Elif ÖZKUL; Sevilen Oyuncu

Share

Sevilen oyuncu Elif Özkul

Sevilen oyuncu Elif Özkul, hafızalara kazınan Kara Sevda dizisindeki Sema karakteri ile dikkatleri üzerine çekti. Ardından bir dönem dizisi olan Payitaht Abdülhamit’te canlandırdığı Fehime Sultan karakteri ile başarısını perçinledi. Şimdilerde yeni projelerle izleyici ile buluşmaya hazırlanan genç ve yetenekli oyuncu Elif Özkul, oyunculuk serüveni, projelerini ve hakkında merak edilen her şeyi HaberHayat okuyucuları ile paylaştı.

HABERHAYAT: Sizi tanıyabilir miyiz? Kendinizden biraz bahseder misiniz?

ELİF ÖZKUL: Osman Yağmurdereli Sanat Akademisi’nden temel oyunculuk eğitimi aldım. Aynı zamanda Hilal Saral hocamdan oyunculuk eğitim aldım. İlk projem Kara Sevda oldu. Dizide 17 bölüm Sema karakterini canlandırdım. İkinci projem Payitaht Abdülhamit oldu. Orada da Fehime Sultan karakterine hayat verdim.

HABERHAYAT: Şu an neler yapıyorsunuz. Çalışmalar nasıl gidiyor?

ELİF ÖZKUL: Payitaht Abdülhamit’te 39 bölümü bitirdim. Şu an bir dinlenme dönemindeyim. Çok farklı bir karakteri canlandırmak istiyorum. Mesela; bir deliyi canlandırabilirim. İnsanlara mesaj veren bir karakterde yer almak isterim. Uçuk karakterlere hayat vermek isterim. Bu zamana kadar ya bir mahalle kızını canlandırdım ya da bir ağır dizide yer almışımdır. Abdülhak Hamit dönem dizisiydi. Fehime Sultan’ı iyice araştırmam gerekiyordu. O döneme ait kıyafetler, konuşmaları, yemek yiyişleri… Beni zorlayan bir rol oldu ama çok büyük deneyim kazandırdı bana. Abdülhak Hamit bir nevi okul oldu benim için.

HABERHAYAT: Rollerinize nasıl hazırlanıyorsunuz?

ELİF ÖZKUL: Canlandıracağım karakteri araştırıyorum. Hayat vereceğim karakter ne yediğini, ne içtiğini, nasıl davrandığını…Tüm detayları araştırırım. Rolü ne kadar iyi canlandırırsam izleyici o karakteri benimser.

HABERHAYAT: Genç bir oyuncusunuz. Sektöre adım atarken tereddüt ettiniz mi?

ELİF ÖZKUL: Oyunculuk sektörünü bazılarına kolay gelinebilecek bir yer olarak görüyor. Günümüzde artık daha çok popülerleşmeye başladı. Sosyal medyada bir küçük video çekilip bir anda gündem olunabiliyor. Eğitim alınmadan oyuncu olma çabasına düşülüyor. O yüzden genç yaşımda oyuncu olmanın zorluklarını tabii ki gördüm. Ama kesinlikle en önemlisi eğitim ve gözlemlemek. Gözlemlemek bir oyuncunun tam olarak beslenmesidir.

HABERHAYAT: Sizin için oyunculuk ne ifade ediyor?

ELİF ÖZKUL: Benim için oyunculuk delilik demek. Benim için oyunculuk bir çocuktur. Rolümüzü en iyi şekilde canlandırabilmek için kamera karşısında çok rahat hareket edebiliyor olmamız gerekiyor. Küçük çocuk nasıl utanmaz her yerde oynayabilir ise bana göre de oyunculuk da öyle. Oyunculuğu hayatımda bir delilik ve çocukluk olarak görüyorum.

HABERHAYAT: Halihazırda bir projeniz var mı?

ELİF ÖZKUL: Hayır, halihazırda bir projem yok. Şu an gelen senaryoları değerlendiriyorum. Senaryo seçimi çok önemli. Senaryonun akışı nasıl olacak, hikayesi nedir? Bunları teferruatlı bir şekilde incelemek lazım. İçime sinen bir projede yer almak istiyorum.

HABERHAYAT: Oyunculuğunu beğendiğiniz isimler kimler?

ELİF ÖZKUL :Zerrin Tekindor’u çok beğeniyorum. Kendisi benim için inanılmaz bir oyuncu.

HABERHAYAT: Güzelliğiniz için özel yaptığınız bir şey var mı?

ELİF ÖZKUL: Hiçbir şey yapmıyorum. Kendimi serbest bırakıyorum. Bence her kadın öyle olmalı. Doğallık en güzel güzelliktir. Bence hiçbir şey yapmamak lazım. Oyunculukta makyaj cildi yıpratıyor. Bu yüzden kendimi ve cildimi dinlendirmem gerekiyor. Ben de öyle yapıyorum.

HABERHAYAT: Son olarak neler söylemek istersiniz?

ELİF ÖZKUL: Sessizliğe Ses Ver benim için inanılmaz bir proje oldu. Başıma şöyle bir şey gelmişti: Bir kafede işitme engelli bir birey vardı. Bana bir şeyler anlatmaya çalıştı ama ben anlayamadım. O an kendimden utandım. Çünkü ona cevap veremedim. Hayatımın dönüm noktasıydı benim için. Büyük bir eksiğim olduğunu hissettim. Şu an çok şükür her şeyimiz yerli yerinde ama eksikliğimiz de var. İşitme engelli kişiler nasıl bizimle o şekilde anlaşabiliyorsa biz de kendimizi onlara ifade etmek zorundayız. Orada kendimde çok büyük bir eksiklik hissettim. Payitaht dizisinde Osmanlı döneminde sağır kişilerin canlandırılması için yapımcım ve senaristimle görüşeceğim. Dizide de bunun farkındalığını yaratmak istiyorum. Bu dönemde medya çok önemli. Madem oyuncuyuz. Bütün dünyaya bunu duyurmak zorundayız. Medyaya bunu taşımak, onlara ses vermek istiyorum.
Ayrıca bu güzel röportaj için size çok teşekkür ederim. HaberHayat’ta emeği geçen herkesin eline sağlık. Okuyucularınıza ve sevenlerime sizin aracılığınızla sevgilerimi gönderiyorum.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir