜZÜ; GÜLŞAH YAVUZ

Share

Program yapımcılığından dizi oyunculuğuna kadar medyada
kameranın önü ve arkasının birçok alanında görev yapan Gülşah Yavuz,
medya sektöründeki tecrübelerini anlattı.
Çocukluğundan beri medyanın içinde olmayı hayal ettiğini belirten Yavuz, HaberHayat Dergisi’ne özel açıklamalarda bulundu.
Yasir BABA

HABERHAYAT: Sizi tanıyabilir miyiz?

GÜLŞAH YAVUZ: 20 Ağustos 1987 Kocaeli doğumluyum. Ailemin tek çocuğuyum. Tüm eğitim hayatımı İstanbul’da tamamladım. Beykent üniversitesi Radyo-TV programcılığı mezunuyum. Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünü de bitirmek üzereyim. Oyunculuk eğitimi dışında Başkent İletişim Bilimleri Akademisi’nde TRT Spikeri ve Eurovision Sunucusu Bülent Özveren, TRT Spikeri Çiğdem Kiziroğlu, TRT Spikeri ve seslendirme sanatçısı Müge Oruçkaptan, TRT Spikeri Nuran Kutlubay, TRT Spikeri Elçin Temel, TRT Spikeri Rıza Okur, TRT Spikeri Fulin Arıkan, CNN Türk Spikeri Tunç Arslanalp, Ali İpin ve Best FM program sunucusu Ceyhun Yılmaz gibi çok değerli isimlerden diksiyon-sunuculuk ve spikerlik eğitimi aldım. Ancak sunuculuk ya da spikerliğin eğitimle olunabilecek bir şey olduğuna inanmıyorum. Yani ben spikerlik kursuna gideyim, kesin spiker olurum diye bir şey söz konusu değil. Sizin bir özelliğiniz ya da yeteneğiniz vardır ve bunu aldığınız eğitimlerle destekleyerek kendinizi daha da geliştirirsiniz.
11 yıldır sektörde olan biri olarak meslek hayatıma özellikle bu işin mutfak kısmında Kanal D’de “Ebru Şallı ile Yaz Keyfi” “Genç Magazin” adlı programlarda staj yaparak başladım. Ardından TRT Çocuk “Öğretmenim Canım Benim” de yönetmen yardımcılığı, yardımcı oyunculuk-oyuncu koçluğu, seslendirme, “Orada Kimse Var mı?” adlı tiyatro oyununda oyunculuk, TRT Müzik – Müzik Magazin (sanatçılarla özel röportajlar),Müzik Haber, Renkler, TRT OKUL – Kampüs Aktüel programlarının haber sorumlusu ve muhabirliğini, Fashion One: Boat Show adlı programın sunuculuğu yaptım. Daha sonra Sevgili Demet Sabancı Çetindoğan’ın sahibi olduğu Türkiye’nin ilk turizm ve tatil kanalı World Travel Channel’da 2,5 yıl canlı yayın program sunuculuğu ve yine aynı kanalda her hafta yayınlanan sinema programı “Sinemix”in hem sunuculuğunu hem de editörlüğünü yaptım.
Sunuculuğun yanı sıra 4 yıldır da oyunculuk yapıyorum. 3 sezon Poyraz Karayel adlı dizinin haber spikerliğini yaptım. Genelde birçok dizide haber spikeri olarak ekrana geliyorum çünkü benim için haber spikerini oynamak bir rol değil ben zaten yine kendi işimi yapıyorum. ‘Şevkat Yerimdar’da Füsun, Kiraz Mevsimi’nde Gaye, Zengin Kız Fakir Oğlan’da Zeynep, Kanatsız Kuşlar’da Selin, İkisini de Sevdim’de Senem, Çilek Kokusu’nda Mine, Aşk Yeniden’de Derya, Kiralık Aşk, Hayati ve Diğerleri, Adı Zehra, Kardeş Payı, Güllerin Savaşı, Paramparça, Kalbimdeki Deniz, Türk Malı, okurlarınızın beni hatırlayabileceği birkaç dizi ve karakter. Sunuculuk ve oyunculuk dışında bir de ‘Etkili Konuşma ve Diksiyon dersleri vermekteyim.

HABERHAYAT: Neden Medya?

GÜLŞAH YAVUZ: Medyada olmak benim daha çocukken aklıma koyduğum bir şeydi. İyi bir televizyon izleyicisiydim. İzlediğim her program için “Bir gün ben de bu programların içinde olacağım mutlaka benim de katkım olacak” derdim. Hiçbir zaman doktor ya da öğretmen olmalıyım demedim. Çevremdeki insanlar da, “Sen büyüyünce mutlaka spiker olmalısın” derdi. Yani öyle “Büyüyünce doktor ol, öğretmen ol “ diyen kimse olmadı. Akıcı konuşan bir çocuktum. Okulda Türkçem hep çok iyiydi. Okunması gereken bir şey varsa mutlaka ben okurdum. Yeni tanıştığım kişilere sorduğum sorularla aslında daha ilkokul zamanlarımda röportaj yapmaya başlamışım. Sadece televizyon değil aslında radyo da hayatımdaydı. Eski kasetlerin arasına anons çeker radyodaki müzikleri kayıt alır kendimce radyo programı yapardım. Çok istedim medyanın içinde olmayı, sunucu olmayı. Sonuç olarak uzun yıllardır istediğim sektördeyim.

HABERHAYAT: Medya sektöründe hemen her alanda tecrübeye sahipsiniz? Bize biraz kendi tecrübelerinizden yola çıkarak medyayı anlatabilir misiniz?

GÜLŞAH YAVUZ: Medya gerçekten bambaşka bir dünya. Bir kere çok eğlenceli. Her işin kendine göre zorluğu vardır ancak medya içindeyseniz bir kere çok sabırlı olmanız gerekiyor ve kesinlikle zamanı unutmanız gerek. Çünkü işinizin ne zaman biteceği hiçbir zaman belli olmuyor. Çok geç saatlere kadar devam eden hatta sabahlara kadar süren dizi ve program çekimleriniz olabiliyor. Eğer gerçekten medya içinde yer almak istiyorsanız bir kere işinizi çok sevmeniz gerek. Diğer yandan insanların egolarıyla savaşabilecek gücünüzün de mutlaka olması gerek. Çünkü hem eğlenceli hem de çok acımasız bir sektör.

HABERHAYAT: Ekran önünde olmak mı, ekran arkasında olmak mı sizi daha çok mutlu ediyor?

GÜLŞAH YAVUZ: Ekranda olmak beni her zaman daha mutlu ediyor. Çünkü insanlara bir şeyler anlatmak, kendi hazırladığım programı sunmak acayip keyifli.

Gerçekten çok iyi isimlerle oynama fırsatım oldu. Her biri benim için birer hoca çünkü ben dizi setlerini oyunculuk açısından bir okul olarak görüyorum.

HABERHAYAT: Son yıllarda youtube ve youtuberler hayatımızda önemli bir yer kaplamaya başladı. Siz youtuberların bu yükselişini nasıl değerlendiriyorsunuz?

GÜLŞAH YAVUZ: Doğru bir içerikle belli kitle yakalandıktan sonra kesinlikle müthiş bir iş. Çünkü insanlar artık televizyondan daha çok youtube videolarını izliyor. Biz de geçtiğimiz günlerde “Bunu Da Konuşalım” adında bir youtube kanalı açtık. İçeriğinde eğlence, teknoloji, müzik, gezi, sanatçılarla söyleşilerin yer aldığı videolar hazırlamaya başladık. Daha çok yeni bir şey çekerken çok keyif alıyoruz. İlerleyen zamanlarda kanalımızı daha da eğlenceli bir hale getirmeyi planlıyoruz.

HABERHAYAT: Birçok dizide yer aldınız. Türkiye’de dizi sektörü işler nasıl ilerliyor?


GÜLŞAH YAVUZ:
Ülkemizde dizi sektörü gerçekten çok zor. Çekimler her hafta bir sinema filmi çekiyormuş mantığıyla ilerliyor. Dolayısıyla set çalışanları gece gündüz demeden çalışıyor. Çünkü bölüm süreleri 120 dakika oldukça uzun. Yabancı dizilere baktığınızda süreleri 40 dakika. Sitcomlar 20 dakika. Özetleri 20 saniye – 1 dakika arasında değişiyor. O da hatırlatma amaçlı. Bize baktığımızda dizi özetleri bile neredeyse bir bölüm kadar uzun. Bir dizinin temelini senaryo oluşturmalı ne yazık ki biz de senaryodan daha çok karakter önemli. Bir karakter ne kadar güçlüyse dizi ona göre şekilleniyor. Adıyla hiçbir alakası olmayan diziler izliyoruz. Geçmişte yılda 20 dizi yayına girerken şimdi 60 üstü dizi yayına giriyor. Bunların hangisi kaliteli hangisi değil bunun ayrımını yapmak haliyle seyirciye düşüyor. Zaten tutmayan bir dizi daha 2.bölümünde yayından kalkıyor.

HABERHAYAT: Gelecek hedefleriniz nelerdir?

GÜLŞAH YAVUZ: Yıllardır sektörde edindiğim tecrübelerimi öğrencilere aktarmak adına üniversitelerde ders vermek istiyorum.

HABERHAYAT: Birçok tecrübeli kişiler ile birlikte oynadınız? Beraber oynadığınız sanatçılar arasında sizin için özel olan biri var mıdır?
GÜLŞAH YAVUZ: Gerçekten çok iyi isimlerle oynama fırsatım oldu. Her biri benim için birer hoca çünkü ben dizi setlerini oyunculuk açısından bir okul olarak görüyorum.

HABERHAYAT: Samsun’a daha önce hiç geldiniz mi? Samsun hakkında düşünceleriniz nelerdir?

GÜLŞAH YAVUZ: Evet, 2016 yılında Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlıklı Hayatı Teşvik ve Sağlık Politikaları Derneği işbirliği ile planlanan ve Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından koordine edilen “Fiziksel Uygunluk Karnesi ve Fiziksel Aktivite Reçetesi Liderlik Programı’nın” sunuculuğunu yapmak için gelmiştim. Program yoğunluğu sebebiyle maalesef gezme fırsatım olamadı ancak oldukça modern bir şehir olduğunu söyleyebilirim.

HABERHAYAT: Son olarak dergimiz okurlarına seslenmenizi istersek, neler söylemek istersiniz?

GÜLŞAH YAVUZ: Hayvansever biri olarak, sokak hayvanları için bir kap su ve mamayı çok görmemelerini ve onlara sevgi ile yaklaşmalarını, çocuklarına hayvan sevgisini aşılamalarını rica ediyorum.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir