GOOGLE GLASS VE SMART LENS

Share

Google Glass, kuşkusuz en çok konuşulan giyilebilir teknolojilerden biri diyebiliriz. Ürün 2012 yılında Sergei Brin tarafından tanıtıldığında akıllı gözlük kavramıyla ilk kez tanışıldığından büyük yankı uyandırmıştı. O gün nasıl bir geleceğin bizi beklediği kafalarda soru işareti oluşturmuşken, ürünün 2013 yılında 8.000 kişiye dağıtılmasıyla gidişat biraz daha netlik kazanmaya başladı. Belli bir süre sonra Amerika’da ve İngiltere’de de resmi olarak satışa çıkan ürünün; hangi alanlarda kullanılabileceği ve ne tür sorunlarla karşılaşacağı yavaş yavaş şekillendi ve Google Glass çok zaman geçmeden kendisini geliştirerek Smart Lens olarak karşımıza çıkıyor. Google, Smart Lens için patent bile aldı.

GOOGLE GLASS

Google Glass, Google’ın 2012 yılında ilk kez tanıtımını yaptığı ve ses komutu ya da ürünün sağında bulunan dokunmatik alanı üzerinden kontrol edebileceğiniz bir akıllı bilgisayardır. Adı üstünde Google’ın ürettiği özel camlarla güneş gözlüğü görevini de üstlenmektedir. Yani bir cep telefonunun yapabildiğinden çok daha fazlasını yapabilen bir gözlüktür. Şimdi ise kendisine daha fazla özellik ekleyerek akıllı lens olarak karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.

Nasıl Kurulur?

Google Glass’ı çalıştırdıktan sonra, Google hesap bilgilerinizin aktarılması için Glass için geliştirilen IOS ve Android uyumlu MyGlass uygulamasını telefonunuza indirmeniz gerekiyor. MyGlass uygulamasını indirdikten sonra da kurulumun tamamlanması için bir şekilde internete bağlı olmanız şart. İnternete bağlandıktan sonra cep telefonunuzu Google Glass ile Bluetooth teknolojisini kullanarak eşleştiriyorsunuz. Eşleşmenin doğruluğunu Google Glass üzerinden onayladıktan sonra da ürün kurulmuş oluyor. Bu işlemleri bilgisayarınız üzerinden de ayrıca yapabiliyorsunuz. MyGlass uygulaması sayesinde; Glass için geliştirilen uygulamaları indirip, ekran paylaşma özelliğini kullanabiliyorsunuz. Ayrıca telefon kontaklarınızı buraya ekleyerek Glass üzerinden iletişime geçebiliyorsunuz. Smart Lens kurulumu içinde benzer yöntemler öngörülüyor.

Nasıl Kullanılır?

Ürünü ses komutuyla kullanmak istediğinizde, kafanızı 30 derece yukarı kaldırarak ürünü aktif hale getirmeniz ve ardından “Ok Glass” komutunu söylemeniz gerekiyor. Bu komutun ardından karşınıza çıkan ekranda; Google, Take a Picture, Record a Video, Get Directions to, Send a Message to, Make a Call to, Play Game gibi komutları göreceksiniz. Bu komutlardan birini söyleyerek ürünü harekete geçirebilirsiniz. Ayrıca Glass’ı dokunmatik alanı (TouchPad) üzerinden de kullanabilirsiniz. Dokunmatik alanına bir kere dokunduğunuz da ürün aktif hale geliyor ve karşınıza Ok Glass ekranı çıkıyor. Burada isterseniz alana tekrar dokunarak menüye erişebiliyorsunuz. Ya da dokunmatik alanda soldan sağa ve sağdan sola hareketler yaparak ekran değiştirebiliyorsunuz. Girdiğiniz ekrandan çıkmak istediğinizde de yukarıdan aşağıya parmağınızı sürüklemeniz yeterli. Smart Lensler ise sadece gözler ve ses komutuyla hareket edecek.

SMART LENS

Google Glass gelişimini sadece yazılım olarak değil şekil olarak da geliştirirken Google aynı özellikleri ve işlemleri ekleyeceği Smart Lens için patent aldı. Bilim kurgu filmlerini aratmayan bu yeni teknoloji sayesinde gözlerinizde ki lensler ile video çekebilir, sağlığınız hakkında bilgi sahibi olup kontrol altında tutabilir ve sosyal yaşantınızda hiç olmadığı kadar iyi olabilirsiniz.

Öncelikle Smart lensler, Google Glass da olduğundan fazlasıyla akıllı telefonların yaptığı faaliyet ve özelliklerin çok daha fazlasını yapacağı için akıllı telefonların ortadan kalkacağı düşünülüyor. Örneğin; şu an akıllı telefonlarda oynadığımız oyunları smart lensler ile 3 boyutlu bir şekilde algılayıp oynayabileceğiz. Bundan dolayı akıllı lenslerin işlevsel olarak günümüz teknolojisinden baya ileride olduğu için akıllı telefonların kullanılacağı öngörülemiyor. Ayrıca bu akıllı lensler sayesinde görüş açısı dijitale bağlanıyor ve uzaktaki bir yeri internetin verdiği bilgiler ile görebiliyorsunuz.

Google Glass’tan daha fazla şey beklediğimiz Smart lenslerin bize neler katacağına bakacak olursak:

Video ve fotoğraf çekimi

Öncelikle bu özellik biraz korkmamıza neden olsa da aslında çok pratik ve kullanışlı olacağı düşünülüyor. Neredeyse gördüğünüz her şeyi mesafe sorunu olmadan çekip kaydedebileceksiniz ve zoom yapıp açıyı ayarlayabileceksiniz. Google Glass’ta da bulunan bu özellik Smart lense daha da gelişerek ve çekim yaptığınızı kimsenin fark edemeyeceği şekilde aktarılmış oluyor. Bu özellik ise özel hayatın gizliliği açısından şüphe uyandırmakta.

Sağlık için katkısı

Smart lensi taktığınız andan itibaren biyolojik verileriniz bir cihaza aktarılacak ve sürekli takip edilecek. Örnek vermek gerekirse; sizi kan şekeri seviyeniz, tansiyonunuz ve olası tehlikelere karşı uyaracak. Belki de bizim için en faydalı olacak olan bu yenilik, daha uzun yaşamamızı ve vücudumuz hakkında detaylı, güncel bilgiler almamızı sağlayacak.

En büyük artısı engelliler için

Engelliler için oldukça kullanışlı olan bu lensin en güzel özelliği yol tarifini bir kulaklık vasıtasıyla alabilecek olmak. Kişiler yol üzerinde bir çukur, bir tümsek varsa ya da önünde dikkat etmesi gereken başka bir engel varsa uyarılacak. Böyle bir yeniliğin olması engellilerin sosyal hayata adapte olabilmeleri için büyük bir artı.

Sosyal hayata etkileri

Sosyal hayatı etkileyecek olan gelişmeler biraz tehlikeli türden. Örneğin; karşınızda ki kişinin kalp atışlarından vücut hareketlerine kadar ne hissettiğini ve kişinin nefes alıp verme hızını ölçen bir yazılım olacak. Siz konuşmaya başladığınız andan itibaren bu hızın ne kadar aralıklarla arttığını da gösterecek. Dahası bunu puanlayacak ve kişiyi belirli kategorilere ayıracak. Bu özellikte sosyal sınıf ayrımcılığına yol açabilir. Yani artıları kadar eksileri de düşündürücü.

Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

Eğitim:  Şu an kendinizi kimyager olarak hayal edin ve bir deney yaptığınızı düşünün.  Bu deneyi yaparken aynı zamanda Google Glass ya da Smart Lens ile süreci kaydedebileceğinizi biliyor muydunuz? Hatta canlı yayın yapmak mümkün. Böylece yapılan deney sınıflarda canlı olarak yayınlatılabilir de. Bu şekilde öğrenciler sizi izlerken konuları daha hızlı bir şekilde öğrenme şansına sahip olup, akıllarına bir soru takıldığında hemen paylaşabilecek.

Sağlık: Şimdi de kısa süreliğine ameliyatta olan bir doktor olalım. Emin olamadığınız bir durum var ve bilgi almak istiyorsunuz. Google Glass ya da Smart Lens ile internete girip, hemen öğrenmek istediğiniz konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Daha deneyimli bir doktorun fikrini almak istiyorsanız da, kendisini arayabilir ya da canlı yayın bağlantısı açarak görüşlerini dinleyebilirsiniz.  Anlık durumlarda Google Glass ve Smart Lens sunduklarıyla hayat kurtarabilir. Ayrıca Smart Lens kişinin kendi tansiyon ve kalp atışı hatta şeker oranı gibi özelliklerini takip ederek uyarılarda bulunabilecek.

Seyahat: Google Glass ve Smart Lens için geliştirilen uygulamaların seyahat alanında çığır açma potansiyeli çok yüksek. Uygulamalar listesinde bulunan Word Lens adındaki uygulama gördüğünüz bir yazıyı istediğiniz bir dile çevirmenizi sağlıyor ve size okuyor. Yurt dışına gittiğinizde duvarda gördüğünüz bir yazının kendi dilinizde ne anlama geldiğini bu uygulama sayesinde öğrenebilirsiniz. Field Trip adındaki uygulama ile tarihi eserlere baktığınızda; uygulama tarihi eseri tanıyor ve kulağınıza eserin tarihi hakkında bilgi veriyor. Örneğin Barselona’ya gittiğinizde Gaudi’nin eserlerinin tarihini seyahat rehberinden öğrenmek yerine, Google Glass üzerinden öğrenebilirsiniz. GuidiGo adındaki uygulama ise 27 farklı gezi noktasına ait 250 rehberli tur imkanı sunuyor. Bu turlar profesyonel tur rehberleri tarafından gerçekleştiriliyor ve daha kapsamlı bilgi için sesli anlatım, detaylandırılmış harita ve yakınlaşabilen görseller mevcut. Bu gezi noktaları arasında ülkemizden AyaSofya’da bulunmakta.

Gazetecilik: Google Glass ve Smart Lens sayesinde çok hızlı bir şekilde fotoğraf çekip, video çekimi yapılabildiğinden anlık görüntüleri yakalamak artık çok daha kolay. Ülkemizin önde gelen gazetecilerinden Ahu Özyurt’un da belirttiği gibi, gazeteciler savaş sırasında ya da olay anlarında ekipmanlarını toplarken ses getirecek birçok görüntüyü kaçırabiliyor. Ayrıca Glass ve Smart röportaj yapmak için de kullanılabilir. Normalde bu tarz işler için iki kişi görevlendirilirken bu teknoloji sayesinde tek kişi hem soru sorup, hem de kayıt yaparak cevapları alabilir. Geliştirilecek olan uygulamalarla birlikte, ürünün kullanım alanları daha da çoğalacaktır.

Güneş enerjisi ile şarj olabilecek

Google Glass şuan şarja ihtiyaç duyarken Smart Lens için Google’ın aldığı patentlere bakılırsa Smart Lenslerde şarj sorunu yaşamayacağız. Hatta şarjın bitmesi gibi bir endişemiz bile olmayacak. Çünkü akıllı lensler güneş enerjisiyle şarj olabilecek kadar enerji alabiliyor. Sadece gözümüzü açtığımızda lens ekranının sağ üst köşesinde şarj seviyesini gösteren çubuklar yer alacak.

Bununla beraber Google Glass şuan piyasada satılırken henüz patenti yeni alınan Smart Lens için fiyat konusunda henüz bir öngörü yok. Fakat bilgisayar teknolojisi ile cihazların küçülüp insanlara entegre edilmesi oldukça dikkat çekici ve inovatif görünüyor. Google Glass özelliklerinin bir lens boyutuna kadar küçültülüp akıllı lens olarak hayatımıza girecek olması bunun en çekici örneği durumunda.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir