Facebook Mezarlığı

Share

Sosyal medyayı hepimiz bir şekilde aktif kullanıyoruz ve var oluyoruz. Peki var olanlardan çok var olupta şimdi aramızda olamayanların kitlesini hiç düşündünüz mü?

Geçtiğimiz ay akademisyenler tarafından Oxford Üniversitesi’nin bir parçası olan Oxford İnternet Enstitüsü’nün (OII) yaptığı bir araştırmaya göre Facebook ileride yaşayanlardan daha çok ölü kullanıcıya sahip olabilir. Facebook 2100 yılında 4.9 milyar ölü kullanıcıya sahip olacağı öngörülüyor.

Facebook 2100 yılı itibariyle 4,9 milyar ölen üyeye sahip olma düşüncesi ile vefat eden kullanıcıların tespiti verilere nasıl yansıyacağının bir göstergesini oluşturuyor. Çünkü var olan bu kullanıcılar artık aktif kullanıcılar olmadığı için ölen kullanıcıların tespiti ve verilere olan doğrulamasının nasıl işleneceği.

Tüm bu verilere hakkı olanların, ölenlerin ailelerinin çıkarlarına ve kullanımına göre en iyi şekilde nasıl yönetilmesi gerektiğine yönelik yönetmeliklerde belirleniyor. Genellikle ölen kişilerin Facebook hesapları varisleri tarafından ya kapatılıyor ya da anısına yaşatılıyor.

Tarihte daha önce hiç bu kadar geniş bir insan davranışı ve kültür arşivi bulunmuyor. Facebook bunu kullanıcılara sağlamakla birlikte arşivi kontrol etmek, bir anlamda geçmişimizi kontrol etmek oluyor. Sonuçta verilerimizi, paylaşımlarımızı, fotoğraflarımızı ve videolarımızı bir sosyal medya platformuna emanet ediyoruz ve sürekli bir paylaşım döngüsü içeresinde yer alıyoruz.

Analiz ve araştırmalar gelecekteki Facebook’un eğilimi için iki ayrı potansiyel senaryo belirledi:

  • İlk senaryo 2018’den itibaren hiçbir kullanıcının katılmadığını varsayıyor. Bu koşullar altında, Asya kıtasının ölen kullanıcıların payı yüzyılın sonuna kadar toplamın yaklaşık % 44’ünü oluşturmak için hızlıca artıyor. Bu profillerin yaklaşık yarısı, 2100 yılına kadar 279 milyonun altında Facebook ölümünü bir araya getiren Hindistan ve Endonezya ülkelerinden geliyor olacak.
  • İkinci senaryo ise Facebook’un her yıl pazar doygunluğuna ulaşana kadar her yıl küresel olarak %13 olan mevcut büyüme oranıyla devam ettiğini varsayıyor. Bu şartlar altında, Afrika’da ölü kullanıcıların payını artıracak. Özellikle Nijerya, bu senaryoda toplamın %6’sından fazlasını oluşturan önemli bir merkez haline geliyor. Buna karşılık, batılı kullanıcılar yalnızca azınlıktaki kullanıcıları hesaba katacak ve ABD ilk 10’u bu alanda kapsayacak.

Peki, ben öldüğüm zaman Facebook hesabım ne olacak? diyorsanız ölmeden önce Facebook ayarlarınıza giriyorsunuz ve varislerinizi seçiyorsunuz. Ben öldükten sonra Facebook hesabımı kim kullanabilir ve yönetebilir ya da kapatabilir şeklinde güvenebileceğiniz kişileri atayabiliyorsunuz.

 

Ayrıca Facebook ilke ve politikaları gereği vefat eden kişinin mahremiyet hakkını koruduklarını da belirtiyor.

Araştırmacılar, Oxford çalışmasının dikkat çekici rakamlarının genel değişikliklere duyulan ihtiyacı vurguladığını söylüyor.

Facebook’ta milyonlarca vefat etmiş kullanıcının hesapları bulunuyor. Bu oranlar ileride Facebook’un dengeleri sarsabilir. Facebook platformu giderek gençleşen değil giderek yaşlı kesimin yoğunluğunun çok olduğu bir noktaya gittiğini düşünürsek buna yönelik stratejiler ve dijital miras önlemleri almak gerekiyor.

 

 

 

 

 

 

 

Bundan 5 sene önce Webpage FX’in sosyal hesaplarımızı ölüm perspektifinden ele alan infografiğine göre, Facebook’un ilk 8 yılında yaşamını kaybeden kullanıcı sayısı 30 milyon. Facebook’ta ölüm oranları bir saat için 428, bir gün için 10 bin 273 ve bir ay için 312 bin 500. Bu oran günümüzde iki katı da diyebiliriz.

Ölüm her zaman hak ancak fiziksel varlıklarımız kadar dijital mirasımızı da kontrol etmeyi ve önlemlerimizi almayı unutmayalım.

 

Serkan Eskalen

Dijital İletişim Danışmanı

www.serkaneskalen.com

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak:  Guardian – Matthew Canto,  Eurekalert, WebpageFX

 

 

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir