Fark Yaratan Genç – Helin Soruklu

Share

Henüz 18 yaşında olmasına rağmen Samsun’da yapılan Tedx Konuşmalarının organizasyonunu üstlenen başarılı öğrenci Helin Soruklu hikayesini HaberHayat Dergisi’ne anlattı.

 

HELİN SORUKLU: Adım Helin Soruklu. Samsun Fen Bilimleri Fen Lisesi’nde son sınıf öğrencisiyim. Bu yıl liseden mezun olacağım. Eğitimim hayatıma yurt dışında devam etmeyi planlıyorum. Şu anda 2 üniversiteden kabul aldım. Burada okulum bittikten sonra bu kabulleri değerlendireceğim.

 

 

 

HABERHAYAT: Hangi üniversiteler bunlar?

 

HELİN SORUKLU: Hollanda Rotherdam’da Erasmus Üniversitesi ve İtalya Venedik’te Ca’Foscari Üniversitesi’den kabul aldım.

 

HABERHAYAT: Biz, sizin genç yaşına rağmen çok girişken bir karakterin olduğunu öğrendik. Sosyal faaliyetler konusunda etkinsiniz. Mesela Tedx konuşmaları Samsun’a getiren kişi olarak biliniyorsunuz? Diyebiliriz miyiz?

 

HELİN SORUKLU: Ekibim olmasaydı hiçbir şey olmazdı ama sanırım bunu da diyebiliriz.

 

HABERHAYAT: Peki, nasıl gelişti bu süreç? Tedx’i ilk nasıl öğrendin? Nasıl karar verdin onları Samsun’a davet etmeye?

 

HELİN SORUKLU: Ben daha İstanbul’da Tedx konferanslarına katılmıştım zaten. Sürekli youtube’dan da takip ediyordum Tedx konuşmalarını. Samsun’da da düzenlenmesini çok istiyordum ve ‘Bunu düzenleyen neden ben olmayayım?’ diye düşündüm. Ve Tedx’e lisans için başvurdum ve onay aldım. Tedx Samsun Konferansı’nda hem lisans sahibi hem de baş organizatördüm.

 

HABERHAYAT: Kaç yaşındasınız peki?

 

HELİN SORUKLU: 18 yaşındayım.

 

HABERHAYAT: Bu işe karar verdiğinde nasıl tepkiler aldınız? Öğretmenleriniz tepkisi nasıl oldu mesela?

 

HELİN SORUKLU: Öğretmenlerimiz bizi en başından beri destekledikler. Ama tüm organizasyonu biz öğrenciler yaptık. Tüm konuşmacıları biz aradık, biz davet ettik. 7 konuşmacı, 2 performans sanatçısı ve 500 katılımcı ile etkinliğimizi gerçekleştirdik.

HABERHAYAT: Katılım az olacak, salon dolmayacak diye endişelendiniz mi hiç?

 

HELİN SORUKLU: Açıkçası böyle endişelerimiz hiç olmadı. Biz organizasyona hazırlık esnasında sadece katılımcılara kaliteli bir içerik sunmaya odaklanmıştık. Başka bir şey düşünmedik.

 

HABERHAYAT: Davet ettiğiniz konuşmacılarla iletişiminizi sürdürüyor musunuz?

 

HELİN SORUKLU: Tabii… Melek Pulatkonak beni düzenlediği bir organizasyona davet etti. Melek Hanım Turkishwin’i organize ediyor. Bu organizasyon dünyanın birçok yerinde düzenleniyor ve kadınların başarılar, hikayeleri anlatılarak kız kardeşlik duygusu güçlendiriliyor. Bu sene İstanbul’da Yeditepe Üniversitesi’nde düzenleniyordu bu etkinlik. Melek Hanım beni konuşmacı olarak davet etti.

 

HABERHAYAT: Ne anlattınız orada?

 

HELİN SORUKLU: ‘Fark Yaratan Gençler’ panelinde konuştum orada. Tedx deneyimimi anlattım.

 

HABERHAYAT: Nasıl hissettirdi böyle bir konuşma yapmak?

 

HELİN SORUKLU: 1500 kişilik bir salondu. İlk defa bu kadar kalabalık bir topluluğun önünde konuşmamıştım. Bu nedenle biraz heyecanlıydım.

 

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir