Grek Müziğin Efendisi: Fedon

Share

Grek müziğin efendisi, sahne şovlarında söylediği Yunanca şarkılarla, kırdığı tabaklarla ve kıvrak danslarıyla her zaman sahnelerin gözdesi, Fedon Kalyoncu Samsun’un gözde mekanlarından Rum Meyhanesi’nde sahne aldı. Samsun’un Atakum ilçesinde hizmet vermekte olan Rum Meyhanesi’nde sahne alan usta yorumcu muhteşem bir sahne performansı sergileyerek izleyenleri adeta mest etti. Yılların eskitemediği tecrübeli sanatçının sahne öncesindeki heyecanı ise görülmeye değerdi. Bu heyecanlı bekleyişte ise Fedon’un yanında HABERHAYAT ekibi vardı. Sorularımızı içtenlikle cevaplayan başarılı sanatçı Fedon ‘’ İşimi hala ilk gün ki heyecan ve aşkla yapıyorum’’ dedi.

HABERHAYAT: Samsun’a ilk ne zaman gelmiştiniz? Değişmiş mi?

FEDON: Ben askerliğimin 6 ayını Samsun’da geri kalanını ise Amasya’da yaptım. Yani ilk olarak 1966’da geldim. O zamanlarda da Samsun’u çok beğenmiş hatta Karadeniz’in Paris’i demiştim. Şimdi ise daha da çok şaşırdım. Adeta medeniyet akıyor. Kılık kıyafet, arabalar, gençlerin kendine olan özgüveni, son derece şık mekânlar muhteşem buldum. Askerlik yaptığım dönemde de gelişmiş bir şehirdi ama kimse bir Rum Meyhanesi açamazdı.Şimdi ise muazzam bir ilgi görüyor. Medeniyet açısından oldukça gelişmiş ve değişmiş diyebilirim. Bu durum beni çok mutlu etti.

HABERHAYAT: Bu değişim ülke genelinde de var. Bu tarz mekânların ve taverna kültürünün gelişmesinde Fedon’un katkısı sizce nedir?

FEDON: Tabi ki Fedon katkısı büyük ama bu bir tek benimle olacak bir iş değil. Toplumun genelinin de gelişmesiyle alakalı bir durum da var. Ben ülkenin birçok yerinde konser verdim. Şırnak’ta bile sahne aldım. Kolay bir iş yapmadık.

HABERHAYAT: Türkçe ve Yunanca şarkılarınız var. Şu tarzda da söylemek isterdim dediğiniz şarkılar var mı?

FEDON: Aslında farklı tarzlarda okuduğum parçalar da var. Okuduğum uzun havalar bile var. Ama mesela bir Cem Karaca, Barış Manço şarkıları okumak isterdim. Bir Haluk Levent hayranı olarak Rock parçalar okumak isterdim ama artık ne yaşıma ne de saçımın beyazına yakışmıyor.

HABERHAYAT: Sanatçılık hayatına başladığınız günlerden bahsedebilir misiniz?

FEDON: Bizim aileden gelen mesleğimiz tekstil işiydi. Fotoğrafçılık ve sinema salonları gibi işlerde çalıştıktan sonra babamla tekstil işi yaptık. Durumumuz da oldukça iyiydi ama ben babama ben artık gidiyorum dedim ve kendi mekânımı açtım. Ne reklam verdik ne de başka bir şey yaptık. Sadece denedik ve yaptık. Çünkü ben aslan burcuyum on kere düşünür bir kere yaparım.

HABERHAYAT: O yıllarda mekânınız ile ilgili nasıl tepkiler aldınız?

FEDON: İş anlamında 3 ay önceden rezervasyon alıyorduk desem yeridir. Fazlasıyla ilgi gördük ve işlerimiz çok iyiydi. Buna rağmen toplumsal açıdan da hakaret içeren lan gâvur akşam mekânını yıkacağız gibi tehdit telefonları da aldık. Ama tedbirimizi almaktan fazlasını da yapmadık umursamadık ve işimize baktık. Yılmadık çünkü ben onlardan daha fazla Türk olduğumu biliyorum.

HABERHAYAT: Tepkilere psikolojik olarak nasıl dayandınız?

FEDON: Ben müslüman değilim, ama Türküm. Benim dedem gurur kaynağım Çanakkale şehidi. Kulağımda ay yıldız küpem, koynumda haçlı kolyem, bir kolumda ATATÜRK dövmesi diğerinde Fenerbahçe dövmesi var. Fedon bu konularda asla oynamadı neyse o oldu. Zaten bu yüzden bu ülkede bu kadar sevildi ve tutunabildi. Bu ülkede Fedon olmak inanın bana o kadar kolay değildi. Ama benim ülkeme olan saygım ve sevgim ve her zaman içten olmam kendimi bilmem beni Fedon yaptı. Ülkemi sevmesem çoktan giderdim. Ben istesem dünyanın her yerinde yaşarım. Ama ülkemi seviyorum ve asla bırakıp gidemem.

HABERHAYAT: Yakın zamanda hayata geçirmeyi planladığınız bir proje var mı?

FEDON: Aslında projesi tamamlanmamış bir maksi single çalışmamız var. Fakat sağlık problemlerimden ve yoğun konser programından dolayı bir türlü tamamlayamadık. Ama şimdi gayet iyi durumdayım ve bir 6 ay içerisinde çıkaracağız.

HABERHAYAT: Sanat camiasında yakın dostumdur diyebileceğiniz bir isim var mı?

FEDON: Sevdiğim ve arkadaşım olan isim çok ama dostum olan yok. Saygı duyulduğuma inanıyorum. Mesela bir mekâna giriyorum bakıyorum Mehmet Aslantuğ orada, hemen masasından kalkıp yanıma geliyor. İstese sadece uzaktan selam verebilir ya da Mahsun (Mahsun Kırmızıgül) beni her gördüğünde gelir elimi öper. Tabi Anadolu çocuğudur Mahsun. Yani genel anlamda sevilen sayılan biriyim bu farklı bir konu ama gerçek dostluk çok daha başka bir şey ve bu anlamda sanat camiasından bir dostum yok.

HABERHAYAT: Peki TV programlarına neden eskisi kadar fazla katılmıyorsunuz?

FEDON: Çünkü programlara katılmak için Mehmetçik vakfına bağış yapmalarını şart koşuyorum. Katılacağım programda ödül varsa Mehmetçik vakfına bağışlamam adına vermelerini şart koşuyorum. Mehmetçik vakfına bağış yapmak birçoğunun işine gelmiyor. Nasıl olsa ünlü olabilmek adına bedava her yere koşan isimler var. Piyasa cuk doldu. Fedon’cuk şu cuk bu cuk, küçük küçük bir sürü taklit doldu. İsim vermek istemiyorum ama birçok ismin program teklifini Mehmetçik vakfına bağış yapmayı kabul etmedikleri için reddettim.

HABERHAT: Dergimiz hakkında bir şeyler söylemek ister misiniz?

FEDON: Bu tarz yerlerde böyle şeyler başarmak zordur. Ama görüyorum ki siz başarmışsınız. Sanırım röportajımız 7. yılınızın ilk sayısında çıkacakmış. Bu benim için sevindirici oldu. Bir daha ki sefere geldiğimde de görüşmek ve ziyaret etmek isterim. Zaten yazın tatile eşimle birlikte Samsun’a gelmeyi düşünüyorum. O zamana kadar kendinize çok iyi bakın.

Fedon gibi bir efsanenin Samsun’da sahne almasını sağlayan Rum Meyhanesi işletme müdürü Hülya Gürler ”Rum Meyhanesi olarak 2. yılımızı doldurduğumuz bu günlerde Fedon gibi bir isimle fark yaratmak istedik. İşletmemiz tam bir aile mekanıdır. Hem müzik tarzımızla da hem de meze çeşitlerimizle Rum Meyhanesi olmanın bütün gereklerini yerine getiriyoruz. Fedon’u Samsun’a 2. kez getiriyoruz. Başarabildiğimiz sürecede kendisiyle çalışmaya devam etmek istiyoruz”dedi.

Fedon’un hayatı adeta zevkle okunan bir roman. 40’ından sonra çıktığı sahnelerde hala parlayan 74’lik delikanlı.Sanat dünyasında “Fedon” olarak tanınan Fedon Kalyoncu, 19 Ağustos 1946’da dünyaya gelmiştir. İstanbul’da dünyaya gözlerini açan Fedon’un annesi Ermeni asıllı, babası ise Rum asıllıdır.

Türk kültür yapısında yer almayan taverna müziğini Türk insanına sevdiren, üstelik şarkıları da Yunanca söylemesine rağmen sevdiren  Fedon, ülkemizde ilk kez TRT ekranlarına çıkıp Yunanca şarkı söyleyen kişidir.

 

 

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir