ETİNİZİ NASIL TERCİH EDERSİNİZ ? – Doğan Üyük

Share

Lezzetli bir et yemek dikkat edilmesi gereken iki ana kıstas bulunmaktadır. Bunlardan birincisi doğru et seçimi, ikincisi ise etinizin sizin tercih ettiği miktarda pişirilmesi. Bu ayki yazımda oldukça merak edilen etlerin pişkinlik dereceleri ve bunların arasındaki farktan bahsedeceğim.

Etlerin doğru miktarda pişirilmesi etin kalitesi kadar önemli bir aşamadır. Etlerimiz pişirilmeden önce mutlaka daha önce dinlendirilmiş ve pişirmeye hazır olduğunda oda sıcaklığı derecesinde olmalı. Etinizin lezzeti ve suyu içinde kalması için hangi pişkinlik derecesini seçerseniz seçin etler öncelikle yüksek ısıda mühürlenip lezzeti ve suyu içinde tutulur. Ardından etlerin her iki tarafı da tercih edilen pişkinlik derecesinde pişirildikten sonra etlerimizi 1-2 dakika hafif ısıda dinlenmeye alırız ve etlerin suyunun homojen olarak içine dağılmasını sağlarız.

Genel olarak et pişirme derecelerini beş bölüme ayırıyoruz. Az pişmiş etten iyi pişmişe doğru derecelendiriyoruz. Az pişkin ette dış kısmında pembesi içeri doğru kırmızı et görüntüsü olurken, lezzeti ve suyu tamamen içinde saklı kalıyor. Pişkin ette ise etin dokusu kaybolarak suyunu ve lezzetini bir nebze kaybediyor. Bizim misafirlerimize önerimiz orta pişkin oluyor. Orta pişkin hem etin pişkinliği ideal seviyeye geliyor. Hem de suyu ve lezzeti etin içinde kalıyor.

Az pişmiş et: Kısa süreli mühürleme ile pişirilip ardından dinlendirmeye alınır. Etin içi kırmızı dış yüzeye doğru pembesi bir görünüm alır. Etin içi yumuşak ve sulu kalır.

Az orta pişmiş et: Mühürleme işleminin ardından birkaç dakika daha pişirilip dinlendirmeye alınır. Pembemsi bir görünümdedir. Oldukça yumuşak ve lezzetlidir.

Orta pişmiş et: Mühürleme işleminin ardından orta derecede ateşte yaklaşık altı dakika daha pişirilir. İç kısmı pembemsi dış kısımlara doğru hafif kahverengi bir renk alır. Sulu ve yumuşak kalır.

Orta iyi pişmiş et: Mühürleme işleminin ardından kısık ateşte yaklaşık sekiz dakika daha pişirilip servis edilir. Etin iç kısmında az miktar pembelik kalır ve dış kısmı kahverengidir. Suyunun bir miktarını içinde korur.

İyi pişmiş et: Mühürleme işleminin ardından on dakikadan uzun bir süre daha pişirilmeye devam eder. Etin içinde hiçbir pembelik kalmaz. Tamamen kahverengidir. İçindeki suyunu kaybeder.

 

 

Doğan Üyük

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir