EVLERİN YENİ SESİ AKILLI HOPARLÖR

Share

Teknoloji dünyasının son bombası akıllı hoparlörler.

Amazon, 2016 yılında Alexa serisini piyasaya sürdüğünde, bilim kurgu filmlerini aratmayacak bir teknolojinin de ilk adımını atmış oldu. Ürün ses komutlarıyla yönetebileceğiniz yaşam alanları vaat ediyor, bu da kulağa bir hayli imkansız geliyordu.

Bugünlerde ise bu algı yerle bir olmuş durumda. Akıllı hoparlörler günlük hayatın bir parçası haline geldi. Sıradan bir ev eşyası olarak anıldığını söylesek abartmış olmayız.

Amazon’un ardından Google şirketi de kendi ses kontrol sistemini yüklediği bir akıllı hoparlör piyasaya sürdü. Akıllı hoparlör furyası teknoloji fuarı IFA 2017’de tanıtılan düzinelerce modelle devam etti. Amazon,  Echo’nun 2 yeni versiyonunu piyasaya sürdü,  Alexa ses kontrol sistemine sahip bu cihaz (Sonos One) hepimizi can evinden vurdu. Şimdilerde pazarın son gözdesi Apple şirketinin Siri ses kontrol sistemiyle piyasaya sürdüğü Homepod.

Akıllı Hoparlör Nedir?

Bir hoparlörün ses çıkarmanın dışında yapabildiği her şeyi  ‘akıllı’ olarak tanımlamak mümkün.

Sahip oldukları Bluetooth, NFC(yakın alan iletişimi) gibi özellikler ve tüm bu özelliklerin uygulamalar aracılığıyla kontrol edilebilmesi, söz konusu cihazları ’akıllı’ olarak nitelendirmek için yeter de artar bile.

Teknoloji dünyası ise söz konusu cihazları içeriğine ses kontrol sistemi yüklenmiş kablosuz hoparlörler olarak tanımlıyor. Yani, hali hazırda var olan hoparlörünüze emirler yağdırabiliyor ve o da bunları yerine getiriyorsa sizin hoparlörünüz de akıllı demektir.

Akıllı hoparlörler, tek üniteli ses sistemleri olup Amazon, Apple, Google, Microsoft veya Samsung gibi şirketlerce yüklenen yapay zeka sistemini kullanıyor. Ürünlerdeki yapay zeka kullanım alanı ses komut sistemleri. Amazon’un Alexa’sı, Google’ın Asistanı, Apple’ın Siri’si, Microsoft’un ise Cortana ‘sı var. Piyasaya sürülen son yapay zeka ürünü ise Samsung imzası taşıyor: Bixby. Bixby’de kısa zamanda epey bir yol kat edeceğe benziyor.

Akıllı Hoparlör ile Ne Yapabilirim?

Akıllı hoparlörünüzle yapabileceğiniz bir sürü şey var:  İstediğiniz bir müzik parçasını çalmasını isteyebilirsiniz örneğin. Yemek pişirirken alarm kurdurabilmeniz de mümkün. Ses ve görüntü sistemini kontrol etmesini talep edebilirsiniz. Işık veya ısı sistemlerini açıp kapattırabilir, hava durumunu sorabilir, trafiği kontrol ettirebilir, Uber üzerinden taksi çağırtabilir, günlük işlerinizi listelemesini isteyebilirsiniz. Hatta dilerseniz size şaka bile yapacaktır.

Size de dijital bir hizmetçiniz varmış gibi gelmedi mi? Tıpkı Iron Man filmindeki Jarvis gibi. Şaşırmayın, durum tam olarak bu.

Tek yapmanız gereken sihirli sözcükleri söylemek:  ‘Ok, Google’, ‘Hey Siri’, ‘Alexa!’  ve akıllı hoparlörünüz anında kulak kesilip emrinizi duymaya hazır.

 

Akıllı hoparlörünüzle ne yapabileceğiniz içeriğine yüklenen yapay zeka türüne göre değişir. Çünkü ürünler çeşitli alanlara yönelik olarak hazırlanıp ona uyumlu uygulamalarla donatılıyor. Tabii bu noktada evinizin ne kadar akıllı olduğu da bir o kadar önemli.

Alexa ve Google Asistan büyük şirketlerle çalışmayı tercih ediyor: Spotify Connect, Tuneln Radio, Philips Hue, Nest, Samsung SmartThings, IFTTT, Kayak ve Domino’s Pizza bu şirketlerden bazıları.

Alexa, sahip olduğu özelliklerin ve çalışabildiği üçüncü sınıf uygulama sayısının fazlalığıyla ipi göğüslüyor. Uyumlu olduğu uygulamalar arasında Just Eat, Uber, Lyft, Hive, Expedia, Fitbit ve Amazon Music var, hatta ürün Google Takvim uygulamasını dahi çalıştırabiliyor.

Ne ilginçtir ki, Google Asistan henüz tüm Google servislerini desteklemiyor. Takviminize işlediğiniz bütün olayları göremiyor, Gmail üzerinden e-posta işlemlerinizi gerçekleştiremiyorsunuz, ancak dünyanın en güçlü arama moturu emrinize amade. Bu nedenle de, sorularınıza cevap verme ve aradığınız bilgiye ulaşmanızı sağlamada kimse eline su dökemiyor.

Ayrıca Google Play Music, iHeart Radio, The Food Network ile de uyumlu. En güzeli de şu; Chromecast ve bağlı ürünleri sayesinde You Tube ve Netflix videolarını ses komutlarınızla kontrol edebiliyorsunuz.

Apple’ın artık alıştığımız farklı marklara kapalı çalışma sistemi Siri’nin kapsamının sınırlı olduğu anlamına geliyor. Müzik açısından bakıldığında Siri yalnızca Apple Music ile uyumlu. Spotify, BBC veya internet radyo kanallarını yönetmek için gerekli sesli komut sistemine sahip değil. Siri, Apple HomeKit ile kontrol edilebilen tüm akıllı ev sistemlerini çalıştırabiliyor, ayrıca tüm Ios uygulamaları Siri üzerinden kullanılabiliyor.

Çoğu akıllı hoparlör kablosuz bir ses sistemi olma özelliğini koruyor. Yani onlara Bluetooth veya Airplay aracılığıyla şarkı yüklemesi yapmak da mümkün. Ayrıca tüm odalarda tek bir dokunuşla müzik oynatma sistemi olan Multi-room streaming özelliğine sahip olduklarını da belirtmeden geçmeyelim.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir