İlayda Hancı; Türkiye’nin İlk ve Tek Kadın OFF-ROAD Şampiyonu

Share

TÜRKİYE’NİN İLK VE TEK KADIN OFF-ROAD ŞAMPİYONU

İLAYDA HANCI

Babası da bir off-road yarışçısı olan İlayda Hancı, çocukluğun beri parkurların içerinde. 2013 yılında 18 yaşında iken çıktığı ilk yarışını birinci olarak bitirdi. 2016 yılında ise Türkiye’nin ilk kadın off-road şampiyonu oldu.

Hayatıın aşkını yine off-road parkurlarında buldu. Kendisi gibi off- road yarışçısı olan ve şu sıralar co-pilotluğunu yapan Batuhan Korkmaz ile dünya evine girmeye hazırlanıyor.

Genç yaşında bir kadın olarak başardıkları birçok kişiye ilham olacak niteklikte olan İlayda Hancı, hikayesini HABERHAYAT DERGİSİ’ne anlattı

 

HABERHAYAT: İlayda Hanım merhaba… Kaç yıldır off-road sporunun içerisindesiniz? Bu tutku nasıl başladı

İLAYDA HANCI: Aslında babamla başladı demek daha doğru olur. Babam, Mehmet Hancı, 2008 yılında yarışmaya başlayınca, ben de kendimi pistlerde buldum. Hemen hemen her hafta sonunu parkurlarda geçirmeye başladım. 2013 yılında ise profesyonel olarak direksiyon başına geçtim. Daha önce direksiyona geçmeyi çok istedim ama mevzuat gereği ehliyeti olmayanlar yarışçı lisansı alamıyor. Babamın Off – Road pilotu olması büyük bir avantajdı ama benim bu spora merakım ve heyecanım olmasaydı pilot olamazdım.

 

ÇIKTIĞI İLK YARIŞTA BİRİNCİ OLDU

 

HABERHAYAT: İlk yarışını hatırlıyor musun? Neler yaşamıştın? Daha sonrasında neler oldu?

 

İLAYDA HANCI: Evet, İlk olarak 2013 yılında Karadeniz Şampiyonasına katıldım ve sınıf-2’de birinci oldum. Sonraki iki yarışı ikinci ve üçüncü olarak tamamladım ve Sınıf-2 birincisi oldum. Böylece ilk yarışımda birincilik yaşamış oldum. Bu beni çok mutlu etti. Tabii, tek başına bir pilot bir yarışı kazanmaya yetmez; co-pilot da çok önemlidir. O dönemde co-pilotum, babam Mehmet Hancı’ydı ve bana çok yardımı oldu. Bunun dışında mahalli yarışlara da katılarak tecrübe kazanmaya çalıştım.

2016 senesinde ise, Türkiye Off – Road Şampiyonası’nda Sınıf-1’de (S1) yarışmaya başladım ve her yarışta podyum görerek genel klasman birincisi oldum, yani şampiyon oldum. Böylece ilk kadın şampiyon olarak özel bir gurur yaşadım. 2017 yılında ise, Batuhan Korkut co-pilotluğunda, Suzuki Grand Vitara’yla Baja Turkey 2017 yarışına katıldım. 500 kilometresi özel etap olmak üzere 812 kilometrelik parkurda, ülkemizden ve 9 farklı ülkeden sporcularla rekabet ettim ve bu zorlu yarışı TH1 kategorisinde üçüncü; kadınlar klasmanında ise ikinci sırada bitirerek podyuma çıktım.

2018 senesinde ise hedefimiz 7 yarıştan oluşan Türkiye Off – Road Şampiyonası’ndaki tüm yarışlara katılmak, tamamlamak. Ayrıca Ağustos 2018’de gerçekleşecek olan uluslararası TransAnatolia’18 yarışına da katılıp ülkemizi en güzel şekilde temsil etme şansına sahip olacağım.

 

HABERHAYAT: Pekiyi, katıldığınız yarışlarda hiç kaza yaptınız mı?

 

İLAYDA HANCI: 2014 sezonunda 3 gün süren, toplamda 950 kilometrelik Yunanistan Rally Raid’ine katılmıştık. Türkiye’den katılan tek kişi ve yarıştaki tek kadın pilottum. Yarışın ikinci gününde büyük bir kaza sonucunda takla atmamıza rağmen aracı tamir ettirip; üçüncü gün mücadeleye devam ettik ve yarışı 16. sırada bitirdik. En büyük zorluğu ise;  kalan 250 km’yi camsız şekilde yarışmak zorunda kalmamızdı. Sisli ve yağmurlu hava şartlarından dolayı çok zorluydu diyebilirim.

 

 

HABERHAYAT: Araçlarınızın bu tip kazalara karşı özel güvenlik donanımı var mı?

 

İLAYDA HANCI: Araçlarımız ve bizler güvenliğe son derece önem veririz. Araçlarımız federasyonumuzun (TOSFED) hazırladığı teknik şartnameye uygun olmak zorundadır. Kısaca özetlemek gerekirse; tam koruma sağlayan araç içi barlar, özel yakıt tankı, yangın söndürme tertibatı ile özel yanmaz kıyafetlerimiz ve kaskımızla gereken tüm güvenlik önlemini alıyoruz. O yüzden, diğer sporlardan daha tehlikeli değil. Korkulacak bir şey olmadığını söyleyebilirim.

 

HABERHAYAT: Off-road sporu iş hayatıyla aynı anda yürütülebilir mi?

 

İLAYDA HANCI: Amatör olarak bu sporla ilgilenecekseniz evet yürütülebilir. Hatta bir eğitim hayatınız varsa, daha da kolay olduğunu söyleyebilirim. Ancak profesyonel olarak Off – Road pilotu olmak istiyorsanız bu oldukça zor olabiliyor. Çünkü cuma gününden başlayan ve pazara kadar süren bir süreçten bahsediyoruz. Ancak yarış sonrasında 1 hafta süren ağrılarla baş etmek zorunda kalabiliyoruz.

 

TEK KADIN OLMAMA RAĞMEN HİÇ RAHATSIZLIK DUYMADIM

 

HABERHAYAT: Yarış günü direksiyon başına geçince ne hissediyorsunuz?

 

İLAYDA HANCI: Yarıştan önce etapları arabalarımızla geçiyoruz ve yol notu tutuyoruz. Bu yarış için oldukça önemli. O esnada “Ben bu dar yerlerden nasıl geçeceğim” diye düşünüyorum. Sonra, yarış günü gelip geri sayım bitince bunların hepsi siliniyor ve tamamen yola ve duyduklarıma konsantre oluyorum.

 

HABERHAYAT: Off – Road yarışları daha çok erkeklerin tekelindeki bir spor dalı. Sizi nasıl karşılandınız?  Tek kadın olmak zor oldu mu? Şampiyonada sizden başka lisanslı kadın pilot var mı?

 

İLAYDA HANCI:  Yok. Şampiyonada profesyonel olarak tek kadın benim. Mahalli liglerde yarışanlar var. İlk günden itibaren ben hiç yabancılık çekmedim. En ufak bir rahatsızlık duymadım. Zaten diğer pilot arkadaşlarım da birer profesyonel olduğu için eğlendiğimizi bile söyleyebilirim.

 

HABERHAYAT: Bu spordaki hedefiniz nedir?

 

İLAYDA HANCI: Yurt içindeki başarılarımı yurt dışına taşımak ve ülkemi ve bize inanan ve destekleyen herkesi en iyi şekilde temsil etmek istiyorum. Bunun için benimle aynı rekabetçi ruhu taşıyan sponsor firmamızın bize sunmuş olduğu olanaklar çok büyük önem ve anlam taşıyor. Bizim ilk amacımız “Rekabetçi Performansımız” ile Türkiye Offroad Şampiyonasını iyi bir netice ile bitirmek ve ardından da TransAnatolia’dan başarılı bir derece ile dönebilmek.

 

HABERHAYAT: Son olarak biraz özel bir soru soralım. Şu an co-pilotluğunuzu yapan Batuhan Korkut, aynı zamanda nişanlınız. Batuhan Beyle nasıl tanıştınız?

 

İLAYDA HANCI:  Batuhan’la ilk olarak 2008 yılında Sinop’ta düzenlenen yarışlarda birbirimizi tanıdık ama asıl tanışmamız 2012 yılında oldu diyebilirim. İkimiz de aynı üniversitede okuduk. Bizim hayatımız tamamen yarışlardan ibaret. İlk başlarda da hep yarışlar hakkında konuşuyorduk; şimdi de hep yarışlar hakkında konuşuyoruz. Hayatımız artık yarışlar etrafında dönüyor. Bunun herhangi bir yan etkisi yok. Böylelikle birbirimize daha çok güveniyoruz.

 

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir