Gürkan Genç; HOMEOPATİ

HOMEOPATİ

Homeopati, ülkemizde az bilinen fakat dünyada yaygın olarak kullanılan hatta Brezilya, Hindistan, Meksika, Pakistan, İsviçre ve İngiltere gibi ülkelerde ulusal sağlık sistemi tarafından tanınan bütüncül bir tıp yaklaşımıdır.

Homeopati nedir?

Homeopati, 1755-1843 yılları arasında yaşamış Alman doktor Samuel Hahnemann tarafından gün yüzüne çıkarılmış bir yöntemdir. Hahnemann doktor olmasının yanı sıra kimya, ecza, tıbbi tarih ve dilbilim konularında da çalışıyordu. Tıp fakültesinde aldığı eğitimin hasta tedavisinde yetersiz olduğunu farkettiği için de arayış içerisindeydi. Bir tıp kitabının çevirisini yaparken, kinin zehirlenmesinin sağlıklı insanlarda sıtma hastalığına benzer hastalık belirtileri ortaya çıkardığını fark etti. Kininin aynı zamanda sıtma hastalığına yakalanmış kişiler için bir ilaç olması, homeopatinin özünü oluşturan temeli keşfetmesini sağladı. Bir madde sağlıklı insanlara verildiğinde o insanlarda hangi hastalığa benzer belirtilere yol açıyorsa, o hastalığa gerçekten yakalanmış kişiler bu etken madde ile tedavi edilebilir. Yani, “benzer, benzeri tedavi eder”.

Homeopatik ilaçlar nasıl hazırlanır?

Doğada var olan her madde (bitkiler, hayvansal dokular, mineraller, zehirler) homeopatik olarak hazırlanmak koşuluyla kullanılabilir. Peki, homeopatik ilaç nasıl hazırlanır? Her maddeye özel farklılıklar olabilmekle birlikte, temel olarak ilacın etken maddesi ve alkol artı su karışımından oluşan bir ana tentür hazırlanır. Daha sonra bu tentürden sulandırma ve potentizasyon işlemleri ile homeopatik ilaç elde edilir.  Bu sulandırmalar sonrası homeopatik tedavi için verilen ilaçta etken madde miktarı o kadar azalır ki; içinde etken madde molekülü hiç kalmaz. Bu durum homeopatik ilaçların yan etkisinin de olmamasına neden olur.

Peki, etken madde bulunmadığı halde etki görülmesi plasebo olması ile açıklanabilir mi?

Dünyada homeoaptiye karşı olanlar, içinde etken madde bulunmayan ilaçlarla tedavi eden homeopatinin etkisinin, sadece plasebo etkisi ile açıklanabileceğini savunmaktadır. Homeopatiyi savunanlar ise, homeopatinin bebeklerde ve hayvanlarda da işe yaramasının, homeopati etkisinin plasebo etkisini çok ötesinde olduğunun kanıtı olduğunu söylemektedirler.

Homeopatik yaklaşımın konvansiyonel tıptan farkı nedir?

Konvansiyonel tıp, kişinin her şikayeti ya da semptomu için farklı bir ilaç kullanır. Amaç semptomun yok edilmesidir. Örneğin; baş ağrısı varsa ağrı kesici verir, tansiyonu yüksekse tansiyon düşürücü ilaç verir gibi… Aynı semptoma sahip herkes için ilaç aynıdır. Homeopati ise bütüncül bir bakış açısına sahiptir. Baş ağrısı ile birlikte, o kişinin tüm özelliklerini, şikayetlerini, yapısal ve psikolojik özelliklerini de dikkate alarak semptoma değil o kişiye özel bir ilaç seçer. Böylece semptoma neden olan kök neden ortadan kaldırılarak tam şifa sağlanır.

Homeopati her şeye çare olabilir mi?

Her yöntemin olduğu gibi, homeopatinin de sınırları vardır. Homeopati, vücudun kendini iyileştirme mekanizması ile çalışır. Uzun süren, vücutta kalıcı fonksiyon kaybına neden olmuş durumlarda tedavi mümkün olmayabilir. Her durumda destekleyici olarak değerlendirilebilir.

Ülkemizde durum nedir?

Homeopati, Sağlık Bakanlığı Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Yönetmeliği kapsamında uygulanmasına izin verilen yöntemlerden biridir. Ülkemizde, sadece sağlık bakanlığı tarafından onaylı sertifika almış hekim ve diş hekimleri tarafından uygulanabilir.

Beğene bileceğinizi düşündüklerimiz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir