GÜLŞAH TÜTÜNCÜ ‘’SENDE Mİ BRÜTÜS’’

Share

PARAM VARKEN ŞARKIM YOKTU ŞARKIM VARKEN PARAM YOKTU

“Kırk yıl düşünsem Türkiye’nin aranılan beste ve söz yazarlarından olacağım aklıma gelmezdi. Çünkü ben de on yıl önce kendi solo projem için yana yakıla kimden şarkı alabilirim diye kara kara düşünenlerdendim.”

2009 yılında söz ve müziğini yazdığı “Hastalıkta Sağlıkta’’ şarkısının genç, yaşlı her kesimden milyonlarca kişinin diline düşmesiyle kendini bir anda pop müzik piyasasının tam ortasında bulan Gülşah Tütüncü, yaptığı ilk şarkısının hit olmasıyla merak uyandırdı.

Beklenilenin aksine 2. şarkısında, daha evvel tutturduğu formülün peşinden gitmedi ve bu sefer alaturka nağmeler yerine yüzü batıya dönük, hip hop ritimlerinde, minimal, dans ettirici, düzenlemenin çoğu RNB vokallerinden oluşan bir şarkı besteledi. Bu sefer edebi sözler yerine edepsiz sözler yazarak; seksi, kışkırtıcı, catchy bir hava yakaladı. Bugün 2019’da popüler müziğin kabuk değişimi olarak nitelendirilen ve “yeni nesil müzik” olarak adlandırılan tarzı 2009 yılında yapan Tütüncü, demoyu dinleyenlerin “Saçmalama, burası Türkiye, tutmaz burada böyle şarkılar” sözlerine kulak asmayarak, kendi istediği, inandığı ve sevdiği yolu tercih ederek şarkının demosunu tamamladı. Tarkan’ın şarkıyı dinleyip, sevmesiyle 2010 yılında “Adını Kalbime Yaz” albümüne dahil ettiği “Usta Çırak” isimli bu şarkıyla dikkatleri daha da üstüne çeken Gülşah Tütüncü, devamında yine bu iki şarkıya benzemeyen, Yeşilçam film müziklerini andıran ve radyoların playlistlerinden uzun süre inmeyen, “Sev Diyemem” şarkısını yazdı.

“Modaya uyan kendi modasını yaratamaz.” cümlesini düstur edinen Gülşah Tütüncü, ticari kaygılar gütmek yerine, müziğinde ve dilinde kendine ait tavırlar yakalamaya odaklandı. Risk aldıkça farklı işlere imza atması ona ustalarıyla aynı albümlerde yer alma şansı sağladı. Yine Tarkan’ın 2017’de çıkarttığı son albümü 10’da “Çay Simit” şarkısıyla yer alan Gülşah Tütüncü; Ayşe Hatun Önal’a verdiği “Beyaz Atletli” şarkısında da eğlenceli bir durum komedisi yarattı.

Bilinenin aksine müziğe, “besteci ve söz yazarı” olarak değil “konservatuar mezunu, şarkıcı ve keman performans sanatçısı” olarak başlayan Gülşah Tütüncü, mezuniyeti sonrası kendi kurduğu “Grup Şahmaran” isimli müzik grubuyla yüzlerce kurumsal konser verdi. Bunun yanı sıra Türk pop müziğinin önemli isimlerinden Yaşar’a üç, Mustafa Sandal’a altı ve Sezen Aksu’ya iki sene vokal yaptı.

Böylesine başarılı bir kariyer geçmişine sahip olan genç sanatçı ‘’Sende mi Brütüs’’ şarkısıyla muhteşem bir çıkış yakalarken şarkıya çektiği son derece eğlenceli klip ile de dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Müzik prodüktörlüğünü Gülşah Tütüncü’nün gerçekleştirdiği “SEN DE Mİ BRÜTÜS?” şarkısının düzenlemesi Gülşah Tütüncü ve Tolga Kılıç’ a ait. Mix ve Masteringler Tarık Ceran’a, kapak düzenlemesi Emre Levent’e ait olan şarkının klip yönetmenliği Erdi Sevinç’e emanet edildi. Görüntü yönetmenliğini Eren Yıldız’ın, yardımcı yönetmenliğini Derya Yıldız’ın gerçekleştirdiği “SEN DE Mİ BRÜTÜS?” şarkısının klibi için sıfırdan bir semt pazarı seti kuruldu. Altmış kişilik kalabalık set ve kast ekibiyle çalışılan klipte Gülşah Tütüncü, tüm esnafın tanıyıp sevdiği tatlı, bıcırık, deli dolu, keman çalmayı bilen pazarcı bir kızı canlandırdı. Aynı tezgâhta çalışan iki yakın arkadaşını canlandıran tiyatro sanatçıları Bahadır Efe ve Ali Rıza Tanyeli ise kuvvetli oyunculuklarıyla hikayeyi güçlendirdiler.

HaberHayat olarak dikkatimizi çeken başarılı sanatçıya kendisi ve kariyeri hakkında merak edilenleri sorduk.

HABERHAYAT: Sizi tanımayan okuyucularımız için Gülşah tütüncü kimdir. Biraz kendinizden bahseder misiniz?

GÜLŞAH TÜTÜNCÜ: Keman çalan, şarkı söyleyen, besteler sözler yazan, çocukluğundan beri konserler veren, bazılarına göre renkli, bazılarına göre stresli hayatı olan yirmi dört saat mesaisi durmayan, bazen dokuz altı çalışan insanlara özenen birisiyim.

HABERHAYAT: Profesyonel olarak müzik hayatına girişiniz nasıl oldu?

GÜLŞAH TÜTÜNCÜ: Popüler camiaya ilk sevgili Yaşar’a vokal yaparak başladım, sonrasında Mustafa Sandal, Sezen Aksu oldu. Beste ve söz anlamında ilk Hastalıkta Sağlıkta şarkımla başladı. Tüm bunların evvelinde okul yıllarımda klasik müzikle başlamıştı aslında.

HABERHAYAT: Besteci, yorumcu ve müzisyensiniz bu kadar donanımlı olmayı neye borçlusunuz?

GÜLŞAH TÜTÜNCÜ: Teşekkür ederim. Konservatuarlı olmaya demek eksik olur, o bir alt yapı, üstünü doldurmak lazım. Her zaman sınava girecek bir öğrenci gibi çalışmaya borçluyum sanırım…

HABERHAYAT: Keman Showlarınız oldukça ilgi çekici ve ülkemizde ilk olma özelliğine sahip. Bu konuda örnek aldığınız biri var mı? Mesela Lindsey Stirling’i sever misiniz?

GÜLŞAH TÜTÜNCÜ: Evet, çok eskiden beri kemanla sahne showları yapıyorum. Lindsey Stirlingi’de biliyorum ve severim. Daha bu kadar tanınmadan önce bile odasında çektiği videolardan beri biliyorum. Fakat onun da öncesi var. Dünyada ilk elektro keman şovlarını popülerleştiren Vanessa Mae’dir. Öncesinde onun hayranıyım.

HABERHAYAT: Sendemi Brütüs’ün bir hikayesi var mı nasıl çıktı ortaya?

GÜLŞAH TÜTÜNCÜ: Nakaratın ilk bölümü araba kullanırken çıktı. Arabanın içinde bir taraftan bağır çağır  ‘’Almazsan alma yalvaramicam, ayyy bi gururum var kırdıramicam’’ deyip bir taraftan gülmeye başladım. Benim böyle kendi kendime saçma sapan söyleyip, kendi kendime gülüp unuttuğum çok şey olur, içimden bu çok komik kaydetmeliyim dedim. Bir taraftan araba kullandığım içim elim kayıt aletine gidemedi, duracak yer bulana kadar unutmamak için melodi ve sözleri tekrar edip durdum. Durunca nihayet kaydettim, stüdyoya gittiğimde üzerinde çalışmaya başladım.

HABERHAYAT: Sendemi Brtüsü’ün klibi oldukça doğal ve eğlenceli. Yönetmen kim ve kurgu kime ait?

GÜLŞAH TÜTÜNCÜ: Yönetmenimiz sevgili Erdi Sevinç. Ona hikayeden bahsettiğimde hiç düşünmeden çekelim dedi. Aslında hiç kolay bir iş değildi. Çok konsept bir iş, hiçbir şeye benzemiyor, başka bir örnek yok, tasarlarken ikimizin de gözleri parlıyordu. Çünkü çekeceğimiz işi önden hayal edebildik ve çektiğimiz hayal ettiğimizden de güzel oldu. Yanımdaki tiyatrocu arkadaşlarım Bahadır Efe ve Ali Rıza Tanyeli’nin kuvvetli oyunculukları da doğallığı arttırdı.

HABEHAYAT: Klipte oldukça başarılı bir oyunculuk sergiliyorsunuz. Yoksa oyunculukta mı var ya da ileride oyunculuğu da düşünür müsünüz?

GÜLŞAH TÜTÜNCÜ: Ben gerçek hayatta da klipteki kıza çok benziyorum, hatta aynısıyım diyebilirim. Belki bu yüzden karşıya yansıması doğal gelmiştir. Oyunculuk üzerinde düşündüğüm bir dal değildi fakat bu kliple beraber bu soruyu soran çok oldu. Bu kadar yakıştırmadan sonra kendi klibimin karşısına geçip bir daha o gözle izlemişliğim var tebessümle. Muhtemelen şarkılarımın kliplerinde hikayeyi anlatan oyunculuktan ötesini asıl mesleğim olan müziğin önüne koymam.

 

HABERHAYAT: Tarkan, Sezen Aksu, Mustafa Ceceli gibi isimlerle çalıştınız ve şarkı verdiniz. Bu isimler size neler kattı?

GÜLŞAH TÜTÜNCÜ: Şarkılarımı kitlelerle buluşturarak hayatıma yeni insanlar kattılar. Her çalıştığım kişi ve tarz ayrı bir tecrübe. Aylarca çocukluk kahramanım Sezen Aksu’yla aynı sahnede olmak da muhteşemdi.

HABERHAYAT: Yıllardır müzik piyasasının içerisinde olmanıza rağmen ‘’Sendemi Brütüs’’ ile bir anda müzik piyasasına farklı bir konuma geldiniz. Devamı gelecek mi yeni proje var mı?

GÜLŞAH TÜTÜNCÜ: Evet stüdyodan sahneye geçiş için kendime uygun bir proje yapmayı istiyordum. ‘’Sen de mi Brütüs’’ tam istediğim gibi oldu. Artık aralık vermeden yeni singlellar, düetler, proje yapımlar olacak. Stüdyoya girsem de sahne ve konserler devam edecek.

HABERHAYAT: Oldukça neşeli, sempatik ve enerjik görünüyorsunuz. Karakterinizi nasıl tanımlarsınız?

GÜLŞAH TÜTÜNCÜ: Duygusal, romantik, geleneksel, işkolik, çenesi düşük, hümanist, kontrolcü, titiz, yüksek kahkahalı, yalan söyleyen insanları hayatında barındırmayan…

HABERHAYAT: Digital platformalar son zamanlarda daha fazla ismin gün yüzüne çıkmasına sebep oluyor. Ama birçoğu uzun süre tutunamıyor bunu neye bağlıyorsunuz?

GÜLŞAH TÜTÜNCÜ: Çok kalabalık. İnsanlar bu kadar kalabalığın tümünü bulup seçip dinleyemezler. TV mecraları da yok denecek kadar az. Dengeler çok değişti. Herkesin tutunma şekli ya da tutunamama sebebi farklı. Artık kimsenin salt yaptığı işle tutunabilmesi çok zor.

HABERHAYAT: Sorularımızı içtenlikle cevapladığınız için teşekkür eder bundan sonraki çalışmalarınızda başarılar dileriz.

GÜLŞAH TÜTÜNCÜ: Gösterdiğiniz ilgi ve alakadan dolayı ben teşekkür ederim. Bende size çalışmalarınızda başarılar dilerim.

 

 

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir