GONCAGÜL SUNAR

Share

Goncagül Sunar : Kendimi yorumcu olarak “Duru tavırlı, karakterli ve batılı buluyorum”

Bazı oyuncular vardır; izlediğiniz zaman güzel enerjisini doğrudan alabildiğiniz, Goncagül Sunar’da bunlardan bir tanesi. Birçok başarılı projede ismi geçen oyuncuyu daha yakından tanımak için merak ettiklerimizi sorduk. Kendisi tüm sevecenliği ve içtenliği ile sorularımızı cevapladı.

Star Tv’nin Perşembe akşamları yayınlanan romantik komedi tadındaki yeni dizisi Benim Tatlı Yalanım’a Berrin karakteriyle  renk katan  başarılı oyuncu Goncagül Sunar , Müslüm filminde de  Suzan karakterini canlandırmıştı.

Samimi ve sevecen oyuncu aynı zamanda “En Uzak Yakın” müzik albümüyle başarılı bir çıkış yakalayıp, dikkatleri üzerine topladı.

Değerli Goncagül Sunar ile gerçekleştirdiğimiz bu keyifli sohbeti siz değerli okuyucularla paylaşıyoruz.

 

Mine Alpan : Öncelikle değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ediyoruz. İlk olarak biraz sizi tanıyalım, Goncagül Sunar kimdir ?

 Goncagül Sunar : Ben teşekkür ederim çok zarifsiniz. 90’ların başında Şahika Tekand’ın açtığı oyunculuk stüdyosuna katılarak oyunculuk macerasına başlamış aklında hep tiyatro varken özel kanalların açılmasıyla kendini televizyonda bulmuş kariyerini tv de belirlemiş 27 yıldır sektörün içinde bir oyuncu, hayatının ikinci yarısında da  müzik üretmeye kafayı takmış birbiriyle iç içe geçmiş bu iki disiplini sonuna kadar hakkıyla sürdürmeye kararlı biri olarak tanımlayabilirim kendimi.

 

Mine Alpan : Kamera karşısına ilk kez hangi  diziyle  geçtiniz. Oynadığınız ilk dizi de neler hissettiniz ?

 Goncagül Sunar : İlk Mahallenin Muhtarları dizisi ile geçtim ekran karşısına. Elbette çok heyecanlı, çok toy çok tecrübesiz bir kız çocuğuydum .İnanın pek fazla bir şey hissedemiyordum, açıkçası yaşın getirdiği aklı bir karış havada olma hali vardı bende o zamanlar ki normalmiş.

 

Mine Alpan : Kendiniz hakkında tek bir şeyi değiştirebilecek olsanız bu ne olurdu ?

Goncagül Sunar : Müzik yapmaya daha erken başlamak isterdim  ama böyle demlenmiş bir dönemime kısmetmiş.

 Mine Alpan :  Başka bir yerde yaşamayı hiç düşünüyor musunuz ?

 Goncagül Sunar : Değişiyor bazen kesinlikle burada yaşamayacağım diyorum sonra ne kadar zor olacağını kabul ediyorum… Hayat bu belli olmaz.

 

Mine Alpan :  Müziğe ilk ne zaman başladınız ?

 Goncagül Sunar : 2002 yılında minik minik başladım aldığım bir gitarla tamamen iç güdüsel şarkılar yapıyordum. Yazmayı çok seviyordum, 90’ların buhranlı dönemlerini mesela tamamen varoluşsal dertlerimi şimdi okuduğumda komik geliyor ama yazmaya devam ettim. Sonra sonra iş şarkı sözüne döndü. Bu kadın ozanlık meselesine kafa yoruyorum epeydir.

 

Mine Alpan :   İlk albüm çalışmanız olan “En Uzak Yakın”  albümünde kimlerle çalıştınız , albümü tasarlarken nelere dikkat ettiniz ?

Goncagül Sunar : Bu albüm benim için çok çok uzun bir süreçti elimde çok şarkı vardı ta 2002 den bu yana. Bu süreç aranjör arayışı albümümü kendim mi çıkarsamlarla, bolca ev demolarıyla devam etti. Şarkılarımı ve sesimi dinleyenler farklı bulup fazlasıyla beğeniyorlardı ama ben albümü nasıl finanse edeceğimi bilemiyordum. O dönem (2000’lerin başı)  bu kadar çok kadın ozan yoktu, bakıyorum şimdi atı alan Üsküdar’ı geçmiş bir dolu var iyi ki de var … 2008’ de ilk single ile birlikte albüm çıkarmaya niyetlenip anne olma durumum ve elbette setler sebebiyle 2018’ de tekrar buluştuğum pasaj müzik (10 yıl sonra ) beni Caner Karamukluoğlu ile tanıştırdı. Birbirimizi çok iyi anladık ve nihayet gerçek anlamda yola çıktık .Caner’in müthiş yeteneğini benim kafamda dönen sound ve müzik birikimi ile birleştirdik. Bu albümde ilk müzik bilincimi  ve köklerimi temize çektim. 90’ların ve 2000 başlarının kafama kazınmış soundlarını modern seslerle birleştirdik.

 Mine Alpan :  Yorumcu olarak kendinizi nasıl buluyorsunuz ?

Goncagül Sunar : Duru tavırlı, karakterli ve batılı buluyorum. Yani burası için biraz riskli. “Yüreğe dokunarak okumak ” bana göre değil . Beni etkileyen duygulu ses hafif nağmeli şarkı söyleyenler değil . Ama burada hafif nağmeli “ver duyguyu ” gibi bir şarkı “okuma” biçimi tercih ediliyor, diğerleri pek bir şey ifade etmiyor insanlara özenti geliyor belki ya da düz geliyor. Dinlediğim etkilendiğim kadın vokallerde öyle değil ; dolayısıyla içimden çıkan yorum bu. Ama samimi doğal derin bir yerden şarkı söylemeyi ve söyleyenleri seviyorum.

 

Mine Alpan :  Oyunculuk ve Müzik de oldukça başarılısınız, bu başarınızı ve örnek yaşamınızı ilerleyen zaman da bir kitap da toplamayı düşünüyor musunuz?

Goncagül Sunar : Teşekkür ederim dışarıdan öyle görülüyorsa ne mutlu bana. Estağfurullah kitap ne haddime 🙂

 

Mine Alpan :  Sinema, dizi, tiyatro ve müzik  dörtlüsü arasında içinde olmaktan mutlu olduğunuz, size en çok keyif veren sanat dalı hangisi, Neden ?

Goncagül Sunar : Hepsi, ayırt edemem çünkü hepsi birbiriyle akraba disiplinler biri birini besliyor benim içimde. Hepsi birbirine destek ve güç veriyor.

 

 Mine Alpan :   Oynadığınız tiyatro oyunları arasında, sahnede başınıza gelen komik veya ilginç anılar varsa, bizimle paylaşır mısınız ?

Goncagül Sunar : Yatak odası diyaloglarında bir replik vardı. Karısı kocasına diyor ki : hala filmin etkisindeyim, ben bu filmi unutmadan seninle sevişemem. Seyircilerden birinden şöyle bir ses geldi yüksekçe : sebep ???. Gülmeden devam edebildik.

Bir keresinde “Nereye Gitti Bütün Çiçekler”i oynarken sahne arkasında bir adam belirdi oyunun ortasına dalıyordu asistanlar son dakikada görüp çıkardı meğer oranın delisiymiş.

En son Empatopya’yı huşu içinde oynarken tepe ışık lambalarından biri güm sahneye düştü ama kimseye bir şey olmadı aynen oyuna devam ettik 🙂

 

Mine Alpan :   Ülkemizdeki tiyatroya olan ilginin artması için neler yapılması gerekiyor ?

Goncagül Sunar : Ülkemizde son yıllarda tiyatroya olan ilgi hiç olmadığı kadar fazla zaten, o kadar mutlu eden bir şey ki bu. İnsanlar farklı hikayeler seyretmek hayata kafa yormak sürprizli şaşırtan şeyler izlemek istiyor. Bilet fiyatlarının yüksekliğinden şikayetçi olan var ki doğrudur. Daha total kitle ise belki yorgunluk ve  Tv seyretmeyi tercih etmek gibi durumların içinde.

 

Mine Alpan :   Son olarak sevenlerinize bizim aracılığımız ile ne söylemek istersiniz?

Goncagül Sunar :  Buraya spotifiy, apple müzik vs. albüm linklerimi yazarsanız çok sevinirim … beni dinlesinler isterim hiç bilmeyenlerin.

 

 

 

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir