FİBROMYALJİ

Share

FİBROMYALJİ

Atasam Hastanesi Tekkeköy Tıp Merkezi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ömer Nas, fibromyalji hakkında bilgi verdi. Fibromyaljinin kronik kas ağrıları ile ilgili bir hastalık olduğunu belirten Nas, “Halk arasında ‘kas romatizması’ olarak da bilinen fibromyalji, kas ağrılarının yanı sıra uyku bozukluğu, sabah yorgunluğu, mide-barsak problemleri, vücutta şişkinlik gibi belirtilerin de eşlik ettiği bir sendromdur” dedi.

FİBROMYALJİ NEDİR?

Fibromyalji (kas romatizması) iltihaplı eklem romatizması değildir. Eklem romatizmalarında olduğu gibi eklemlerde bükülme ve şekil bozukluğu yapmaz. Ancak dönemsel tetiklenen ve kronik olan ağrı sebebi ile hastaların yaşam kalitesi ve iş gücü oldukça etkilenir. Öyle ki hastalarda fiziksel olarak bir deformite olmasa da kronik süreç çok yıpratıcı olduğundan duygu durumunda çökkünlük, sosyal statüde düşme gözlenebilir. Sürekli olarak ağrı çeken hastalar, bazen yeterince sosyal destek alamaz ve ağrılarını söylemeye dahi çekinir hale gelebilir. Bu ise ağrıların artmasına ve dolayısı ile kısır bir döngüye sebep olur.

BELİRTİLERİ

Kas ağrıları vücudun değişik bölgelerinde olmakla birlikte sıklıkla sırtta, kol ve bacaklarda gözlenir. Ağrılar gezici olabilir, vücudun bir yarısını tutabilir, bir gün sırtın sağ yarısında olan ağrılar diğer bir gün sol yarısında olabilir.  Ağrı ile birlikte tutukluk, kollarda şişlik hissi ve özellikle sabah yorgunluğu sık görülür. Öyle ki hastalar ne kadar yatarlarsa yatsınlar, sabah yorgun kalktıklarından yakınır. Kas ağrıları ile birlikte eklemlerde de ağrı olabilir, ancak eklem ağrılarına eklemde dejenerasyon ve şekil bozukluğu eşlik etmez.

TEŞHİS

Röntgen veya laboratuvar testlerinde sıklıkla anormal bir bulguya rastlanmaz. Yani fibromyalji tanısını koyduran özel bir tahlil veya görüntüleme yöntemi yoktur. Ağrı haricinde laboratuvar ve radyolojik bulgusu olmadığından bu hastalık bazen gözden kaçabilmektedir.  Bu nedenle teşhisi atlanan ya da yeterince bilgilendirilmeyen hastalar, genellikle birçok hekime başvurur. Öte yandan hastalar hangi branş hekimine gideceği konusunda da tereddüt yaşar. Hastalık konusunda ilgili branş öncelikle fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümüdür.

TEDAVİ

Fibromyalji hastalığının tanısı hastadan alınan hikaye ve fizik muayene ile konur. Hastalığın tedavisi zordur ve tedavide genellikle fizik tedavi, egzersiz, medikal ilaçlar, enjeksiyon uygulamaları, bilişsel tedavi gibi tedavi seçeneklerinin kombinasyonu kullanılır. Tedavide amaç; ağrı kontrolü, yaşam kalitesinin arttırılması, mental durumun düzeltilmesi, uyku düzeninin sağlanması, sabah yorgunluğunun azaltılması ve iş gücü kaybının önlenmesi şeklinde özetlenebilir. Kliniğimizde fibromyalji tedavisi başarı ile yapılmaktadır.

KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Hastalık daha çok genç erişkin kadınlarda görülmekle birlikte erkeklerde,  orta ve ileri yaşlarda da ortaya çıkabilir. Fibromyalji tiroid bozuklukları, vitamin eksiklikleri gibi problemlerle birlikte görülebileceği gibi tek başına, belirgin bir sebebe bağlı olmaksızın da görülebilir.

Fiziksel yoğunluk, mental stres, soğuk gibi etkenler ağrıları tetikleyebilir.  Bu nedenle hastalar bu gibi etkenlere karşı dikkatli olmalı ve olabildiğince kendilerini korumalıdır. Hastalar masaj, sıcak uygulama, kaplıca banyolarından fayda görür. Ancak bu uygulamalar hekim kontrolünde olmalı, hastaya olan etkileri takip edilmedir.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir