Fındıkta hasat zamanı başlarken kim ne diyor?

Share

Üretici: 15 TL’nin üzerinde olmalı Fiskobirlik: 14 TL’den aşağı olmaz Ziraat Odaları: Mağduriyet yaşatılmamalı

Fındıkta hasat mevsiminin gelmesiyle birlikte gözler her yıl olduğu gibi TMO ve Fiskobirlik’e çevrildi. Fiskobirlik Başkanı Lütfi Bayraktar, fındık piyasasında güvenli bir ortam oluşması gerektiğini vurgularken alım yapacaklarını işaret etti. Bayraktar, fındık fiyatları içinse, “Fındık fiyatı “14 liradan aşağı olmayacak” şeklinde konuştu.

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, fındıkta piyasanın mutlaka üretici ve tüketici açısından güvenlikli bir ortama kavuşturulması gerektiğini belirtti.

ORDU’NUN FATSA İLÇESİNDE FINDIĞIN ERKEN DÖKÜLMESİ NEDENİYLE SAHİL KESİMİNDE OLAN FINDIK ÜRETİCİLERİ, BAHÇELERDE FINDIK HASADINA BAŞLADI.

PİYASADAN MUTLAKA FINDIK ALINMASI GEREKİYOR

Bayraktar, geçen yıl TMO’nun yaptığı gibi devletin FİSKOBİRLİK veya başka bir kurum aracılığıyla mutlaka piyasadan fındık alması gerektiğini ifade ederek, fındığın çok olduğu yıllarda özellikle piyasanın regüle edilmesi, dolayısıyla fiyatın dengede tutulması gerektiğini vurguladı.

ALSIN, ÇÜRÜTSÜN MÜ?

TMO’nun geçen yıl piyasadan fındık aldığını ve şu anda piyasaya fındık sattığını anımsatan Bayraktar, şöyle devam etti: “Bir müdahale kurumu kastıyla üreticiyi korumak amacıyla fiyatı dengede tutmak isteyen bir kurumun, piyasadan fındık aldığı sene o fındığı o sene içerisinde tekrar piyasaya sürmesi hiçbir anlam ifade etmez. Bunun aslında piyasayı düzenleme açısından hiçbir anlamı yok. Alsın çürütsün mü hayır çürütmesin, fındık çok olduğu sene tutsun, az olduğu sene piyasaya sürsün.”

FİSKOBİRLİK: 14 LİRADAN AŞAĞI OLMAZ

Bayraktar, fındıkta piyasa güvenliğine işaret ederek, “Fındık piyasasında güvenli ortam gerekiyor. Fındıkta piyasanın mutlaka üretici açısından da tüketici açısından da güvenlikli bir ortama kavuşması lazım. Diyelim ki alt limit 14 lira, bilmeli ki üretici fındık az olsa da çok olsa da fiyatı 14 liradan aşağı olmayacak. Üst limit 16 lira diyelim ki tüketici de bilmeli ki fındık az olsa da çok olsa da fiyat 16 liradan yukarıya geçmeyecek” değerlendirmesinde bulundu. Lütfi Bayraktar, bunun rekoltenin yüksek olduğu yıllarda müdahale alımıyla düşük olduğu yıllarda da alınan fındıkların piyasaya tekrar verilmesiyle mümkün olabileceğini söyledi.

ÜRETİCİ: 15 TL’NİN ÜZERİNDE OLMALI

Fındık hasadına başlayan üreticiler ise fındık fiyatlarının 15 TL’nin üzerinde olmasını istediklerini söylediler. Fındık hasadına başladıklarını ifade eden üretici Hüseyin Özgöller, “1 ay kadar bahçelerimizde fındığımızı toplayacağız. Fiyatının ise 15 TL olmasını bekliyoruz. Fındığın hakkı bu rakamdır. Fiyatın daha da aşağılarda olması bizleri düşündürür ama onlar da fiyatları verirken iyi düşünsünler. Ailecek fındık bahçelerinde bu sıcak hava şartlarında mahsulümüzü topluyoruz. Fındığımız kalite bakımından bu yıl çok güzel. Tüm üreticileri hayırlı ve bereketli sezon diliyorum” dedi.

SESİMİZİ DUYSUNLAR

“Bu yıl fındıktan beklentimiz çok yüksek” diyen Semra Özgöller ise “Biz üreticilerin beklentisi 15 TL’dir. Yetkililer sesimizi duysun. Bu sıcak havalarda o düşük fiyatları açıklayan yetkili ağabeylerimiz gelsinler çalışsınlar bizlere hak vereceklerdir. Fiyat beklentimizi duysunlar” ifadelerini kullandı.

FİSKOBİRLİK’E SAHİP ÇIKILMALI

Fındık piyasası hakkında konuşan Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurettin Karan, Fiskobirlik’in alım kararını doğru bulduğunu belirterek, “Fındıkta tekelleşmenin önüne geçmek için Fiskobirlik’e sahip çıkmalıyız” dedi. Karan, “Fiskobirlik, üreticinin bir kuruluşu değil de, sanayi kuruluşu gibi algılanıyor. Üretici Fiskobirlik’i tercih edecek mi? Artık Fiskobirlik’e emanet fındık da verilebiliyor. Üretici fındığını önce emanete verip sonra Fiskobirlik’e satarsa güzel olacağını düşünüyoruz” sözlerini kaydetti.

BELİRSİZLİK VAR

Nurettin Karan ayrıca Lisanslı depo konusunda belirsizlikler olduğunu söyleyerek “Giresun’da lisanslı depo yeni kuruldu. TMO, alımların bir kısmını lisanslı depo üzerinden gerçekleştirdi. Bu hamle depoları çalışır hale getirdi. Lisanslı depo kriterleri, TMO’nun kriterlerinden daha zorlu. Uzun vadede bunu test etmeliyiz. TMO Ordu’daki fındığı Giresun’daki lisanslı depolara aktarmıştı. TMO, alım yapmazsa lisanslı depoların nasıl çalışacağı konusu belirsiz” ifadelerini kullandı.

FİYATLAR AÇIKLANMALI

Bunların yanı Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu üyeleri ise daha önceki yıllarda fındık alımı yapan Toprak Mahsulleri Ofisi’ne seslenerek fındık fiyatlarının açıklanmasını gerektiğini söyledi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyeleri Hasan Kozoğlu ve Arslan Soydan, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) üretici harmana fındığını dökmeden alım kampanyası ve fiyatını açıklaması gerektiğini söyledi. “Bölge milletvekillerimiz konuyla ilgili Ankara’da görüşmelerini sürdürmekte. Önümüzdeki günlerde üretici fındığını harmana getirene kadar Toprak Mahsülleri Ofisi’nin alım kampanyasını ve fiyatını açıklamasını bekliyoruz. Şu anda serbest piyasa fiyatlarına baktığımızda, levant kalite fındık 8-9 lira bandında. Bu da üreticilerimiz tarafından kabul görülen bir fiyat değil. TMO tarafından üreticiyi memnun edecek bir fiyatının acilen açıklanması zarurettir. İnşallah en kısa zamanda TMO alım kampanyası ve fiyatını kamuoyuyla paylaşacaktır” dedi.

MAĞDURİYET YAŞATILMAMALI

Soydan, fındık rekoltesinin geçen yıla oranla düşük gerçekleşeceğine dikkat çekerek, “Bu yıl sahil bandı başta olmak üzere rekolte ciddi oranda düşük. Bazı bölgelerde 700-800 rakımda fındık var, 400-500 rakım ve aşağısında ise geçen yıla oranla neredeyse yüzde 80 yok. Hatta bahçesine girmeyecek üreticilerimiz dahi var. Bu rekolte ve fiyatlar karşısında TMO fiyat açıklamazsa, üretici bugünkü yani 8-9 liradan ürününü satmak zorunda kalacaktır. Bu da üreticinin aleyhine, alıcıların lehine olacaktır. Üreticiye bir mağduriyet yaşatılmaması lazım. TMO 20 Temmuz’a kadar Giresun kalite fındığı 13.25 liradan, levant kalite fındığı ise 12.25 liradan sattı. Bunun altında bir fiyat açıklanacak olması doğru olmaz” diye konuştu.

FIRSATÇININ İŞİNE YARAR

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Kozoğlu ise, TMO’nun bir an önce piyasaya girmezse fırsatçılara gün doğacağını ifade etti. Kozoğlu, “Türkiye Ziraat Odaları Birliği olarak fındık maliyeti, artı enflasyon farkı ve üretici refah farkı hesaplanarak bir fındık fiyatı verilmesini istiyoruz. Geçen sene bir kilogram fındığın maliyeti 9.90 kuruş idi. Bu yıl rekoltenin de düşük olduğunu göz önünde bulundurursak maliyet daha da artacaktır. Eğer TMO bir an önce devreye girmezse bu durum fırsatçıların işine yaracaktır” dedi.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir