GELECEĞİN DOĞA SPORLARI MERKEZİ OLMAYA NAMZET BİR CENNET KÖŞESİ

Share

GEZGİN KİTAP SİNOP’UN TÜRKELİ İLÇESİNDE…

Köpük köpük dalgalarında saklı

Denizkızlarının türküleri

Sabah seyrinde kızıl güneşin raksı

Türkün yurdudur Türkeli

 

Yaylası şifa ağaçları göğe hiza

Dağlar içinde gürül gürül şelaleler

İnsanı hoştur bilmez riya

Sırtını yaslamış Anadolu’ya İsfendiyar

 

Denizi bereketli halkı gurbetçi

Meyvesi sebzesi doğal lezzetli

Düğünü derneği her daim renkli

Karadeniz’de cennettir Türkeli…

 

Bir gökyüzü, binlerce yeşil…

Karadeniz’in kıyısında keşfedilmemiş bir cennet. Dağları saran yeşil bitki örtüsünün içerisinde bakir şelalelerin saklı olduğu, yaban hayatıyla, şehir yaşantısının iç içe geçmiş türlü türlü hallerini yaşayabileceğiniz ender yerlerden birisi.

Burada hayata güneşin doğuşuyla başlayıp, denizin koynuna dalabilir. Kent sokaklarında gezip, aynı saat içerisinde gürleyerek akan şelalelere ulaşabilir. Sisli dağlar arasında maceracı ruhunuzu tatmin edebilir ya da denizden binlerce metre yükseklikte yemyeşil çimenler ulu gürgen ağaçlarının arasında doğal meditasyon yapabilirsiniz.

Kente nereden bakarsanız bakınız olağanüstü güzellikteki manzara kareleri sizi kendisine hayran bırakmakla kalmaz. Sizi kendisine çağırır. Yukarılara doğru tırmanıp ormanlık seki yollarda ilerlediğinizde bir kaybolma hissi kaplar içinizi. Gittikçe gitmek, daldıkça dalmak ormanın derinliklerine… Engelleri aştıkça yeni engelleri aşma güdüsü, ormanın sesini çalan şelalelerin dinlendirici türküsü eşliğinde sislerin içinde kâh kaybolmak kah sulara dalmak, şelaleye karışıp akmak hissi. Bu belgeseli izleyen sizler; bir kenti gezmek ve gezerken türlü türlü hissedişler içerisinde olmak istiyorsanız?

TÜRKELİ

Burası Türkeli

Türkeli, Türk fetihlerinden sonra içinde yaşayan halk için ebedi yurt haline gelmiştir. Bu bölge fetih edildikten sonra bir daha Türklerin elinden çıkmamış, düşman işgali yaşamamış nadide yurt köşelerinden biridir.

Anadolu’nun Karadeniz’e açılan önemli ticaret yollarında biri olan Sinop’un en bakir turistik kentlerinden birisi olan Türkeli, sahip olduğu turistik değerlerle ilgili tüm övgüleri hak etmektedir. İlçenin arkasında bir küheylan gibi şaha kalkan İsfendiyar dağları silsilesi ile Türkeli, Sinop’un en yüksek rakımlı tepesini olan ( 1856 ) Hacıağaç Kayalığına sahiptir. Dağları sarıp sarmalayan ormanlık bitki örtüsü ve dev gürgen, kayın, çam ağaçlarının içerisinde saklı henüz keşfedilmemiş şelaleleri ile Türkeli kısa bir zamanda Türkiye’nin önemli doğa turizm merkezlerinden birisi olmaya adaydır.

Öyle ki; Türkeli’nde ormanların içerisinde saklı mağaralar (Handere, At sökü, Buzluk, Aydın mağaraları), bol oksijenli yaylalar, harikulade bitki örtüsü, av turizmine müsait yaban hayatı varlığı, kirlenmemiş tertemiz denizi, ilginç kaya oluşumları, deniz ürünlerinin bol çeşitliliği ve leziz meyveleri ile enteresan bir kenttir.
İlçenin zengin ormanlarında bolca kestane ağaçları bulunmaktadır. Ve kestane ağaçlarının bolluğu nedeniyle Türkeli kestane balları haklı bir üne sahiptir. Çevrede bol miktarda bulunan deniz ürünleri de önemli geçim kaynaklarındandır. Pek çok türde balık bulunmakta ve avlanmaktadır.

Sabahın ilk ışıklarıyla denizin masmavi sularına açıldığınızda denizden karaya gördüğünüz panoramik görüntüler, Deniz ol, balık ol, martı ol at kendini denize dizelerini hatırlatıyor. Siz bu duyguları taşırken toplanan ağlardan çıkan taptaze balıklar ise iştah kabartıyor.

Türkeli ilçesinin hemen arka bahçesinde engebeli yolları aşıp zirveye ulaştığınızda sizi karşılayacak birçok yayla ve yayla yerleşimi bulunmaktadır. Hacı ağaç, Çatak, Gölet, Koru yaylası, Yamalıgöl, Araplar yaylaları bunlardan sadece bir kaçıdır. Özellikle Koru yaylasında sonbaharda menderesler görülmeye değerdir. Yaylalara çıktığınızda gördüğünüz mağaralar, yayla evleri, kaya oluşumları ve daha birçok görüntü bir sinema filmi seyrediyormuşçasına size keyif verir. Köylerde bulunan kestane, çam ve gürgen ağaçlarından inşa edilmiş kertme ahşap evler yüzyıla yakındır hala ilk günkü gibi ayakta durmaktadır. Bu eski evlerin içinde asılı fotoğraflardan ise hala anılar sevinçler hüzünler canlı bir yaşam cümbüşünün içinde sizlere aktarılmaktadır.

Doğa turizmcilerin uğraş adresi olacak

2009 yılında ilk keşif çalışmaları yapılan Çatak Takım Şelaleleri tek bir kanyonda irili ufaklı 54 adet şelale barındırmaktadır. Kanyonu kesen diğer dere yataklarında ki şelaleler ile birlikte bu sayıyı 80 şelalenin üzerine çıkmaktadır. Ve Keşfedilmeyi bekleyen daha birçok şelaleler ve mağaralar bulunmaktadır. Ancak yapılan girişim ve çalışmalar sayesinde Çatak Kanyonu Tabiat Parkı ilan edilerek koruma altına alınmıştır. İlk olarak 2018 yılı 11 Ağustos tarihinde yapılan Türkeli Doğa Sporları ve Tırmanış Şenlikleri ile yakın zamanda Türkeli’ni doğa turizmcilerinin, dağcıların kaya tırmanışçılarının mağaracıların yarasa uçuşu yapan adrenalin turizmcilerinin ve deep water “deniz içi kaya tırmanışı yapmak isteyenlerin, trekking, hiking ve kanyoning yapmak isteyenlerin Karadeniz’de ki en önemli uğrak noktalarından birisi olmaya namzet bir kenttir Türkeli.

Yazın sahilleri dolduran tatilciler, gurbetçiler tertemiz Türkeli sahillerini doldurur. Yayla şenlikleri, düğünler yapılır. Yaz mevsimi bitip kış mevsimi geldiğinde yazın coşkusunun yerini bembeyaz bir kar örtüsü alır. Yeşiller adeta beyaza boyanır. Şu bir gerçek ki ister yaz ister kış mevsimi gelin Türkeli s

izi her zaman farklı güzelliklerle karşılamaya hazırdır.

Sizlere Türkeli’ni anlattım. Türkeli başlı başına bir turizm cennetidir. Gelin ve bu kenti keşfedin.

İster aracınızla, ister otobüsle, isterseniz diğer ulaşım araçlarını kullanarak Türkeli’ni 4 mevsim ziyaret edebilirsiniz. Bu seneki doğayla baş başa kalmak için eko-tatil planlarınızın içerisine Türkeli’ni yazmayı asla unutmayınız. Pişman olmayacaksınız! Doğa tatilinizi planlamak için ise lütfen bana mail yazınız.

Gezgin Kitap Gezdi Gördü Tattı Ve Yazdı. Doğayı Kirletmeden Doğayla Kalın…

 

 

 

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir