Gezgin Kitap Sinop’un Durağan İlçesinde

Share

SAKLI CENNET “ DURAĞAN”

HER SAKLI BİR GÜN MUTLAKA GÜN YÜZÜNE ÇIKAR

Anadolu’m. Nakış nakış işlenmiş her bir yanı… İlmek ilmek teğerlenmiş her bir köşesi Anadolu’nun gizli nakışlarından bir tanesi Durağan…

İç Anadolu’dan Doğal Limanı olan Sinop’ a gelen yolların hepsi Vezirköprü-Durağan-Boyabat çizgisinden geçmektedir. Sinop’ tan Anadolu’ ya da yollar bu çizgi üzerinden geçmektedir. Bu yollar Selçuklular ve Osmanlı’lar döneminde olduğu gibi Cumhuriyet döneminde önemini koruyan tarihi yollar durumundadır.

Tarih boyu önemli uygarlıkların konup göçtüğü Durağan sadece bir durak noktası değildir. Çevresinde ki dağları, tepeleri sarıp sarmalayan yeşil bitki örtüsü, tertemiz havası ve henüz keşfedilmeyi bekleyen doğal güzellikleriyle Durağan kelimenin tam anlamıyla Kuzey Anadolu’nun saklı cennetlerinden birisidir.

İlçe merkezinde bulunan kervansaray hem ilçeye adını vermiş, hem de çok önemli konukları ağırlamıştır. Selçuklu ordularının buraya karargâh kurmaları ve çevre savaşları ile ilgili hazırlık yapmaları Durağan’a ayrıcalık kazandırmıştır. İlçenin en önemli tarihi eserlerinden olan Durakhan  Kervansarayı 1265 yılında pervane oğulları zamanında, pervane muidu’d-din Süleyman tarafından yaptırılmıştır. 1989 yılında restore edilen tarihi han, yerli ve yabancı turistler için ilgi çekici bir yer haline dönüşmüştür.

İsmail Bey Camii

Kasabanın en büyük ve en eski camisidir. 1867 tarihinde Osman oğulları zamanında yapılmıştır. Durakhan kervan sarayının hemen yanındadır. Caminin iç bölmelerinde bulunan minber, kürsü ve diğer ahşap aksamlarındaki el oymaları ahşap oyma sanatının en seçkin örneklerindendir.

 

Terelek Kaya Mezarı ve Ambar Kaya Mezarı

İlçeye yakın mesafelerde bulunan Kaya mezarları içerinde en önemlileri

Terelek Kaya Mezarı ve Ambar Kaya mezarlarıdır. M.Ö 6. ve 7. yüzyıllarda yapıldığı sanılan bu kaya mezarları Hititlere bazı kaynaklarda ise Paflagonyalılar’a ait olduğu belirtilmektedir.

Candaroğulları zamanında yapılan Yağbasan Türbesi 1395 yılına tarihlenen en eski tarihi eserlerdendir.

Buzluk Yaylasında bulunan kalfet camisinin yapılış tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte mimari açıdan ağaç ayaklar üzerinde düz ahşap kertme olarak inşa edilmiştir.

Buzluk Mağarası

İlçe merkezinden ayrılıp, yüksek rakımlara tırmanmaya başladığınızda sizi karşılayan ilk yer Buzluk Mağarasıdır. Durağan’ın en enteresan turistik gezi noktalarından birisi olan mağara Buzluk yaylası yangın gözetleme kulesinin hemen yanı başındadır.

Bölgede buzdolapları kullanılmazken buradan buz çıkarılarak, yaz aylarında içme sularını soğutmada kullanıldığı ve 1960’lı yıllara kadar çıkarılan buzlar ilçe merkezine getirilip pazarda satıldığı söylenmektedir.

İlçede ilginç sarkıt ve dikitleri bulunan başka mağaralarda bulunmaktadır.

Uçsuz bucaksız çam ormanlarının arasından geçip Geyikardıcı suyu mevkiine geldiğinizde oluklardan akan buz gibi sular ve ağaçların sizi içine hapsettiği mesire alanı ve oksijen başınızı döndürür ve ağaçların arasından şelvelenen güneş ışıklarının seyri sizi dinlendirir.

Durağan’dan yükseklere başınızı alıp gitmek istediğinizde, sizi karşılayacak o kadar çok güzellik var ki ister otomobille isterseniz sırt çantasıyla gelin haftalarca gezebileceğiniz kadar özel doğal güzellikler mevcut…

Durağan’ın Eşsiz Güzellikleri

Yukarılardan aşağılara bakın ya da aşağılardan yukarılara bakın baktığınız her yerde Durağan’ın eşsiz güzellikleriyle karşılaşacaksınız. Adadağından Durağan manzaraları, Akkır Mesire yerinin havası, Durağan’ın hemen yanı başında adeta içinde yer alan ikiz göletleri, ilçenin ekonomisini besleyen yemyeşil pirinç tarlaları, Yaylalarda bulunan ilginç ağaç oluşumları, Kızılırmak Kanyonu, çok yakında tüm Türkiye’ye can verecek Durağan ve Boyabat hidroelektrik santralini çevreleyen doğal oluşumlar, Gökırmak’la Kızılırmak’ın Durağan yatağında birleştiği noktada yarattığı renkli hayat cümbüşü ve daha birçok güzellik sizleri kendine hayran bırakır.

Durağan Evlerinin Eşsiz Mimarisi

İlçe merkezinde ve köylerde bulunan durağan evleri ilginç mimari tarzlarıyla Türk sivil mimarisi açısından önem arzetmektedir. Henüz adından bahsedilmeyen Durağan evleri çok yakında yerel yönetiminde girişimleriyle görücüye çıkmaya hazırlanıyor.

Şifalı otların çiçeklerin ve ağaçların olduğu bir coğrafya da şifalı bal olmaz mı ? Yarışmalarda tadı ve doğallığıyla dereceye giren Durağan Balları tam bir şifa kaynağı olarak Durağanı çevreleyen köylerde üretilmektedir.

Durağan’a 25 km mesafede yer alan Karataş Köyü şelalesi ve diğer şelaleler turistik değer taşıyan önemli doğal oluşumlardandır. Özellikle Karataş Köyü şelalesi farklı yapısıyla Türkiye’de sayılı şelalelerdendir.

Durağan’ da 200 Yıllık Geçmiş

Çevresinde birçok güzellikleri saklayan Durağan’da 200 yılı aşkındır yapılan dokumacılık bu gün hala devam etmektedir. Evlerde kurulu dokuma tezgâhları, renk renk duyguları gelecek kuşaklara taşımaktadır. Dokunan ürünler gerek yurt içinde, gerek yurt dışında ilgi görmektedir.

 

Durağan’ da Son Zanaatları

Yine çok eskiden beri yapılan kalaycılık ve bakırcılıkta Durağan’da son 2 usta bu önemli zanaatları yaşatmaya çalışmaktadır. Alevlerin içerisinde bakıra kalay çeken bu ustalar artık türlerinin son örneği olmaktan da üzüntü duymaktalar.

Durağan sürprizlerle dolu bir kenttir. Mahalle aralarında sepet yapan romanlar, artık hiçbirimizin evinde olmayan rengârenk beşikler, tahta siniler bu kentte görebileceğiniz enteresan görüntülerdir.

Gezgin kitap Durağan da durakladı. Sizler için saklı cennetin kapılarını araladı. Siz de bilirsiniz ki kitaplara ve fotoğraf karelerine her şeyi sığdıramazsınız. Durağan muhteşem doğal güzelliklerin cüretkarca yaratıldığı bir kent. Bu yazıyı okuyan sizler gezi duraklarınıza Durağan ilçesini mutlaka ekleyiniz. Bizden söylemesi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Erkan Ayçam

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir