İdo Tatlıses; Gözler Hep Onun Üzerinde

Share

 

TARZIYLA… DÖVMELERİYLE… DANSLARIYLA… ŞARKILARIYLA…

GÖZLER HEP ONUN ÜZERİNE

İDO TATLISES

İbrahim Tatlıses ve Derya Tuna’nın oğlu İdo Tatlıses, babası İbrahim Tatlıses’in yolundan giderek 2014 yılında müzik dünyasına giriş yaptı. İlk single’ı olan ‘Sonsuz Teşekkürler’ youtube’da tıklanma rekorları kırdı. Bir dönem DJ’lik de yapan ido, şarkılarıyla kısa zamanda kendine has bir tarz oluşturmayı başardı.

Sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanan genç şarkıcı, giyim tarzı ve dövmeleri ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. İdo Tatlıses, müziğe başlama hikayesini, şarkılarını ve kendi adına merak edilen bir çok şeyi dergimize anlattı.

HABERHAYAT: Müzik yolculuğunuz nasıl başladı?

İDO TATLISES: Müzik yolculuğum nasıl başladı… Müzik yolculuğum eskiden beri vardı. Çünkü evde hep İbrahim Tatlıses vardı. Devamlı şarkılarını dinlerdik. Türkiye’nin en güzel seslerinden birini sürekli duyuyorsanız; müziğin bir kenarından tutmanız gerekiyordu. Stüdyolara giderek… Kendi kendime bir şeyler yaparak… Söz yazarak, müzik yaparak, şarkı okuyarak, yavaş yavaş müziğin içine girmiş oldum. Daha sonra aranjör olmak istedim. Kendi yazdığım şarkıları farklı isimler seslendirsin ben de müziklerini yapayım istedim. Ama şarkıyı ben yazdığım için duygusunu da ben veriyordum ve şarkılarım istediğim gibi okunmadı. Okuyanların okuyamamasından değil bu; sadece benim istediğim gibi olmuyordu. En son “Ben girip okuyayım bari” dedim. Benim yorumum üzerine okutalım.  Ben girip okuyunca da yorumumu beğendiler.  “Sen neden okumuyorsun?” dediler. Daha sonra başlangıç için kendi şarkılarıma güvenemediğim için ilk olarak Yalçın Topyanak arkadaşımdan şarkı aldım ve başlamış olduk. Arkadaşıma sonsuz teşekkür ediyorum.

HABERHAYAT: Arabesk söylememenizin özel bir nedeni var mı?

İDO TATLISES: Arabeske girmememin bir sebebi yok.  Benim tarzım olduğunu düşünmüyorum. Ben bana yakışan, benim okuyabildiğim,  benim sevdiğim bütün tarzlarda şarkıları okumaya çalışıyorum. Çıkarmış olduğum şarkıların belirgin bir türü var mı diye bakacak olursak; “Sonsuz Teşekkürler” pop-fantaziye kaçıyor, ‘Ya da boş ver’ pop müziğe giriyor ama arada fantezi de koymuşuz. İlk çıkardığım parça fanteziymiş. Benim belirli bir tarzım olduğunu düşünmüyorum. O yüzden özellikle şunu seçtim veya neden bunu seçtim diyebileceğim bir şey yok.

 

“Dışardan bir etken olmazsa bizim başarımız devam eder”

 

HABERHAYAT: Son şarkınızdan bahseder misiniz? Beklediğiniz ilgiyi gördü mü şarkınız?

Yeni single’ım “Ya da boş ver”… Derya Eroğlu şarkısı, Erdem Kınay aranjesidir. Onlar duygularını katarak yazmış. Ben de yorumlamaya çalıştım. En beğendiğim işlerimden biri oldu. İçime sindi diyebilirim.  Şarkı beklediğim ilgiyi gördü. Çıkan haberleri görüyoruz. Dışarıda olanları görüyoruz. Dışardan başka bir etken olmazsa bizim başarımız devam eder. Yanlış anlamayın başkalarına bir şey söylemiyorum ama çıkan haberleri görüyoruz. Bizim de başımıza gelebilirdi. Onların da yapacak bir şeyi yok. Bizim için güzel haberler geliyor. Biz gördüğümüz ilgiden memnunuz.

 

“Ben bir şeye inanıyorsam, babamı da annemi de dinlemem, yaparım”

 

HABERHAYAT: Müzik dünyasına girişinize babanız İbrahim Tatlıses’in tepkisi nasıl oldu? Babanızın istemediği bir projede yer alır mısınız?

İDO TATLISES: Babamın olumsuz bir tepkisi olmadı. Yaptığım ilk işi bir anda çıkardım ve tepkisi güzel olduğu için hiçbir şey demedi. Babamın izin vermediği ve istemediği bir projeyi gerçekleştirir miyim? Benim aklıma yatıyorsa,  ben ümitliysem, benim bir beklentim, bir hissiyatım varsa: yapacağım projeyle alakalı babama fikrini sorarım ama her zaman fikrini dinleyeceğimi söyleyemem. Sadece babamı değil; annemi de dinlemem. Ben bir şeye inanıyorsam yaparım yani.

 

İLK ALBÜMDE BABAM YÜZÜNDEN VETO YEDİM

 

HABERHAYAT: İlk albümünüzü çıkarırken İbrahim Tatlıses’in oğlu olmanızın olumlu veya olumsuz bir etkisini hissettiniz mi?

İDO TATLISES: Tabi ki… Ama ilk çıkardığım albümde artıları olduğu kadar eksileri de oldu. Hatta eksileri daha çok oldu. Çünkü insanların iş hayatında babanızla bir sıkıntısı olabiliyor. O yüzden siz de veto yiyebiliyorsunuz. Bunların üstesinden gelebilmek zor oldu. Zor oldu derken; kendim olduğumu kabullendirmek zor oldu. Ama bu zaten benim istediğim şeydi gerçekten. Kendim olarak çıkmak istediğim bir şeydi.

HABERHAYAT: İbrahim Tatlıses’in oğlu İdo olarak anılmak sizde bir rahatsızlık oluşturuyor mu?

İDO TATLISES: Ben, İbrahim Tatlıses’in oğlu İdo olarak değil de sadece İdo Tatlıses olarak anılacağım diye bir hırsın içerisine girmedim. Öyle bir şeye takılmadım hiç. Ben olduğum yerden mutluyum. Çünkü benim yaptığım iş, benim mutlu olduğum şey. İnsanların bana nasıl hitap ettiği veya nasıl andığı önemli değil. Önemli olan beni yaptığım işimle, müziğimle sevmeleri. Ama yeni yapacağım işlere girişirken soyadımın ağırlığını tabii ki hissettim. Sonuçta İbrahim Tatlıses yaptığı her işte başarılı olmuş bir isim. Ben yaptığım işlerde soyadımın ağırlığına ne katabilirim diye düşünüyorum. Soyadıma katacağım her şey beni mutlu eder.

 

TARZIYLA MODANIN ÖNÜNDE GİDİYOR

 

HABERHAYAT: Dikkat çekici, farklı bir tarzınız var? Tarzınızı nasıl belirliyorsunuz?

İDO TATLISES: Giyim tarzımı belirlerken öyle özellikle modaya takılıp ‘aman bunu yapayım’ falan diye bir şeye girmiyorum. Giyim hırsına girmedim.  1-2 sene önce çekilmiş olan bir fotoğrafımı paylaştım. Bugün moda olmuş olan çorap çekme olayı vardı. Ben neyi kendime yakıştırıyorsam, neyi severek giyiyorsam, neyle rahat oluyorsam onu giyiyorum ve öyle dolaşıyorum. Modaya uymuyorum. Kendime moda yaratıyorum. Giyindiklerimle ben mutlu oluyor muyum, kendimi yakışıklı buluyor muyum? Buluyorum. Tabii bir Kenan İmirzalıoğlu, bir Kıvanç Tatlıtuğ gibi değilim. Yani öyle böyle bir yakışıklıyım falan demiyorum ama çirkin de değilim. Normal bir Türk evladı gibi buluyorum.

HABERHAYAT: Vücudunuzda kaç tane dövme var? Dövmelere olan ilginiz nereden geliyor? İlk hangi yaptırdığınız dövme hangisidir?

İBRAHİM TATLISES SİTEM EDİNCE…

İDO TATLISES: Dövme saymadığım kadar fazla var. Dövmeye olan ilgim de bir şeyden veya bir yerden geliyor diyemem. İlk dövmemi 16 veya 18 yaşında yaptırmıştım. Belki de daha küçüktüm. Hatırlamıyorum. İlk yaptırdığım dövme annemin adının dövmesiydi. Eve gittiğimde babam ‘Bir tek annenin mi dövmesini yaptırdın?’ diye sordu. Ardından gittim babamın adını da yaptırdım. Ondan sonra dövme aşkım başladı.

HABERHAYAT: Şu sıralar elinizde bir proje var mı?

İDO TATLISES: ‘Sen’ şarkımın youtube’da 100 milyon dinlenmesi beni çok mutlu etti. Bu yaz için sürpriz bir şarkı hazırladım. Çok yakında onu müzikseverlerine beğenisine sunacağım. İnşallah o da 100 milyondan fazla dinlenir.

HABERHAYAT: Son olarak dergimizin okurlarına söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

İDO TATLISES: Beni dinleyen, yaptığım işleri takip eden herkesi çok seviyorum. Samsunlu kardeşlerime sevgilerimi gönderiyorum. Ben ülkemin her köşesini çok seviyorum.

 

İDO TATLISES’İN EN’LERİ

En sevdiğiniz film: Ata Demirer, Cem Yılmaz ve Şahan Gökbakar’ın tüm filmleri

En sevdiği kitap: Savaş Sanatı

En sevdiği müzisyen: İbrahim Tatlıses

En sevdiği parfüm: Mondlenk

En sevdiği şehir: İstanbul

En sevdiği mekan: Kendi evim

En büyük hayali: Erken yaşta baba olmak

En büyük korkusu: Erken yaşta baba olamamak

En sevdiği yemek: Ailemin evinde ve kendi evimde yediğim tüm yemekler

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir