GELİŞEN OTOMOTİV TEKNOLOJİLERİ

Share

Teknoloji gelişiyor, insanlık çağ atlıyor. Bu gelişim de kaçınılmaz olarak otomotiv sektörüne yansıyor. Hibrit otomobiller, elektrikli arabalar derken her yeni model arabalarla birlikte yeni teknolojileri de yollarda görüyoruz. Birkaç on yıl öncesine kadar sadece bilim kurgu filmlerinde görebildiğimiz sürücüsüz otomobiller bile bugün neredeyse günün teknolojisi olmayı başardı. Peki, sırada ne var? Yani otomotiv sektörü yeni araba modellerinde karşımıza ne gibi mucizeler çıkarmaya hazırlanıyor?

BEYİN GÜCÜYLE ÇALIŞAN ARABA MI?

Otomotiv sektöründe yenilikler birbirini kovalarken, en çok ses getiren çalışmalardan biri beyin gücüyle çalışan araba projeleri oldu. Henüz bir proje kapsamında değerlendirilse de projenin amacı, sürücülerin beynindeki sinyalleri yorumlayarak beyin gücüyle çalışan arabaları hayata geçirmek. Hatta birkaç firma bu alanda geliştirdiği otomobillerini fuarlarda sergilemeye başladı.

Araç sürücünün beyninden gelen sinyalleri işliyor, sürücünün alışkanlıklarını öğrenip onlarla harmanlıyor ve sonucu da otonom sisteme sahip otomobile uyguluyor. Beyinden gelen sinyaller, sürücü harekete geçmeden 0.2 ile 0.5 saniye önce sistem tarafından yürürlüğe konuluyor ve böylece hızlı davranılması sağlanıyor. Tabii bunun için sürücünün, beyin dalga aktivitesini ölçüp analiz yapmasını sağlayacak kulaklık benzeri bir cihaz takması gerekiyor.

 

SÜRÜCÜSÜZ ARABALAR HIZLANIYOR

Hibrit arabalar, elektrikli araçlar derken son dönemin en popüler konularından biri de sürücüsüz otomobiller oldu. Karşısına çıkan engellerden kaçınmayı başarabilen sürücüsüz arabalar da gelişen otomotiv teknolojilerinin önemli bir bölümünü oluştururken uzun zamandır birçok farklı firmanın üzerinde çalıştığı ve her geçen gün gelişmekte olan sürücüsüz arabalar artık hızlanmaya başladı. İlk geliştirilen örneklerinde belirli hız limitlerinde engellerden kaçmayı başaran sürücüsüz otomobiller artık çok daha yüksek hızlarda bile engellerden kaçabiliyor ve ani manevralar yapabiliyor.

ELEKTRİKLİ ARABALAR İÇİN KABLOSUZ ŞARJ GELİYOR

Elektrikli otomobiller her geçen gün bir yeniliğe daha imza atıyor ve gelişimin bir parçası olamaya devam ediyor. Bu alanda gelişmekte olan teknolojilerden biri de elektrikli ve hibrit araçlar için geliştirilen kablosuz şarj ünitesi oldu. Bu yenilik kablosuz olma özelliğinin yanı sıra 3.5 saat gibi kısa bir sürede  %100 şarj hizmeti sunuyor. Sistem, 220 voltluk prizlere bağlanarak kullanılan şarj ünitesinde bulunan sensörler aracılığıyla araç bataryasını şarj edebiliyor. Bu yeni şarj sistemi henüz deneme aşamasında olsa da önümüzdeki yıllarda bu teknoloji, birçok hibrit ve elektrikli araçta da kullanılabilecek.

GÜNEŞ ENERJİSİYLE ÇALIŞAN YOL

Son yıllarda özellikle teknoloji alanında çağ atlayan Çin, yeni bir gelişmeyi dünyaya duyurdu. Elektrikli otomobil sahiplerini yakından ilgilendiren bu teknoloji, güneş enerjisiyle çalışarak elektrik üreten bir süper otoyol müjdesi veriyor. Çin’in doğu bölgesinde yapılması planlanan 160 km uzunluğundaki yol, elektrikli otomobillerin hareket halindeyken şarj olabilmelerini sağlayacak. Güneş panelleriyle donatılarak elektrik üretim maliyetini sıfıra indirmeyi hedefleyen proje kapsamında, şarj maliyeti de sıfıra inmiş olacak. Üstelik sürücüsüz otomobiller de bu yolda otomatik olarak şarj edilebilecek. Şimdilik sadece Çin’in belirli bir bölgesinde hayata geçmesi planlanan bu proje başarılı olur ve dünya çapında gelişebilirse bu anlamda devrim niteliği taşıyacaktır.

GELECEK SONUNDA GELDİ

Tüm bilim kurgu filmlerinde karşımıza çıkan uçan arabalar, sonunda gerçek olmak üzere. Yıllardır birçok firmanın üzerinde çalıştığı uçan araba projesinde oldukça mesafe kat edilirken geliştirilen bazı modeller karada 160 km/s, havada ise 179 km/s hıza ulaşmayı başardı. Uçan otomobiller, 10 dakikalık bir işlemin ardından kolayca yol modundan uçuş moduna geçerek 11 bin feet yüksekliğe çıkabilecek. Tabii bazı firmalar tarafından ön siparişler alınmaya başlanmış olsa da uçan arabaları kullanabilmek için pilot lisansına da sahip olmak gerekiyor.

SIRA GELDİ HİDROJENE

Benzin, dizel, hibrit, elektrik derken sıra hidrojenle çalışan araçlara geldi. Çin’de yerel bir firma tarafından üretilen hidrojen yakıtlı otobüs, çevre dostu araç kavramına yeni bir boyut katıyor. Prototipi üretilen 10.5 metre uzunluğundaki otobüs, dolu depoyla yaklaşık 600 km yol yapabildiği gibi yakıtın bitmesi halinde elektrikle de çalışabiliyor. Çin’de devlet tarafından desteklenen bu projenin, yapılacak geliştirmelerin ardından önümüzdeki yıllarda hayata geçirilmesi planlanıyor.

 

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir